Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Regulační úřad zostří kontroly. Na anonymní solárníky pošle Rychlé šípy

  4:06aktualizováno  4:06
Velké solární elektrárny s anonymními majiteli budou mít v příštích týdnech a měsících nepříjemnou návštěvu. Energetický regulační úřad (ERÚ) do nich chce vyslat svůj speciálně posílený kontrolní tým s přezdívkou Rychlé šípy, aby zjistil, zda dodržují podmínky přidělených licencí, a čerpají tak oprávněně mnohdy obří státní dotace.
Solární elektrárna. Ilustrační foto

Solární elektrárna. Ilustrační foto | foto: AP

Úřad vedený Alenou Vitáskovou tak chce zřejmě přitvrdit ve svém boji proti velkým fotovoltaikám připojeným do konce roku 2010, které těží z vysokých výkupních cen solární elektřiny stanovených předchozím vedením ERÚ. Vitásková už dříve řekla, že cena sluneční elektřiny byla do roku 2010 stanovena nezákonně.

Tým, který se zaměří na elektrárny s výkonem vyšším než jeden megawatt, má podle předem stanoveného detailního plánu začít pracovat od příštího pondělí. Podle informací MF DNES mají "Šípy" nařízeno postupovat při zjištění pochybení maximálně tvrdě, tedy udělovat co možná nejvyšší pokuty či ihned zahájit řízení o odebrání licence.

"Z hlediska bezpečnosti státu je důležité zaměřit se na fotovoltaické elektrárny s anonymními vlastníky, kteří dostávají podpory v řádech desítek miliard korun ročně, což může znamenat bezpečnostní riziko," tvrdí zdroj blízký ERÚ.

Ze dvou desítek největších solárních parků v zemi jich má anonymní majitele pět, celkově má však podle týdeníku Ekonom nejasné vlastníky 118 velkých fotovoltaik. O problematice solárních elektráren jako bezpečnostním riziku mluvil koncem minulého týdne také premiér Petr Nečas. Podle něj i na toto téma už jednala Bezpečnostní rada státu, o čem konkrétně, však neřekl.

Mluvčí ERÚ Jiří Chvojka potvrdil, že oddělení, která mají na starosti regulaci jak tradičních, tak alternativních zdrojů energií, procházejí reorganizací. "Paní předsedkyně už avizovala zpřísnění kontrolních mechanismů, takže personálně posilujeme kontrolní útvary, abychom mohli efektivně kontrolovat oprávněnost čerpání veřejných prostředků na obnovitelné zdroje, hlavně u velkých fotovoltaických elektráren," uvedl.

Solární parky ČEZ se kontrole vyhnou

Co přesně chtějí kontroloři u vytipovaných projektů hledat, není zcela jasné. "Předmětem kontroly budou všechny náležitosti licencí, které mají jednotlivé elektrárny uděleny. Pokud hloubkové kontroly objeví nedostatky, zahájí úřad správní řízení, která mohou vést až k odebrání licencí. Vzhledem k dopadu do rozpočtu státu i domácností a ekonomiky si ERÚ chce být jist, že podpora není zneužívána," vysvětlil Chvojka.

Šéf Aliance pro energetickou bezpečnost Martin Sedlák, který zastupuje část solárních podnikatelů, upozorňuje, že ERÚ by měl kontrolovat všechny obnovitelné zdroje shodně. "Všechny elektrárny nad jeden megawatt byly již detailně prozkoumány na konci roku 2010. Výsledkem jsou právě dnes již známé kauzy projektů, které mají problémy s termínem udělení licence," uvedl Sedlák. Mezi nimi je i případ solárních elektráren ze skupiny podnikatele Zemka, v němž nedávno policie obvinila z napomáhání k trestnému činu i samotnou Vitáskovou.

Aliance i další asociace solárníků podle Sedláka ERÚ žádaly, aby se zaměřil i na prošetření projektů obřích solárních parků nakoupených společností ČEZ. "Úřad však na naše podněty nereagoval," dodal.Nejčtenější

Začínal sám v garáži, dnes výrobní linky z jeho firmy dobývají svět

Jakub Krofián s manželkou Alenou.

Jakub Krofián žije svůj americký sen už osmnáctý rok. Jako pětadvacetiletý mladík si z úspor koupil soustruh a doma v...

Lidé se stěhují do okolí měst, každé ráno pak tráví v autech v kolonách

Stávka na francouzské železnici nahnala více lidí do aut. V Paříži se tvoří...

Kvůli vysokým cenám bydlení ve městech roste poptávka po nemovitostech v jejich okolí. „Evidujeme meziroční růst zájmu...Makléř si myslel, že pracuje v demoverzi, teď žádá vyplatit miliony eur

Harouna M Traore

Francouzský obchodník na burze žaluje makléřskou firmu Valbury Capital. Žádá, aby mu vyplatila 10 milionů eur, které...

Do důchodu později a jiné daně, radí Česku OECD

Ilustrační snímek

Česko by mělo navázat věk pro odchod do důchodu na očekávanou délku života. Doporučuje to Organizace pro hospodářskou...

Výkon na hranici padnutí: v Tesle se museli dopovat energetickými nápoji

Podvozek vozu Tesla Model S

Nadšení amerického miliardáře Elona Muska, který před pár dny děkoval zaměstnancům své automobilky Tesla za dosažení...

Další z rubriky

Nejvytíženější opravovaný úsek D1 dokončíme v termínu, slíbil šéf ŘSD

Rekonstrukce úseku dálnice D1 u Brna. (duben 2015)

Šéf Ředitelství silnic a dálnic Jan Kroupa sdělil na tiskové konferenci, jak pokračuje modernizace úseku dálnice D1...

Boj o peníze pro firmy: investiční pobídky ano, ale ne pro montovny

Montážní linka Fordu v Kentucky

Chcete finančně podpořit? Už nebude stačit, abyste tu postavili jednoduchou montovnu, budete muset přinést něco navíc,...

Maso vypěstované v laboratoři může být v restauracích za tři roky

Uměle vypěstované hovězí maso nizozemské společnosti Mosa Meat.

Nizozemská společnost Mosa Meat, která před pěti lety jako první na světě představila laboratorně vypěstovaný hovězí...

Najdete na iDNES.cz