Energetika se má prodávat stejně jako Unipetrol

Ministr průmyslu Miroslav Grégr může slavit další vítězství. Fond národního majetku zrušil na základě námitek antimonopolního úřadu výběr poradců pro prodej elekroenergetiky a plynárenství. Právě Grégrův resort chtěl po ministru Pavlu Mertlíkovi, aby výběrové řízení zrušil. Mertlík to odmítl a odstoupil z funkce. Ministerstva průmyslu a financí teď navrhují, aby vláda vybrala jednoho poradce, podobně jako při prodeji Unipetrolu.

Grégrovo ministerstvo zdůvodňuje nový návrh snahou nezdržovat dále privatizační proces. "Navrhujeme, tak jako při výběru poradce pro Unipetrol, výběr asistenční firmy pro privatizaci elektroenergetiky a plynárenství výzvou jednomu zájemci o podání nabídky," prohlásila mluvčí MPO Anna Stárková.

Návrh musí ještě spolupodepsat Mertlíkův nástupce Jiří Rusnok. Kdy se dostane do programu jednání vlády zatím není jasné.

O poradce se strhla bitva
Poradce pro privatizaci strategického energetického odvětví vybíral Fond národního majetku společně s meziresortní komisí. Zatímco v případě poradenské firmy pro prodej elektroenergetiky se FNM i komise shodly, bitva vypukla u poradce pro plynárenství.

Fond označil za vítěze společnost Deloitte & Touche/NM Rothschild pro elektroenergetiku a firmu Salomon Brothers/Citibank pro plynárenství. Komise přitom doporučila vybrat ABN Amro, Salomon vyhrál až poté, co Fond upravil bodování kritérií.

Postup FNM hájil ministr Mertlík, vláda s ním naopak nesouhlasila a kritizovali jej i opoziční poslanci. K nejasnostem došlo i u výběru poradce pro elektroenergetiku, přestože se na vítězi fond i komise shodly. Komise totiž řadu zájemců předem vyloučila s odůvodněním, že nesplnili formální požadavky pro předložení nabídky.

Ministerstvo bez práva veta
Vláda uložila ministru financí Pavlu Mertlíkovi, aby jeho resort vypracoval právní analýzu, která umožní výběrové řízení zrušit. Mertlík to považoval za nereálné a nebezpečné pro další průběh privatizace a vládní požadavek se pro něj stal jedním z důvodů k rezignaci.

Ministerstvo financí nicméně analýzu vypracoval a kabinet ji přijal. Vyplynulo z ní, že rozhodnutí nemůže zrušit nikdo kromě Úřadu na ochranu hospodářské soutěže.

"Vyčkáme rozhodnutí antimonopolního úřadu a pak se k problematice vláda znovu vrátí," řekl tehdy ministr průmyslu a obchodu Miroslav Grégr.

Jádrem sporu o výběr poradců je otázka, kdo má vlastně poradce vybírat. Zatímco většina vlády v čele s ministrem Grégrem tvrdí, že právo má kabinetem zřízená meziresortní komise, FNM pod vedením Mertlíkova týmu s tím nesouhlasil.

"Proti rozhodnutí antimonopolního úřadu není ze zákona přípustné jakékoliv odvolání," komentovala zrušení výběru poradců mluvčí FNM Jana Víšková. Také ona potvrdila, že na tahu je teď vládní kabinet, který musí rozhodnout o dalším postupu.

,