Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Erbenová z ČNB: Státní rozpočet je průšvih

  1:00aktualizováno  1:00
Česko se začíná v pelotonu zemí směřujících k euru odsouvat na jeho chvost do společnosti Polska a Maďarska. Poté, co padl termín 2010, nový visí ve vzduchu. Cestu plnou úkolů, na jejímž konci měla být výměna korun za eura v roce 2010, schválila vláda před třemi lety.
Trasa k euru, kterou si namalovala minulá vláda, předpokládala postupné snižování dluhů a pružnější trh práce.

Trasa k euru, kterou si namalovala minulá vláda, předpokládala postupné snižování dluhů a pružnější trh práce. | foto: Profimedia.cz

ČTĚTE TAKÉ:
Euro se odkládá na neurčito

"Tato strategie se neplnila, takže bychom měli teď mluvit hlavně o důvodech, ne jen o termínu přijetí eura," říká v rozhovoru pro MF DNES členka bankovní rady České národní banky Michaela Erbenová. "Nastal čas vážně se pobavit o nové strategii k euru," dodává.

Podle Erbenové nemá smysl bavit se jen o tom, zda v příštím roce kurz koruny nesvážeme s eurem (a tudíž bude termín 2010 passé). "Měli bychom se zamyslet nad dlouhodobějším výhledem." O jiném termínu nemá podle bankéřky smysl se bavit, dokud se nezmění nynější systém zdravotnictví, penzí a celých státních financí.

Zakopaný pes totiž leží stále na stejném místě. Trasa k euru, kterou si namalovala minulá vláda, předpokládala postupné snižování dluhů a pružnější trh práce. ČNB každoroční pokrok v těchto i dalších oblastech hodnotí na podzim. Letos ve své zprávě narazí na stejné zádrhele jako loni.

"Státní rozpočet je průšvih a na trhu práce se nic nezměnilo, i když klesla nezaměstnanost," říká Erbenová. Zlepšení podmínek na trhu práce v řeči ekonomů a bankéřů znamená i to, aby firmy dokázaly reagovat propouštěním či snížením mezd, když nemají zakázky. A to teď příliš nemohou, protože jim to neumožňují zákony či odbory.

Pokud by totiž byla koruna vázaná na kurz eura, tak by nemohla oslabit, a tím ulevit podnikům čelícím menšímu zájmu o jejich zboží.

Dosud Česko paradoxně kritéria nutná pro zavedení eura plnilo. Ale hlavně díky tomu, že se zvyšovaly příjmy z daní s tím, jak rostla rychleji ekonomika. Letos před volbami však politici schválili řadu sociálních přilepšení a ta vyženou příští rok dluhy mimo evropské limity.

"Státní finance nejsou v tuto chvíli pod kontrolou," říká Erbenová. A bez toho není možné euro přijmout.

Česko není jediné, kdo s rostoucími dluhy válčí. Maďaři pustili uzdu z ruky před minulými volbami a dluhy jim vyskočily natolik, že je zahraniční banky ocejchovaly na přijetí eura nejdříve v roce 2014.

Česku navíc jako jediné zemi ve střední Evropě chybí jakýkoliv pokrok v důchodech. Ty požírají ročně ze státní kasy skoro tři sta miliard korun. "Penzijní reforma s sebou nese náklady 1,5 až 2 procenta výkonu ekonomiky," upozorňuje Erbenová s tím, že by nebylo dobré je načasovat na dobu plnění přísných evropských kritérií. A ty je nutné plnit dva roky před zavedením eura.

Cesta k euru bude dražší
Pro rychlé přijímání eura nemluví podle bankéřky ani zkušenosti ostatních zemí. "Náklady na plnění maastrichtských kritérií se dnes zdají větší, než jsme se původně domnívali," říká Erbenová.

Ministři financí EU letos v létě odmítli přijmout do euroklubu Litvu proto, že měla inflaci o pouhých 0,06 procenta vyšší, než limit. "Je velká pravděpodobnost, že kritéria budou vykládána striktně, a proto musíme mít jistotu, že je budeme plnit s dostatečnou rezervou," říká Erbenová.

Právě inflace totiž hrozí, že se vymkne z evropských limitů s tím, jak porostou spotřební daně či nájmy. ČNB teď na růst cen zvýšením úroků nereaguje. Ale pokud by mělo za pár let přijít euro, bylo by to nutné.

Pokud jde o rychlý přechod na euro, patřila Erbenová v ČNB vždy k těm opatrnějším. Letos jí končí v bance šestiletý mandát a bude na prezidentovi Václavu Klausovi, zda ho prodlouží. Klaus ji však už na podzim roku 2004 označil stejně jako guvernéra Zdeňka Tůmu za "kvalitního teoretika". Tůmu pak ve funkci ponechal dalších šest let.Nejčtenější

Začínal sám v garáži, dnes výrobní linky z jeho firmy dobývají svět

Jakub Krofián s manželkou Alenou.

Jakub Krofián žije svůj americký sen už osmnáctý rok. Jako pětadvacetiletý mladík si z úspor koupil soustruh a doma v...

Lidé se stěhují do okolí měst, každé ráno pak tráví v autech v kolonách

Stávka na francouzské železnici nahnala více lidí do aut. V Paříži se tvoří...

Kvůli vysokým cenám bydlení ve městech roste poptávka po nemovitostech v jejich okolí. „Evidujeme meziroční růst zájmu...Makléř si myslel, že pracuje v demoverzi, teď žádá vyplatit miliony eur

Harouna M Traore

Francouzský obchodník na burze žaluje makléřskou firmu Valbury Capital. Žádá, aby mu vyplatila 10 milionů eur, které...

Do důchodu později a jiné daně, radí Česku OECD

Ilustrační snímek

Česko by mělo navázat věk pro odchod do důchodu na očekávanou délku života. Doporučuje to Organizace pro hospodářskou...

Výkon na hranici padnutí: v Tesle se museli dopovat energetickými nápoji

Podvozek vozu Tesla Model S

Nadšení amerického miliardáře Elona Muska, který před pár dny děkoval zaměstnancům své automobilky Tesla za dosažení...

Další z rubriky

Firmy dopřávají lidem kvalitnější pracovní pomůcky, hlídají ale plýtvání

Ilustrační snímek

Nízká nezaměstnanost nahrává firmám vyrábějícím pracovní oblečení, boty a ochranné pomůcky. Zhruba šestimiliardový trh...

Sklárna ve slovácké Květné kvůli ruskému trhu propustí desítky lidí

Den otevřených dveří ve sklárně v Květné na Uherskohradišťsku (21. 7. 2018)

Sklárna v Květné na Uherskohradišťsku propustí v nejbližších týdnech desítky zaměstnanců. Nemá totiž dost zakázek na...

Boj o peníze pro firmy: investiční pobídky ano, ale ne pro montovny

Montážní linka Fordu v Kentucky

Chcete finančně podpořit? Už nebude stačit, abyste tu postavili jednoduchou montovnu, budete muset přinést něco navíc,...

Najdete na iDNES.cz