Energetika se má prodávat stejně jako Unipetrol

  18:39aktualizováno  18:39
Ministr průmyslu Miroslav Grégr může slavit další vítězství. Fond národního majetku zrušil na základě námitek antimonopolního úřadu výběr poradců pro prodej elekroenergetiky a plynárenství. Právě Grégrův resort chtěl po ministru Pavlu Mertlíkovi, aby výběrové řízení zrušil. Mertlík to odmítl a odstoupil z funkce. Ministerstva průmyslu a financí teď navrhují, aby vláda vybrala jednoho poradce, podobně jako při prodeji Unipetrolu.

Grégrovo ministerstvo zdůvodňuje nový návrh snahou nezdržovat dále privatizační proces. "Navrhujeme, tak jako při výběru poradce pro Unipetrol, výběr asistenční firmy pro privatizaci elektroenergetiky a plynárenství výzvou jednomu zájemci o podání nabídky," prohlásila mluvčí MPO Anna Stárková.

Návrh musí ještě spolupodepsat Mertlíkův nástupce Jiří Rusnok. Kdy se dostane do programu jednání vlády zatím není jasné.

O poradce se strhla bitva
Poradce pro privatizaci strategického energetického odvětví vybíral Fond národního majetku společně s meziresortní komisí. Zatímco v případě poradenské firmy pro prodej elektroenergetiky se FNM i komise shodly, bitva vypukla u poradce pro plynárenství.

Fond označil za vítěze společnost Deloitte & Touche/NM Rothschild pro elektroenergetiku a firmu Salomon Brothers/Citibank pro plynárenství. Komise přitom doporučila vybrat ABN Amro, Salomon vyhrál až poté, co Fond upravil bodování kritérií.

Postup FNM hájil ministr Mertlík, vláda s ním naopak nesouhlasila a kritizovali jej i opoziční poslanci. K nejasnostem došlo i u výběru poradce pro elektroenergetiku, přestože se na vítězi fond i komise shodly. Komise totiž řadu zájemců předem vyloučila s odůvodněním, že nesplnili formální požadavky pro předložení nabídky.

Ministerstvo bez práva veta
Vláda uložila ministru financí Pavlu Mertlíkovi, aby jeho resort vypracoval právní analýzu, která umožní výběrové řízení zrušit. Mertlík to považoval za nereálné a nebezpečné pro další průběh privatizace a vládní požadavek se pro něj stal jedním z důvodů k rezignaci.

Ministerstvo financí nicméně analýzu vypracoval a kabinet ji přijal. Vyplynulo z ní, že rozhodnutí nemůže zrušit nikdo kromě Úřadu na ochranu hospodářské soutěže.

"Vyčkáme rozhodnutí antimonopolního úřadu a pak se k problematice vláda znovu vrátí," řekl tehdy ministr průmyslu a obchodu Miroslav Grégr.

Jádrem sporu o výběr poradců je otázka, kdo má vlastně poradce vybírat. Zatímco většina vlády v čele s ministrem Grégrem tvrdí, že právo má kabinetem zřízená meziresortní komise, FNM pod vedením Mertlíkova týmu s tím nesouhlasil.

"Proti rozhodnutí antimonopolního úřadu není ze zákona přípustné jakékoliv odvolání," komentovala zrušení výběru poradců mluvčí FNM Jana Víšková. Také ona potvrdila, že na tahu je teď vládní kabinet, který musí rozhodnout o dalším postupu.

Autoři: ,

Nejčtenější

Hygienické peklo v čínských hotelech. Personál usvědčila skrytá kamera

Na každý povrch dnes existují specializované přípravky, někdy si však poradíte...

Čínské luxusní hotely se musely omluvit poté, co se na sociální síti objevilo video, ve kterém jejich zaměstnanci...

Obchody si akcemi Black Friday utahují smyčku kolem krku, říká odborník

Black Friday

Od pondělí 19. listopadu začnou u některých obchodníků výprodeje na tzv. Černý pátek. Řada e-shopů však ve snaze zvýšit...

Dráhy nevědí, co s historickými vlaky. Prodělávají jim 40 milionů ročně

Lokomotiva řady 750.356 přezdívaná Brejlovec je jednou z těch, kterou chtějí...

Na ministerstvech dopravy a kultury vzniká plán na záchranu parních lokomotiv a dalších historických vozidel, o které...

Cigarety bez dýmu. Firma láká Čechy na zahřívaný tabák, lékařka varuje

Americká společnost Philip Morris představila novou generaci zahřívaných...

Společnost Philip Morris ČR v úterý představila novou generaci zahřívaných cigaret bez kouře iQOS 3. Vedle ní přišla i...

Zemřel majitel výrobce optiky Meopta. Přezdívalo se mu přerovský Baťa

Úspěšný byznysmen Čechoameričan Paul Rausnitz, který v 90. letech zachránil...

V neděli zemřel podnikatel a válečný veterán Paul Rausnitz, který ze dna přivedl ke globálnímu úspěchu výrobce...

Další z rubriky

Dražba kladenské Poldi se neuskuteční, žádný zájemce nesložil jistotu

Kladno, 12.04.2018, POLDI Kladno, FOTO MAFRA  DAN MATERNA

Dražba zkrachovalé kladenské společnosti Poldi se dnes neuskuteční, žádný zájemce nesložil jistotu 90 milionů korun,...

V Česku bude víc cítit plyn. Řízená akce má odhalit úniky

Plyn (ilustrační foto)

V Česku bude příští týden více zapáchat zemní plyn, aby odběratelé mohli snadněji na začátku topné sezony zjistit...

Úklid, renovované záchody. Pivovary našly prostý recept na zvýšení tržeb

Ilustrační snímek

Vymalovat, dát nové stolečky na zahrádku, navonět toalety nebo udělat společenskou akci s kýtou šunky v hlavní roli se...

Najdete na iDNES.cz