Energetici drží dál stávkovou pohotovost

  • 22
Stávková pohotovost energetiků pokračuje. Jednání energetických odborářů na ministerstvu průmyslu a obchodu sice potvrdila, že dva ze tří požadavků stávkového koordinačního výboru budou splněny, avšak o třetím bodu - odstupném pro zaměstnance, jež budou propuštěni v souvislosti s privatizací - se bude muset ještě dále vyjednávat.

"Stávková pohotovost nekončí, ale určitě nehrozí stávka," uvedl náměstek ministra průmyslu a obchodu František Kubelka. Problém podle něj není v sociálních požadavcích odborářů po zaměstnavatelích, ale v jejich nadstandardních požadavcích po odchodném. Tím se budou zabývat patřičné týmy tripartity. "Další postup by měl být stanoven 23. srpna, dodal mluvčí stávkového koordinačního výboru Petr Štencl.

Dvěma požadavky odborářů s příslibem splnění jsou zachování sociálních výhod kolektivních smluv a udržení reálných mezd. Tyto body by se měly naplnit v kolektivních smlouvách na příští rok, které budou vznikat během tohoto pololetí.

Už v červnu tři odborové svazy pohrozily, že pokud jim vláda nevyhoví, vstoupí do stávky a přeruší dodávky elektřiny. Předseda Odborového svazu energetiky Jiří Kubíček potvrdil, že odboráři jsou v konečné fázi připraveni vypnout elektřinu. Tomuto rozhodnutí by však podle něj ještě předcházela řada kroků, například zamezení dodávky elektřiny některým institucím.

"Požadavky nejsou zamířeny proti zaměstnavatelům, ale na to, aby vláda začala něco dělat s našimi požadavky vzhledem k doprivatizaci energetiky, které jsou opravdu vážné. Nemůžeme čekat na to, až nový vlastník sociální dopady bude řešit za vládu," řekl ČRo-1 Radiožurnálu šéf Českého odborového svazu severozápadních energetiků Roman Charvát.

ČEZ chystá zavírání elektráren.
ČTĚTE ZDE!

Elektrárenští zaměstnanci se obávají, že privatizace jejich sektoru tak, jak ji navrhuje vláda, přinese dvěma třetinám jejich kolegů ztrátu místa. Přitom ale nikdo z vlády nemyslí na sociální dopady prodeje energetických podniků.

Ministr průmyslu a obchodu Miroslav Grégr bez bližších podrobností prohlásil, že v případě stávky by vláda přijala "mimořádná opatření k zachování činnosti energetických zařízení".

Na Grégrův resort se snáší také kritika zaměstnanců hutí. Domnívají se, že jejich prodej a následnou restrukturalizaci provázelo mnoho chyb, které způsobily vysokou nezaměstnanost v regionech s tradiční výrobou kovů.

Odbory chtějí zhasnout republiku
Tři svazy - Odborový svaz energetiků (OSE), Český odborový svaz severozápadních energetiků a Odborový svaz zaměstnanců jaderné energetiky - vyhlásily podle předsedy OSE Jiřího Kubíčka zatím jen stávkovou pohotovost.

Pokud se ale nedohodnou s vládou, chtějí přerušit dodávky elektřiny a zajistit, aby se do České republiky nedostal z ciziny proud pro jedinou žárovku.

"Předem doporučujeme spotřebitelům, kteří mají ze zákona či z jiných důvodů náhradní zdroje elektrické energie, aby si prověřili jejich funkčnost," prohlásil před časem Kubíček.

Klíčem k odvrácení bojkotu má být Sociální pakt, který i do budoucna zajistí zaměstnancům v energetice současné výhody plynoucí z kolektivních smluv, stejně vysoké mzdy a stejnou zaměstnanost. Založením Restrukturalizačního a doprivatizačního fondu mají být vytvářeny i další pracovní příležitosti.

Kubíček si postěžoval, že příslušná ministerstva, která organizují prodej energetiky do soukromých rukou, už tři roky přehlížejí volání odborů po analýze sociálních dopadů otevření trhu s elektřinou a teplem.

Dále odboráři požadují, aby s novými nabyvateli podílů v nyní polostátních firmách byla už v kupní smlouvě vyřešena otázka budoucí schopnosti českých producentů elektřiny udržet se na trhu.

,