Energetická krize Kalifornie ohrožuje i celé USA

Guvernér státu Kalifornia spolu s ministerm energetiky USA jednají v těchto dnech o tom, jak zabránit kolapsu elektrické soustavy v tomto státě. Kalifornie v roce 1996 jako první stát unie privatizovala a "liberalizovala" energetický sektor. Zatímco výrobci mohou elektřinu prodávat za kolik chtějí, distributoři ji musí dodávat za státem regulované ceny. Důsledkem jsou miliardové dluhy firem, které se ocitly na pokraji bankrotu.

Ekonomiku Kalifornie, ale celých Spojených států neohrožují jen stále častější výpadky dodávek proudu, ale i možný krach bank, které těmto firmám půjčily.

Firmy jako PG&E a Southern California Edison mají v současnosti dluhy kolem 12 miliard dolarů, jejichž splácení budou moci po nynějších jednáních krátkodobě odložit.

Účastnící jednání se shodli na nutnosti vytvoření dlouhodobých pravidel, která by upravovala fungování energetického trhu.

Důležitým závěrem jednání je možnost uzavírat dlouhodobé kontrakty. Podle současných úprav nemohou rozvodné společnosti uzavírat dlouhodobé kontrakty s výrobci elektřiny.

Výrobci elektřiny totiž využili deregulace trhu a za uplynulý rok zvýšili ceny elektřiny až o 900 procent. Naopak distribuční firmy s ohledem na zákon o deregulacích k podobnému kroku ve vztahu ke spotřebitelům přistoupit nemohly.