Dodavatelé elektřiny maskují její zdražení, neopatrní zákazníci mohou prodělat

  6:00aktualizováno  6:00
Oznamovat špatnou zprávu není příjemné pro nikoho. A dvojnásob to platí pro obchodníky, kteří musí zákazníky informovat o zvýšení ceny. Přesně v téhle situaci jsou nyní kvůli prudkému růstu cen na burze dodavatelé elektřiny. Není jednoduché na rovinu říct, že napřesrok zdražíte o stovky korun.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Jiří Benák, iDNES.cz

Někteří dodavatelé proto hledají cesty, aby to vypadalo, že pro zákazníky dělají první poslední. Jenže nakonec to může být zákazník, kdo na tom nemusí vydělat.

Tisícikoruny navíc. Na Čechy se valí skokové zdražení elektřiny a plynu

Třeba Centropol odběratelům (má jich zhruba 300 tisíc) rozeslal před pár dny dopis, v němž je informuje o zdražení. MF DNES má psaní k dispozici. Firma dává na výběr. Buď je k 18. prosinci převede z­ tarifu Blik na ceník Ekonomik-E, což s sebou pro nejběžnější sazbu D02d znamená zvýšení platby za silovou elektřinu o 19 procent na 1 718 korun za megawatthodinu.

Jako alternativu nabízí zdánlivě výhodný přechod na ceník Kamarád. Jde o tarif, kde cena není zřejmá přímo z ceníku, ale pro každý rok se propočítává podle předem daného vzorce z cen na burze. Problém je, že Centropol v dopise uvádí jen (relativně nízkou) cenu pro letošní rok. Ta se však od ledna změní. Jak, o tom firma mlčí.

„Nová cena se stanovuje každoročně k 1. lednu podle předem definovaného transparentního vzorce. Cenu na rok 2019 nyní ještě neznáme,“ říká mluvčí Centropolu Aleš Pospíšil. Podle orientačního propočtu, který MF DNES na základě vzorce provedla, však cena za megawatthodinu pro tarif s běžnou spotřebou stoupne meziročně o 24 procent. A bude tak vyšší než u­ druhého produktu Ekonomik-E.

„Pouze pro ty, co se orientují na trhu“

„Dlouhodobě se zákazníkům vyplatí ceníky, které kopírují vývoj cen na burzách, což je v našem případě ceník Kamarád. Proto jim tuto možnost nabízíme. Kamarád je aktuálně nejžádanějším produktem,“ tvrdí Pospíšil.

Energetický regulační úřad (ERÚ) však obecně tarify, kde se cena mění podle předem daného vzorce, příliš nedoporučuje. „Takový produkt je určen jen pro zkušeného spotřebitele, který se velmi dobře orientuje na trhu,“ říká mluvčí úřadu Michal Kebort.

„Důležitá je také forma uzavírané smlouvy. Pokud by byla sjednána na dobu určitou, mohlo by být její předčasné ukončení, bez dalšího spojeno s vysokou sankcí,“ upozorňuje Kebort.

U Centropolu se Kamarád uzavírá na dobu určitou, konkrétně na 39, 59 nebo 109 měsíců (tedy přes devět let). Ukončení smlouvy je možné provést pouze v intervalu od šesti měsíců do pěti měsíců před koncem její platnosti, jinak se smlouva automaticky prodlouží.

Navíc může být matoucí, že ačkoliv jde o časově ohraničený produkt, cena není garantována po celou dobu jeho trvání, jak to nabízejí jiní dodavatelé.

Vzhledem k ­tomu, že nejde o standardní ceníky, ale podle vzorce vypočítané ceny, nemusí Centropol o­ změně informovat. Zákazník nemůže od smlouvy odstoupit, pokud s novou cenou nesouhlasí – o vzorci na výpočet totiž celou dobu ví. Je to dobře postavená smluvní konstrukce, kterou nový občanský zákoník umožňuje.

Změnu ceníku je nutné oznámit měsíc předem

U běžných ceníkových cen je přitom možné smlouvu vypovědět, pokud se ceny změní. Dodavatel musí v takovém případě změny smluvních podmínek, zejména ceny, oznámit nejméně 30 dnů předem, a to dostatečně adresně, individuálně a konkrétně.

A podle pravidel ERÚ pak může spotřebitel nejpozději deset dní před nabytím účinnosti změn od smlouvy odstoupit. Dodavatel, který by chtěl nové ceny zatajit a neoznámil je podle pravidel, je automaticky potrestán tím, že od smlouvy lze odstoupit celé tři měsíce poté, kdy změny začnou platit.

Tarif, jehož cena se mění podle pohybů na burze, má ve své nabídce například také Bohemia Energy. Smlouva se však uzavírá na dobu neurčitou a lze ji vypovědět s klasickou tříměsíční výpovědní lhůtou.

Tohle však není jediná finta, které dodavatelé nyní používají, aby skryli rozsah zdražení. Řada z nich například na příští rok nově zavedla či podstatně zvýšila stálou platbu za odběrné místo. Může jít i o pětistovku ročně navíc. Obchodníci mohou spoléhat na to, že odběratel si porovná jen platbu za odebranou megawatthodinu.

Řada dodavatelů také uváděla, o ­kolik procent stoupnou celkové platby, nikoliv pouze silová složka ceny, nad níž mají kontrolu. Opticky to pak vypadá, že cena tolik nenarostla.

Nejčtenější

Kvůli kolapsu D1 ministerstvo zvažuje zakázat kamiony v levém pruhu

Odstavené kamiony blokovaly dálnici D1 poblíž obce Jiřice mezi Humpolcem a...

Ministr dopravy Dan Ťok viní z kolapsu dopravy na dálnici D1 především řidiče kamionů a dokonce ve spolupráci s policií...

Brněnský šinkanzen naráží na soláry, SŽDC neuhlídala ochranu rychlostní trati

Vysokorychlostní vlak Šinkanzen přijíždí na nádraží v Tokiu (duben 2016)

Správci železnic objevili při přípravě jednoho ze tří pilotních úseků vysokorychlostních tratí problémy s plánovanou...

ŘSD zkontrolovalo problematický úsek D1. O víkendu tu nebyl jediný dělník

Odstavené kamiony blokovaly dálnici D1 poblíž obce Jiřice mezi Humpolcem a...

Zástupci Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) zkontrolovali problematický úsek dálnice D1 u Humpolce, kde měla firma...

Stavbaři z problémového úseku D1 odstoupili od smlouvy s ŘSD

Silničáři a stavbaři se snaží zprovoznit všechny pruhy v kritickém úsek dálnice...

Firmy, které opravují nejdelší modernizovaný úsek dálnice D1 mezi Humpolcem a Větrným Jeníkovem, podle očekávání...

Problémový úsek D1 se rozšíří o jeden pruh, dokončí ho jiná firma

Kolony D1

Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) kvůli zpoždění prací na opravovaném úseku D1 mezi Humpolcem na 90. kilometru a...

Další z rubriky

Podvodníci v Plzeňském kraji se vydávají za berňák. Chtějí po lidech peníze

Ilustrační snímek

Plzeňským krajem se se šíří e-maily, které se tváří jako oficiální obsílka finančních úřadů. Dopis vypadá jako...

Zdravě se mohou stravovat i psi. Firmy jim vyvařují z čerstvých surovin

Pražská firma Mixáno vyrábí čerstvé krmivo bez konzervantů pro psy.

Doby, kdy lidé krmili své mazlíčky zbytky od stolu a levnými granulemi, jsou pryč. Za čerstvé a kvalitní suroviny pro...

Otevírací doba obchodů o svátcích

Ilustrační snímek

Zákon o prodejní době v maloobchodě a velkoobchodě nařizuje, že obchody s plochou nad 200 čtverečních metrů musí mít...

Najdete na iDNES.cz