Umělá inteligence v energetice: hrozí blackout kvůli střetu zájmů?

  10:00aktualizováno  10:00
Technologie umělé inteligence se ještě docela nedávno dostávaly na stránky novin jen v souvislosti s vítězstvím počítače Deep Blue nad šachovým mistrem světa Garri Kasparovem. Nyní však pronikají do všech odvětví včetně energetiky. Jejich provoz je ale energeticky náročný a vzniká otázka, zda samotná podstata umělé inteligence (AI) nezakládá při jejím využití v energetice nebezpečný střet zájmů.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Reuters

Podle zprávy společnosti Greentech Media dosáhne americký trh pro skladování energie v letošním roce zřejmě dvojnásobného růstu oproti období let 2013–2017. Stane se tak i díky technologiím umělé interligence (AI).

KVÍZ: Kdo je průkopníkem elektrifikace a kde jsou největší soláry

Například kalifornská firma Stem vyvinula systém Athena, který využívá AI pro mapování spotřeby energie, umožňuje zákazníkům sledovat kolísání energetické sazby a efektivněji využívat skladování elektřiny. Na svůj projekt získala částku 374,5 milionů dolarů od různorodé skupiny investorů, včetně amerického ministerstva energetiky.

Vládní podporu získal i tým Stanfordské univerzity za vývoj systému, který díky umělé inteligenci dokáže samostatně vyhodnocovat rizika nahodilých událostí v rozvodné elektrické síti a provádět zásahy v zájmu její stabilizace.

Google zase vytvořil aplikaci Sunroof, která dokáže vyhodnotit a řídit užití solární energie na základě vývoje počasí, cen elektřiny a dalších parametrů. A německý Siemens vydal softwarový balíček využívající k aktivní správě sítě například i nabíjení elektromobilů. V uhelných elektrárnách se k předvídání závad a selhání testuje nástroj SparkCognition. Chevron nebo BP Ventures začínají používat AI technologie při hledání nových nalezišť ropy nebo plynu.

Umělá inteligence šetří i spotřebovává

Jak roste uplatnění AI technologií, zvyšuje se také jejich spotřeba. V roce 2014 spotřebovala datová centra na celém světě 352 TWh elektřiny. Americká datová centra se na tom podílela 70 TWh, což je stejné jako roční spotřeba více než šesti milionů průměrných amerických domácností, vyplývá ze šetření energetické společnosti Menerga.

Celá Česká republika, tedy nejen domácnosti, ale i průmysl, zemědělství, doprava, služby atd., spotřebovala v roce 2014 68,5 TWh a v roce 2017 necelých 74 TWh.

V loňském roce byla celková spotřeba světových datových center už 428 TWh. To je o 21 procent více než v roce 2014 a pro letošní rok se odhaduje růst o dalších 6 procent. Už nyní datová centra po celém světě spotřebují výrazně více energie než celá Velká Británie a jejich podíl na celosvětové spotřebě energie překročil 3 procenta. Očekává se, že v následujícím desetiletí se dále ztrojnásobí.

A právě z těchto čísel a z podstaty fungování AI vyplývá nebezpečí, na které upozorňuje stále více odborníků. Umělá inteligence má totiž schopnost se sama učit a zdokonalovat na základě pozorovaných i vnitřních dat a není omezovaná žádnou předem definovanou množinou možných situací. Její rozhodování proto nemusí být v principu určováno pouze zájmy člověka. Lze si tedy jednoduše představit situaci, kdy se AI v zájmu zachování svého fungování rozhodne upřednostnit vlastní energetické potřeby.

Jeff Bullwinkel z Microsoftu na nedávné konferenci v Německu nazvané Lidstvo v ohrožení: umělá inteligence a měnící se společnosti upozornil na skutečnost, že spotřeba technologických gigantů jako Google nebo Microsoft může v následující dekádě odpovídat spotřebě středně velké evropské země, uvedl německý server Deutsche Welle.

100procentní spotřeba

Kdo utiší energetický hlad černého kontinentu? Hlásí se Čína a Rusko

Podle profesora Iana Bitterlina z Leeds University by japonská datová centra měla v roce 2030, pokud by růst jejich spotřeby pokračoval stejnou rychlostí jako dosud, zkonzumovat veškerou v Japonsku vyrobenou energii, uvedl list The Independent. Významný americký expert v oblasti AI Rado Danilák se domnívá, že jedinou cestou je zásadní změna výpočetních architektur i postupů při využívání umělé inteligence, která se prý nevyhnutelně dostaví díky enormní poptávce po službách datových center.

Je téměř jisté, že technologie umělé inteligence převezmou v blízké budoucnosti do značné míry kontrolu nad energetickými systémy. Nelze přesně předvídat, jakým směrem se bude vývoj AI ubírat, do jaké míry bude autonomní a jaký prostor k rozhodování dostane.

Spotřeba datových center ve srovnání s celkovou spotřebou v TWh *
RokCelosvětová spotřeba datových centerCelková spotřeba
Sev. AmerikaEvropaVel. Británie
201445244343255311
201537844283307311
201640244253349311
201742843793377305
2018456**
2019480**
2020508**
20211200-3400**

* při předpokládaném poměru účinnosti využití energie v datových centrech 1,75 ve srovnání s celkovou spotřebou

** predikce

Patrné však je, že jednou z významných motivací AI k minimalizaci energetických výdajů může být její vlastní spotřeba. Přestože nyní bezprostřední riziko nehrozí, v delším časovém horizontu by lidská obsluha měla mít na paměti střet zájmů, do kterého se AI přirozeně dostává či dostane. Vize více či méně vzdálené budoucnosti, kdy AI začne kvůli vlastním energetickým nárokům a potřebám optimalizovat samotné „lidské procesy“ jistě není představa, která by se někomu líbila.

Nejčtenější

V Praze otevírá nevěstinec se silikonovými pannami, inspiruje se cizinou

Realistická silikonová panna Rebeca podniku Naughty Harbor.

Nezávazný sex, který není nevěra. To svým zákazníkům slibuje podnik Naughty Harbor, který ve středu otevřel v Praze....

TEST DNES: V jedné lahvi ochucené vody vypijeme až osmnáct kostek cukru

Ilustrační snímek

Regály v supermarketech se prohýbají pod řadami ochucených vod v PET lahvích. Lidé je kupují ve velkém – lahev denně...

Dráhy nevědí, co s historickými vlaky. Prodělávají jim 40 milionů ročně

Lokomotiva řady 750.356 přezdívaná Brejlovec je jednou z těch, kterou chtějí...

Na ministerstvech dopravy a kultury vzniká plán na záchranu parních lokomotiv a dalších historických vozidel, o které...

Zaměstnanci Ryanair tvrdí, že museli spát na zemi. Podle firmy to jen hráli

Ryanair

Irská nízkonákladová letecká společnost Ryanair dala výpověď šesti zaměstnancům, kteří minulý měsíc zveřejnili...

Další státní podnik si ukrást nenecháme, varovali komunisté vládu

Předseda KSČM Vojtěch Filip na jednání prvního zasedání širšího vedení...

Za hazard s majetkem všech občanů označili v pátek komunisté úvahy o možné privatizace části podílu státu ve...

Další z rubriky

Kancelář v metru, stanu i v karaoke klubu. Japonci pracují všude

Stanové kanceláře v parčíku přímo pod mrakodrapy v japonském Tokiu.

Malá kabina pro jednu osobu v metru, stan uprostřed mrakodrapů nebo klub karaoke s mikrofonem a velkoplošnou...

Avengers a Úžasňákovi zabodovali, Disney hlásí rekordní zisk

Ilustrační snímek

Americká mediální společnost The Walt Disney Company letos vydělala ve třetím čtvrtletí 2,3 miliardy dolarů (52,5...

Největší švýcarská banka v problémech. USA ji žalují, Francie žádá pokuty

Ilustrační snímek

Americké ministerstvo spravedlnosti zažalovalo největší švýcarskou banku UBS. Viní ji z podvodu při prodeji hypotečních...

Najdete na iDNES.cz