Hnědouhelná elektrárna Schwarze Pumpe (Černá pumpa) uvedená do provozu v roce...

Hnědouhelná elektrárna Schwarze Pumpe (Černá pumpa) uvedená do provozu v roce 1998 patří k nejmodernějším v Německu. | foto: Jan Brož, MF DNES

Křetínský a Kellner se spojí v boji o německé elektrárny Vattenfallu

  • 3
Energetický a průmyslový holding (EPH) a investiční skupina PPF společně koordinují obchodní manévry, kterými chtějí získat německé uhelné doly a elektrárny švédské společnosti Vattenfall. Ve společném podniku budou držet stejný podíl. Zájem o doly měl i ČEZ a ekologická organizace Greenpeace.

Informoval o tom mluvčí EPH Daniel Častvaj. Dodal, že cílem společného podniku, ve kterém budou oba subjekty držet stejný podíl, je uspět v tendru.

„Spolupráce PPF a EPH má svoji historickou i obchodní logiku. Společně budeme schopni lépe financovat nejen případný nákup, ale i budoucí rozvoj stávajících aktiv společnosti Vattenfall v Německu,“ uvedla finanční ředitelka PPF Kateřina Jirásková.

„Pokud v tendru uspějeme, jsme připraveni převzít mimořádnou odpovědnost za nalezení správného řešení, které bude nejspíše spočívat v kompromisu mezi zájmy dotčených regionů, odborů a průmyslu na jedné straně a částí politické reprezentace a příznivci ekologických iniciativ na straně druhé,“ dodal předseda představenstva EPH Daniel Křetínský.

Skupina PPF, kterou vlastní nejbohatší Čech Petr Kellner, do loňska držela 44,44 procenta akcií EPH. Poté je holdingu prodala. V současnosti společně drží dvě třetiny akcií EPH podnikatelé Daniel Křetínský a Patrik Tkáč, zbytek patří skupině J&T.

Vattenfall loni v říjnu oznámil záměr prodat východoněmecké lignitové doly a elektrárny, které toto uhlí spalují. Firma tím odchází z minulých velkých akvizic, které ji dovedly do velkých dluhů a ztrát, a reaguje i na změnu německé energetické politiky. Vattenfall by nyní prodejem německých aktiv podle odhadů mohl získat až 3,5 miliardy eur (95 miliard Kč).

Zájem Greenpeace nebere Vatenfall vážně

O koupi německých aktiv Vattenfallu usiluje i energetická společnost ČEZ. „Náš zájem stále trvá,“ řekl mluvčí ČEZ Ladislav Kříž. V minulém týdnu ohlásila záměr zúčastnit se tendru ekologická organizace Greenpeace, která by chtěla doly zavřít. Podle agentury DPA nebere ale Vattenfall nabídku ekologů vážně (více čtěte zde).

Kvůli nejasné budoucnosti uhelných elektráren v Německu Vattenfall zahájení tendru odkládal. Červencové rozhodnutí německé vlády zrušit plán dodatečných poplatků z provozování uhelných elektráren ale firmu povzbudil k uskutečnění transakce. Vattenfall chce nalézt kupce do konce tohoto roku a prodej dokončit příští rok.

Vattenfall chce prodat čtyři hnědouhelné doly a elektrárny o celkovém výkonu více než 8000 megawattů. Zároveň prodává v odděleném tendru východoněmecké elektrárny s výkonem kolem 3000 megawattů.