Equa bank zahájila hromadný výlov dlužníků, dohodla se s hlídači poplatků

  11:55aktualizováno  11:55
Equa bank pokračuje v agresivním marketingu a plošně vrací poplatky, které svým klientům účtovala za správu hypotéky. Zároveň uzavřela dohodu s poplatkovými iniciativami, která jí má nahnat další klienty. Pro ty, kdo bojovali za vrácení úvěrových poplatků, je to první dobrá zpráva. Dosud se jim vesměs moc nedařilo.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Lidé, kteří uzavřeli do poloviny loňského dubna hypotéku u Equa bank, dostanou zpátky poplatky za vedení účtu. "Stálo nás to řádově stovky tisíc korun," upřesnila mluvčí Equa bank Markéta Dvořáčková. Poplatky spojené s hypotékou bude banka vracet formou mimořádného bonusu na běžný účet. Equa bank nabízí hypotéky od února 2012. Poplatky účtovala jen těm, kdo s ní uzavřeli smlouvu do 15. dubna 2013.

Banka se svezla na atraktivním tématu vracení poplatků. Zároveň je jednou z mála, která si takový postup může dovolit. Právě proto, že je na hypotečním trhu krátce. Kdyby se k něčemu podobnému odhodlaly velké banky, mohly by na tom "vykrvácet". Vrácené poplatky by se totiž pohybovaly v úplně jiných řádech.

"Tuto aktivitu vnímáme jako součást konkurenčního boje, respektive snahu o udržení vlastního portfolia klientů a získání klientů nových. V zásadě se jedná o akvizici nebo udržení klienta prostřednictvím finančního bonusu, což není neobvyklé. V tomto případě je bonus definován jako vrácení poplatků, které vyznívá marketingově zajímavěji," komentovala krok banky manažerka Asociace hypotečních makléřů Petra Horáková Krištofová.

Banka zároveň odstartovala kobercový nálet na dlužníky jiných bank. Přináší jednu z mála pozitivních zpráv pro klienty hromadných iniciativ Poplatkyzpet.cz, JdeTo.de a bankovnipoplatky.com, které dosud banky ve sporech o vrácení poplatků válcovaly.

Hlídači poplatků jednají i s dalšími bankami

Má pro ně speciální nabídku - když převedou svůj stávající úvěr do Equa bank, získají nárokované poplatky zpět. A to až do výše 7200 korun u hypoték a 2500 korun u spotřebitelských úvěrů, tedy maximálně za čtyři roky zpátky. Na převedení mají dlužníci čas do konce srpna. Jakkoli vypadá tato nabídka lákavě, z řad hypotékářů ji zřejmě využijí jen ti, kterým letos končí fixace úrokové sazby. Ostatní by totiž museli platit sankce za předčasné splacení, které mohou u milionových úvěrů dosáhnout desítek i stovek tisíc.

"Věřím, že podobně dopadnou i jednání s dalšími dvěma bankami", slibuje si Daniel Paľko z iniciativy Poplatkyzpět.cz. S kterými bankami o vracení poplatků klientům jedná, nechtěla hromadná iniciativa na dotaz iDNES.cz konkretizovat. Alespoň do doby, kdy bude podepsána konkrétní dohoda.

Spolupráce s Equa bank podle mluvčího iniciativy Rostislava Sochorce neznamená, že se budou automaticky stahovat hromadné žaloby. "Rozhodnutí o případném zpětvzetí žaloby musí učinit klient sám. S každým z nich budeme tuto otázku individuálně konzultovat," uvedl.

Odmítl přitom, že by se touto cestou snažili zachránit reputaci poplatkových iniciativ. Ta po počátečním boomu utrpěla tím, jak soudy postupně rozhodovaly v neprospěch jejích klientů. Určitou šanci klientům požadujícím vrácení poplatků dal i finanční arbitr. Ten v poslední době v devíti sporech rozhodl proti GE Money Bank. Nezpochybnil sice oprávněnost poplatku jako takového, ale za nezákonné označil jeho zvyšování v průběhu trvání úvěru. Jeho rozhodnutí jsou však zatím nepravomocné, protože se proti nim banka odvolala.

Equa bank dohodou s poplatkovými iniciativami rozšiřuje svou nabídku refinancování a masivně loví v rybníce s půjčkami. Od letošního ledna dává zpět 1500 korun lidem, kteří k ní převedou spotřebitelský úvěr (více čtěte zde). V únoru začala vracet poplatky zaplacené u jiných bank i těm, kdo se u ní rozhodli refinancovat hypotéku. A to v jednotné výši 5400 korun.

Autor:

Nejčtenější

Světové burzy rychle ztrácejí, propad akcií může přivolat recesi i v Česku

Newyorská burza (24. 8. 2015)

Finanční trhy zachvátila „blbá nálada“. Burzy po celém světě již několik dnů v řadě ztrácejí a ani vyhlídky nejsou...

Kvůli kolapsu D1 ministerstvo zvažuje zakázat kamiony v levém pruhu

Odstavené kamiony blokovaly dálnici D1 poblíž obce Jiřice mezi Humpolcem a...

Ministr dopravy Dan Ťok viní z kolapsu dopravy na dálnici D1 především řidiče kamionů a dokonce ve spolupráci s policií...

Elektřina bude luxusní zboží, řekl energetický expert v Rozstřelu

Energetický expert společnosti ENAS Vladimír Štěpán v diskusním pořadu iDNES.cz...

Emisní povolenky budou výrazně v dalších letech zdražovat elektřinu. Už se to děje, domácnosti si v příštím roce...

Dodavatelé elektřiny maskují její zdražení, neopatrní zákazníci mohou prodělat

Ilustrační snímek

Oznamovat špatnou zprávu není příjemné pro nikoho. A dvojnásob to platí pro obchodníky, kteří musí zákazníky informovat...

Protesty žlutých vest drtí ekonomiku Francie. Katastrofa, hlásí ministr

Příznivci hnutí žlutých vest po celé Francii znovu vyšli do ulic, při...

Pozitivní výhledy na růst francouzské ekonomiky začíná zahalovat kouř. Francouzská centrální banka v pondělí kvůli...

Další z rubriky

Euro stále v nedohlednu. Ministerstvo a ČNB vstup do eurozóny nedoporučují

Euromince

Ministerstvo financí a Česká národní banka opět doporučily vládě prozatím nestanovovat cílové datum vstupu do eurozóny,...

Zloději oberou řetězce o desítky milionů ročně, způsoby kradení se mění

Ilustrační snímek

Rozšiřování samoobslužných pokladen a dalších moderních technologií inspiruje zloděje k novým nápadům, jak okrádat...

Aukce unikátních láhví Pilsner Urquell vynesla rekordních 2 759 988 korun

Láhve zdobí i skleněná pečeť kvality Pilsner Urquell.

Tradiční vánoční charitativní aukce na portálu iDNES.cz vynesla dva a tři čtvrtě milionu korun pro handicapované....

Najdete na iDNES.cz