Elektřina

Elektřina | foto: Jan Zvolánek, iDNES.cz

Úřad odebral licenci dodavateli elektřiny, kterému naletěly stovky obcí

  • 19
Energetický regulační úřad rozhodl o odebrání licence společnosti EPK Trade. Ta je propojená s neziskovkou Energie pod kontrolou, která od stovek obcí vybírala zálohy na elektřinu, za její dodávky však už neplatila. Vznikla tak škoda v řádu stovek milionů korun.

„V bouřlivých vodách trhů s energiemi nabízíme pevnou půdu a jistotu solidního jednání. Jasné smluvní podmínky, žádné skryté poplatky – férové jednání,“ uváděl ještě ve čtvrtek odpoledne na svých stránkách obchodník s energiemi EPK Trade.

V té chvíli však už běžela lhůta nabytí právní moci rozhodnutí Energetického regulačního úřadu, který firmě zrušil licenci pro obchod s elektřinou a plynem. „Společnost EPK Trade přestala splňovat finanční předpoklady,“ zdůvodnil krok mluvčí úřadu Vladimír Černý. iDNES.cz se pokusil EPK Trade kontaktovat. Telefonní číslo uvedené na webu je však nedostupné a na e-mailový dotaz zatím nikdo nereagoval.

Společnost EPK Trade je napojená na obecně prospěšnou společnost Energie pod kontrolou (EPK). Té se podařilo v uplynulých letech pod slibem levnějších energií uzavřít smlouvy se stovkami obcí, především na jižní Moravě, ale také na Zlínsku, Plzeňsku či v jižních Čechách. Jelikož však sama EPK neměla licenci na obchod s energiemi, fungovala neziskovka pouze jako zprostředkovatel a obchod probíhal právě skrze EPK Trade.

Zpočátku vše fungovalo, po začátku minulého roku však začaly váznout platby za elektřinu společnosti Amper Market, a to i přesto, že EPK od obcí stále inkasovala zálohy. „Situace se pořád zhoršovala, dluh narůstal. Jistina naší pohledávky jde dnes do desítek milionů korun, se sankcemi až do stovek milionů,“ říká majitel Amper Market Jan Palaščák.

Bez vědomí obcí podepsal miliardovou zakázku

Většina obcí smlouvu s EPK vypověděla. Podle Jiřího Gavora, ředitele Asociace nezávislých dodavatelů energií, však představitel EPK David Tejml zneužil svůj mandát a bez souhlasu obcí za ně uzavřel smlouvu o dodávkách elektřiny a plynu až do konce roku 2019 se společností Energie Pro.

„Svým podpisem přidělil zakázky obcí a měst za zhruba jednu miliardu korun firmě s obratem 10 milionů korun a s dluhy přesahujícími hodnotu jejího majetku, formálně vlastněné nemajetnými fyzickými osobami, které již v minulosti prokazatelně figurovaly jako takzvaní bílí koně,“ uvedl Gavor. Součástí těchto smluv byl i vysoký měsíční poplatek za jedno odběrné místo ve výši 100 korun, nadhodnocené zálohy a pokuty ve výši až 300 milionů korun.

Obcím, které se už mezitím dohodly s jinými dodavateli, pak začaly chodit pohledávky od Energie Pro. „Až do dnešních dnů v této nepřehledné situaci setrvává několik stovek obcí a zákazníků s několika tisícovkami odběrných míst,“ dodal Gavor.

Podle Operátora trhu s elektřinou (OTE), spadalo ještě v dubnu pod Energie Pro přes dva tisíce odběrných míst. Také u této společnosti zahájil ERÚ šetření.