Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Erbenová z ČNB: Státní rozpočet je průšvih

  1:00aktualizováno  1:00
Česko se začíná v pelotonu zemí směřujících k euru odsouvat na jeho chvost do společnosti Polska a Maďarska. Poté, co padl termín 2010, nový visí ve vzduchu. Cestu plnou úkolů, na jejímž konci měla být výměna korun za eura v roce 2010, schválila vláda před třemi lety.
Trasa k euru, kterou si namalovala minulá vláda, předpokládala postupné snižování dluhů a pružnější trh práce.

Trasa k euru, kterou si namalovala minulá vláda, předpokládala postupné snižování dluhů a pružnější trh práce. | foto: Profimedia.cz

ČTĚTE TAKÉ:
Euro se odkládá na neurčito

"Tato strategie se neplnila, takže bychom měli teď mluvit hlavně o důvodech, ne jen o termínu přijetí eura," říká v rozhovoru pro MF DNES členka bankovní rady České národní banky Michaela Erbenová. "Nastal čas vážně se pobavit o nové strategii k euru," dodává.

Podle Erbenové nemá smysl bavit se jen o tom, zda v příštím roce kurz koruny nesvážeme s eurem (a tudíž bude termín 2010 passé). "Měli bychom se zamyslet nad dlouhodobějším výhledem." O jiném termínu nemá podle bankéřky smysl se bavit, dokud se nezmění nynější systém zdravotnictví, penzí a celých státních financí.

Zakopaný pes totiž leží stále na stejném místě. Trasa k euru, kterou si namalovala minulá vláda, předpokládala postupné snižování dluhů a pružnější trh práce. ČNB každoroční pokrok v těchto i dalších oblastech hodnotí na podzim. Letos ve své zprávě narazí na stejné zádrhele jako loni.

"Státní rozpočet je průšvih a na trhu práce se nic nezměnilo, i když klesla nezaměstnanost," říká Erbenová. Zlepšení podmínek na trhu práce v řeči ekonomů a bankéřů znamená i to, aby firmy dokázaly reagovat propouštěním či snížením mezd, když nemají zakázky. A to teď příliš nemohou, protože jim to neumožňují zákony či odbory.

Pokud by totiž byla koruna vázaná na kurz eura, tak by nemohla oslabit, a tím ulevit podnikům čelícím menšímu zájmu o jejich zboží.

Dosud Česko paradoxně kritéria nutná pro zavedení eura plnilo. Ale hlavně díky tomu, že se zvyšovaly příjmy z daní s tím, jak rostla rychleji ekonomika. Letos před volbami však politici schválili řadu sociálních přilepšení a ta vyženou příští rok dluhy mimo evropské limity.

"Státní finance nejsou v tuto chvíli pod kontrolou," říká Erbenová. A bez toho není možné euro přijmout.

Česko není jediné, kdo s rostoucími dluhy válčí. Maďaři pustili uzdu z ruky před minulými volbami a dluhy jim vyskočily natolik, že je zahraniční banky ocejchovaly na přijetí eura nejdříve v roce 2014.

Česku navíc jako jediné zemi ve střední Evropě chybí jakýkoliv pokrok v důchodech. Ty požírají ročně ze státní kasy skoro tři sta miliard korun. "Penzijní reforma s sebou nese náklady 1,5 až 2 procenta výkonu ekonomiky," upozorňuje Erbenová s tím, že by nebylo dobré je načasovat na dobu plnění přísných evropských kritérií. A ty je nutné plnit dva roky před zavedením eura.

Cesta k euru bude dražší
Pro rychlé přijímání eura nemluví podle bankéřky ani zkušenosti ostatních zemí. "Náklady na plnění maastrichtských kritérií se dnes zdají větší, než jsme se původně domnívali," říká Erbenová.

Ministři financí EU letos v létě odmítli přijmout do euroklubu Litvu proto, že měla inflaci o pouhých 0,06 procenta vyšší, než limit. "Je velká pravděpodobnost, že kritéria budou vykládána striktně, a proto musíme mít jistotu, že je budeme plnit s dostatečnou rezervou," říká Erbenová.

Právě inflace totiž hrozí, že se vymkne z evropských limitů s tím, jak porostou spotřební daně či nájmy. ČNB teď na růst cen zvýšením úroků nereaguje. Ale pokud by mělo za pár let přijít euro, bylo by to nutné.

Pokud jde o rychlý přechod na euro, patřila Erbenová v ČNB vždy k těm opatrnějším. Letos jí končí v bance šestiletý mandát a bude na prezidentovi Václavu Klausovi, zda ho prodlouží. Klaus ji však už na podzim roku 2004 označil stejně jako guvernéra Zdeňka Tůmu za "kvalitního teoretika". Tůmu pak ve funkci ponechal dalších šest let.
Nejčtenější

Válka o prodavačky pokračuje. Nástupní mzda v Lidlu bude 28 tisíc

Nová prodejna v Berouně se otevře v následujících týdnech.

Diskonty Lidl v Česku zvýší od března nástupní mzdu pokladních a prodavaček na 28 tisíc korun, tedy o pětinu. V Praze a...

Pět tisíc dolarů na ruku a sbohem. Amazon se zbavuje lidí bez motivace

Pracovníkům ve skladu Amazon se v USA důsledně říká „associates“, tedy...

Nestandardní cestou jde americký Amazon při propouštění zaměstnanců bez motivace. Svému personálu předložil „nabídku“,...Fronty i na půl hodiny. Kaufland má málo pokladních, lidé si stěžují

(Ilustrační snímek)

V Kauflandu na pražském Bohdalci je 25 pokladen, v posledních dnech je však běžné, že fungují jen čtyři. Nakupujících...

Diesely v Německu už nikdo nechce. Ceny ojetin srážejí čachry s emisemi

(Ilustrační snímek)

V Německu za poslední rok výrazně klesl prodej nových naftových aut, ceny těch ojetých šly znatelně dolů. Vývoj souvisí...

Nejmladší český miliardář začal ve skladu. Dnes ovládá zbrojařské impérium

Majitel Czechoslovak Group Michal Strnad.

Pětadvacetiletý Michal Strnad se po převodu stoprocentního podílu zbrojařsko-průmyslového holdingu Czechoslovak Group...

Další z rubriky

Co Češi tolik nekupují. CD a DVD už jsou mrtvá i pro statistiky

CD - ilustrační foto

Statistici udělali pořádek ve spotřebním koši a vyhodili, co už Češi tolik nekupují. Přestali tak sledovat ceny...

Mimozemšťan Alza měl potíže. V e-shopu nefungovalo dokončení objednávky

Internetový obchod s elektronikou Alza.cz (ilustrační snímek)

Někteří zákazníci internetového obchodu Alza.cz mohli od včerejšího večera do dnešního poledne nakupovat jenom...

Válka o prodavačky pokračuje. Nástupní mzda v Lidlu bude 28 tisíc

Nová prodejna v Berouně se otevře v následujících týdnech.

Diskonty Lidl v Česku zvýší od března nástupní mzdu pokladních a prodavaček na 28 tisíc korun, tedy o pětinu. V Praze a...

Najdete na iDNES.cz