Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: AP

EPH zaplatí německému E.ON za podíl v SPP 2,6 miliardy eur

  • 2
Česká společnost Energetický a průmyslový holding zaplatí německé firmě E.ON a francouzské GDF Suez za jejich podíly v plynárenské společnosti Slovenský plynárenský priemysel 2,6 miliardy eur, tedy 66,5 miliardy korun.

Každá z firem podle jejich prohlášení obdrží od EPH, v němž má největší podíl skupina Petra Kellnera PPF, za svůj podíl 24,5 procenta 1,3 miliardy eur. Prodej by měl být dokončen v příštích několika týdnech. Většinovým majitelem SPP s podílem 51 procent je stát, EPH bude vlastnit zbývajících 49 procent.

E.ON a GDF Suez vlastní podíl v SPP, který je největším prodejcem plynu na Slovensku, prostřednictvím společného podniku Slovak Gas Holding. Kromě podílu 49 procent mají rovněž manažerskou kontrolu ve firmě. Firmy podíl koupily v roce 2002 a zaplatily za něj zhruba 2,7 miliardy dolarů.

SPP a EPH

SPP je lídr na slovenském trhu dodávek zemního plynu. Je rovněž klíčovým přepravcem ruského zemního plynu do Evropy. Má přibližně 4 000 zaměstnanců.

EPH je největším dodavatelem tepla a druhým největším dodavatelem elektřiny v Česku. Celkový konsolidovaný provozní zisk (EBITDA) podniků patřících do holdingu v roce 2011 dosáhl 7,2 miliardy korun. Akcionáři EPH jsou skupina PPF s podílem 44,44 procenta, J&T s podílem 37,04 procenta a Daniel Křetínský, který vlastní 18,52 procenta akcií.

"Prodej podílu v SPP nám umožní dosáhnout našeho cíle odprodeje majetku před plánovaným termínem," komentoval v prohlášení prodej generální ředitel E.ON Johannes Teyssen. Upozornil také, že i po prodeji podílu v SPP zůstane firma aktivní na slovenském energetickém trhu, kde má rovněž podíl v podniku Západoslovenská Energetika. Ta dodává elektřinu téměř jednomu milionu zákazníků a provozuje distribuční síť v délce více než 35 tisíc kilometrů.

Slovenská vláda schválila prodej 49 procent akcií v SPP české EPH již loni v prosinci. Kabinet se vstupem nového investora do SPP zabýval už několikrát. Kvůli sporu se zahraničními akcionáři o ceny zemního plynu pro domácnosti však loni v říjnu jednání o transakci přerušil. Obnovil je poté, co EPH slovenskému premiérovi Robertu Ficovi v dopisu slíbil, že příští rok nebude požadovat zdražení plynu pro domácnosti.

, ,