(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Profimedia.cz

Pronajímáte byt? Od ledna musíte mít energetický štítek

  • 168
Energetický štítek museli dosud mít majitelé bytů pouze v případě, pokud se svého majetku zbavovali. Od ledna se však povinnost dotkne i těch, kteří budou byt pouze pronajímat. Stačí, aby štítek měl celý bytový dům, řada z nich však v současnosti tento dokument nemá.

Od roku 2013 musí být energetický štítek součástí pronájmu celých budov - například rodinných domů - a prodeje nemovitostí. Takzvaný Průkaz energetické náročnosti budov (PENB) bude od ledna nově zapotřebí i při pronájmu bytu.

Může se hodit

Hledáte dlouhodobý či krátkodobý pronájem bytu. Vyberte si z nabídky bytů k pronájmu na Reality.iDNES.cz.

Podle odhadu ředitele aliance Šance pro budovy Petra Holuba je stále hodně bytových domů, které energetický štítek nemají. „Odhadoval bych, že je to tak půl na půl,“ říká Holub. Statistiky však nikde nejsou.

Energetické štítky stojí u rodinných domů 5 až 10 tisíc korun, v případě bytových domů náklady sahají až k několika desítkám tisíc. Samostatné byty štítky mít nemusí, stačí, když je nechá vyhotovit Společenství vlastníků jednotek pro celou budovu.

Štítky jako přítěž

František Nerad ze Sdružení bytových družstev a společenství vlastníků ČR připouští, že řada bytových domů energetické štítky nemá a neradi o nich slyší, a to ani s rozšířením povinnosti na pronájmy bytů.

„Energetické štítky si kvůli nové povinnosti nechávají dodělávat jen ti osvícenější,“ říká. Podle něj předsedové bytových domů pohlíží na průkazy jako na přítěž. „Myslí si většinou, že je to drahé a je to hloupost. Snažíme se vysvětlit, že to bude stejné, jako když přijdete do obchodu s elektronikou a měl byste si koupit pračku bez průkazu,“ uvedl.

Štítky nejsou zrovna populární ani v realitním byznysu při prodejích nemovitostí. Majitelé bytů povinné štítkování často ignorují. „Občas je těžké je přesvědčit, že mají ze zákona nějakou povinnost a je třeba ji dodržovat,“ říká Tomáš Hejda z realitní kanceláře RE/MAX.

Pokud majitelé, kteří v současnosti byt prodávají, nechtějí zprostředkovateli dodat energetický štítek, realitní kanceláře jejich nemovitost někdy označují automaticky nejhorší známkou - písmenem G, které označuje mimořádně nehospodárné budovy.

„Největší skupina majitelů odmítá dodat štítek, protože by museli platit náklady navíc a to se jim nechce. Na druhou stranu, pokud má někdo energeticky úspornou nemovitost, chce se s tím pochlubit.“ dodal Hejda. Podle něj jsou energetické průkazy pro spoustu klientů těžko srozumitelné a chtějí spíš vidět faktury za energie.