Daniel Křetínský

Daniel Křetínský | foto: David Port, MF DNES

Křetínského EPH kupuje italské uhelné a plynové elektrárny od E.ON

  • 12
Společnost E.ON se rozhodla prodat své plynové a uhelné elektrárny v Itálii společnosti Energetický a průmyslový holding (EPH). Ten kontroluje finančník Daniel Křetínský. Jde o elektrárny s celkovým instalovaným výkonem 4 500 MW, což je pro představu výkon více než dvou Temelínů.

O transakci EPH informovala v tiskové zprávě. Zhruba 3 900 MW je kapacita šesti plynových elektráren a zbytek, cca 600 MW, pak představuje výkon černouhelné elektrárny Fiume Santo na ostrově Sardinie.

„Tato akvizice je dalším logickým pokračováním naší už dříve avizované strategie vstupu na vyspělé západoevropské trhy, které nemají dostatečně velkou rezervu instalovaného výkonu. Jsme si vědomi, že v současnosti je konvenční výroba elektřiny pod značným ekonomickým tlakem. V tomto složitém období je naší prioritou najít vhodná řešení tak, aby byla garantována bezpečnost dodávek elektrické energie při zachování rozumné ceny,“ uvedl k transakci v tiskové zpávě Daniel Křetínský, předseda představenstva a spoluvlastník EPH.

Transakci ještě musí schválit příslušné orgány Evropské unie. Vypořádání obchodu by mělo proběhnout v letošním druhém čtvrtletí. Cenu obchodu ani způsob financování společnost nesdělila, italská média v prosinci odhadovala akvizici na skoro 60 miliard korun.

EPH je dominantním hráčem v distribuci zemního plynu a elektřiny na Slovensku, v Česku vlastní například teplárny či elektrárnu v Opatovicích, v Německu pak hnědouhelné doly.

Podle evropských médií tíží společnost E.ON dluh 31 miliard eur (zhruba 880 miliard korun). Proto firma spustila reorganizaci, v jejímž rámci prodává některé vedlejší činnosti, včetně aktivit v Itálii.

V souvislosti s EPH se hovoří i o zájmu firmy koupit dvoutřetinový podíl ve Slovenských elektrárnách (SE), který prodává italská společnost Enel. Oficiálně EPH zájem nepotvrdil, podle informací ČTK však v listopadu podobně jako ČEZ podal předběžnou nabídku na koupi podílu.

Ve stejném měsíci koupil holding černouhelnou elektrárnu Eggborough u britského Leedsu s výkonem 2000 megawattů. Loni na podzim také projevila jeho německá hnědouhelná firma Mibrag zájem o hnědouhelná aktiva, která má v Německu švédská firma Vattenfall.

“EPH, zdá se, sází na jednu kartu, a to na nákup na dluh co největšího objemu aktiv v době jejich nabídky mnohdy vynucené zadlužením prodávajících a sázkou na budoucí růst cen elektřiny, který povede k větší rentabilitě výroby,“ řekl dnes ČTK analytik BH Securities Petr Hlinomaz. Podle něj může EPH jako finanční investor kalkulovat s pozdějším prodejem některých svých aktiv zahraničním zájemcům, a to i mimoevropským.

,