Tisícikoruny navíc. Na Čechy se valí skokové zdražení elektřiny a plynu

  1:00aktualizováno  1:00
Léta, kdy účty za energie rostly jen mírně, jsou pryč. Po stagnaci totiž přichází cenový skok. Téměř všichni dodavatelé elektřiny a plynu chystají napřesrok zdražení. K tomu se u dodávek elektřiny domácnostem přidá také zvýšení plateb za distribuci, které včera ohlásil Energetický regulační úřad. Zdražování chystají také teplárny.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: MF DNES

U elektřiny mluví většina dodavatelů o zvýšení cen kolem deseti procent. V některých případech mohou poskočit ještě víc. Mnozí obchodníci totiž s úpravou ceníku váhali, zatímco ostatní je zvyšovali už v průběhu roku. Z velkých společností zvedá ceny například ČEZ i E.On o osm procent, Bohemia Energy o osm až deset procent. Část menších dodavatelů držela dlouho nižší ceny, proto bude vzestup v řadě případů ještě výraznější.

Pro domácnosti, které využívají elektřinu jen na svícení a provoz běžných spotřebičů, to znamená ročně o stovky korun navíc. Lidé, kteří používají elektřinu k ohřevu vody či vytápění, budou muset vytáhnout z peněženky o několik tisícikorun navíc.

„Zdražení pocítí v první řadě odběratelé s nejběžnějším tarifem, kde jsou účty za elektřinu kolem tisíce korun za měsíc. U topenářských tarifů, kde jsou účty za elektřinu násobně vyšší, se z konkurenčních důvodů bude postupovat zřejmě pozvolněji,“ říká výkonný ředitel Asociace nezávislých dodavatelů energií Jiří Gavor. Konkrétní tarify zveřejní většina firem v nejbližších dnech.

Plyn zdraží zhruba o pět procent. Vyšší ceny u obchodníků utlumí snížení poplatku za distribuci.

Lidem, kteří dodavatelům kývli na víceleté smlouvy s pevnou cenou, se od ledna zvedne pouze regulovaná část ceny. Tato složka, která tvoří přes polovinu celkových plateb za elektřinu, jde nahoru průměrně o ­2,2 procenta. Například u ČEZ má zafixované ceny přes 40 procent zákazníků. Velký cenový skok se u ­nich posune na chvíli, až jim fixace skončí.

Vzestup burzovních cen

Za zdražením je vzestup cen energií na burzách, kde je dodavatelé pro své klienty pořizují. Elektřina rychle zdražuje druhým rokem v­ řadě, meziročně její cena stoupla téměř o polovinu, zemní plyn podražil zhruba o čtvrtinu.

Vzestup burzovních cen odráží ekonomickou konjunkturu ve světě. A také zvýšení cen dalších komodit, od nichž se elektřina odvozuje – jako je ropa, uhlí či emisní povolenky. Většina obchodníků však nakupuje pro své zákazníky s předstihem, proto do koncových cen nepromítnou celý cenový vzestup na burze hned, ale rozloží ho na více kroků.

Většina dodavatelů v posledních dnech rozeslala svým klientům dopisy, v nichž jim vyšší ceny oznamuje. Podle Energetického regulačního úřadu (ERÚ) tak musí učinit dostatečně adresně, individuálně a ­konkrétně. A nejméně 30 dnů před změnou cen.

Pokud se to spotřebiteli nelíbí, může od smlouvy odstoupit nejpozději 10 dní před nabytím účinnosti změn, ať už jde o změnu podmínek či úpravu (neregulovaných) cen. Týká se to i smluv na dobu určitou, které automaticky neobsahují garanci ceny.

Mluvčí ERÚ Michal Kebort doplňuje, že dodavatel, který by chtěl nové ceny zatajit a neoznámil je podle pravidel, je automaticky potrestán tím, že od smlouvy lze odstoupit celé tři měsíce poté, kdy změny začnou platit.

Ti, kteří dosud šetřili

Největší dodavatel ČEZ minulý týden oznámil, že od ledna zvedne ceny elektřiny o osm procent. Ke zvýšení v průměru o čtyři procenta přistoupil v červnu. „Bohužel růst ceny elektřiny na burzách se od té doby nezastavil a ceny na burze se drží vysoko. Proto jsme museli přistoupit k další úpravě,“ vysvětluje mluvčí ČEZ Roman Gazdík.

„Jde v tuto chvíli o sazby pro zákazníky, kteří elektřinou netopí a­ neohřívají pomocí ní vodu, a tím pádem pro ně nemá úprava ceny takový dopad. V průměru se účet za elektřinu těchto domácností zvýší o osm procent, pro většinu z nich půjde o méně než 40 korun měsíčně,“ dodává Gazdík. Podle něj jsou nyní koncové ceny pro zákazníky na úrovni cen z roku 2012.

Na velký cenový skok si stěžují například zákazníci, kteří mají u tuzemské čtyřky Bohemia Energy tarif Jubileum Plus, kde se cena silové elektřiny zvedne o více než 60 procent. „Jedná se o výjimečně vyšší zvýšení než u ostatních produktů. Tento produkt jsme nabízeli od roku 2016 s­ příslibem neměnné ceny až do konce roku 2018. Zákazníci s ­tímto produktem po celou tuto dobu velmi výrazně šetřili,“ říká mluvčí Bohemia Energy Hana Novotná.

Dodává, že i po zvýšení je cena produktu konkurenceschopná. Zdražení pro klienty, kteří nemají fixaci, se podle ní pohybuje v průměru mezi osmi a deseti procenty.

„Bude záležet, jaký typ produktu mají zákazníci sjednaný. Ti, kteří mají historické produkty s velmi nízkými cenami (například z aukcí), zaznamenají zvýšení o něco vyšší, v celkovém účtu zhruba o dvacet procent. To se týká však jen malého počtu zákazníků. U jiných produktů se zvýšení zákazníkům promítne do celkového účtu v menší míře,“ říká Novotná.

Příležitost zafixovat trvá

Byť to na první pohled tak nemusí vypadat, pro obchodníky není současná situace úplně jednoduchá. „Lze předpokládat, že prostor pro marže celkově je spíše menší. A nelze říci, že zdražování energií v tržní složce by bylo motivováno navyšováním dodavatelských marží,“ říká šéf Amper Holdingu Jan Palaščák, který letos prodal „svého“ dodavatele energií Amper Market skupině Bohemia Energy. Individuální situace dodavatelů energií bude nyní podle něj ještě více záležet na tom, jak se komu povedlo nakoupit.

„Když burzovní ceny klesají, zvyšují si prodejci marže a ceny pro zákazníky klesají pozvolnějším tempem. Naopak v situaci rostoucího trhu, jaký prožíváme nyní, nutí tvrdá konkurence obchodníky zvyšovat konečné ceny obezřetně. I na úkor svých marží. Před dodavateli je tedy tvrdé období s minimálním ziskem,“ dodává Gavor. Vzhledem k situaci v evropské energetice mohou ceny navíc růst dál, byť aktuálně na burze spíše stagnují. A dodávky na další roky jsou levnější než na příští rok.

Porovnejte si ceny elektřiny a zjistěte si možnou úsporu energie.

„Ceny vyletěly příliš zprudka, část trhu věří v korekci. Navíc poptávka po časově vzdálenějších produktech klesá, jen silné subjekty si mohou dovolit nakupovat s velkým předstihem. Ti, kteří se k tomu odhodlají, podle mého dělají správné rozhodnutí,“ říká Gavor.

To pro konečné spotřebitele znamená, že zafixovat cenu v současné situaci může mít smysl, byť odběratel ztrácí možnost volby lepšího dodavatele. „Fixace ceny chrání zákazníka na určitou dobu před dopadem dodatečného růstu velkoobchodních cen. Evidentně nejvhodnější čas na fixaci byl před dvěma lety, ale pro domácnosti se stále jedná o rozumné konzervativní řešení,“ říká Palaščák.

Nejčtenější

V příštím roce přijde ekonomická krize, řekl ekonom Pikora v Rozstřelu

Ekonom Vladimír Pikora v diskusním pořadu iDNES.cz Rozstřel. (4. prosince 2018)

„O tom, že krize přijde, nemusíme pochybovat. Podle mého názoru k tomu dojde v příštím roce,“ uvedl ekonom Vladimír...

Světové burzy rychle ztrácejí, propad akcií může přivolat recesi i v Česku

Newyorská burza (24. 8. 2015)

Finanční trhy zachvátila „blbá nálada“. Burzy po celém světě již několik dnů v řadě ztrácejí a ani vyhlídky nejsou...

Štědrá nadílka ve Škodovce, zaměstnanci dostali bonus i prémii 12 tisíc

Ilustrační snímek

Zaměstnanci mladoboleslavské automobilky Škoda si před letošními Vánocemi výrazně finančně polepší. Společnost totiž...

Protesty drtí francouzskou ekonomiku, šokovaní turisté ze země odjíždějí

Hnutí žlutých vest opět demonstruje v Paříži a dalších francouzských městech...

Protesty takzvaného hnutí žlutých vest proti vládním reformám těžce zasáhly francouzskou ekonomiku. Výrazný útlum tržeb...

Finanční správa si kvůli EET došlápla na soukromé kluby, padaly pokuty

Příběh elektronické evidence tržeb

Zátah ve 24 provozovnách, označených jako soukromé kluby, kde se místní scházejí za zábavou a za pitím, uskutečnili v...

Další z rubriky

V Česku ubylo vín „řízlých“ cukrem a vodou. Falšuje se i víno v plastu

Víno (ilustrační foto)

Z nabídky českých vinoték a jiných podniků mizí padělané víno. Počet vín, ředěných například vodou či syntetickým...

Prémie za doměřené daně. Úředníci finanční správy berou odměny za přísnost

Ilustrační snímek

Finanční úřady vykazují za letošní rok zhruba 1900 vyplacených odměn vázaných na výši takzvané daňové doměrky. Tyto...

Nulové mýtné nebude zadarmo. Stát i dopravce čeká spousta administrativy

Ilustrační snímek

Na konci příštího roku začne na 900 kilometrech silnic prvních tříd platit kamionové mýtné. Stane se tak bez ohledu na...

Najdete na iDNES.cz