Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Tomáš Krist, MAFRA

Finanční arbitr trestá úvěrové firmy. Soudy to vidí jinak

  • 11
Finanční arbitr nařídil úvěrové firmě Essox, aby třem lidem vrátila desítky tisíc, protože špatně spočítala cenu půjčky. Firma se chce peněz domáhat u soudu, který může rozhodnutí arbitra zrušit.

Tři lidé už dostali od splátkové firmy Essox peníze za to, že udělala v úvěrové smlouvě na koupi ojetiny chybu v ceně půjčky. U každého jde řádově o desítky tisíc korun.

Křišťálová Lupa 2015

Možná však budou muset peníze vrátit a ještě připlatit za soudní výlohy. Essox totiž s rozhodnutím finančního arbitra, který mu nařídil peníze klientům poslat, nesouhlasí a napadne ho u soudu.

„Již připravujeme žaloby k příslušnému soudu,“ uvedl mediální zástupce firmy Miroslav Beneš. Případy bude přezkoumávat Okresní soud v Českých Budějovicích, případně soudy vyšších instancí.

Není divu, že to Essox nenechá jen tak plavat - cenu půjčky počítal svým postupem v asi 19 tisících smlouvách. Podle finančního arbitra musí úvěráři za chybu v RPSN celou půjčku úročit jen nízkou sazbou blížící se nule a vrátit všechny poplatky s úvěrem související.

Firmě hrozí i vyplacení pokuty státu

Firmě tak jde celkem o více než miliardu, tedy o čistý zisk za téměř tři roky podnikání. Kdyby definitivně prohrála, jediným smyslem jejího podnikání by bylo získání peněz na odškodnění a pokuty.

Nejde totiž jen o odškodnění klientů. Pokud dá arbitr za pravdu člověku, který k němu podal proti firmě návrh, musí instituce zaplatit také pokutu státu. A ta činí deset procent z částky, kterou arbitr přizná klientovi, minimálně patnáct tisíc korun. Což celkem dělá skoro 300 milionů.

Jakkoli je finanční arbitr vážený úřad, soudy se nemusí jeho názorem řídit. A už existují dva rozsudky, které si zákon o půjčkách vykládají v pasážích klíčových pro tyto případy trochu jinak. Netýkaly se sice přímo RPSN, nicméně jak Okresní soud v Nymburku, tak později při odvolacím řízení i Krajský soud v Praze se vyjádřily v tom smyslu, že vrácení skoro celých úroků a poplatků klientovi je za chybu v ceně půjčky moc přísný trest.

O co jde v kauze RPSN:

Případ odstartovala dvoumilionová pokuta, kterou od České obchodní inspekce (ČOI) dostala loni na jaře splátková firma Essox za chybnou cenu půjček na ojetiny. Roční procentní sazba nákladů (RPSN) říká, jak je půjčka drahá. Zohledňuje jak úroky, tak nejrůznější poplatky. V kauze jde zhruba o padesát tisíc půjček na ojeté vozy, které kvůli spornému výpočtu RPSN vypadaly až o polovinu levnější, než ve skutečnosti byly.

Stejný výpočet jako Essox používaly v letech 2011 až 2013 i GE Money Auto a Home Credit, které ČOI rovněž prověřuje. Na finančního arbitra se s podezřením na chybu v ceně půjčky obrátily desítky lidí. Firmy GE Money Auto a Home Credit se se svými zákazníky finančně vyrovnaly výměnou za to, že případ od arbitra stáhnou. Ve hře tak zůstal jen Essox. Ve třech případech již arbitr rozhodl, že cena půjčky byla špatně. A potvrdil to i v odvolacím řízení. Essox teď chce rozhodnutí arbitra napadnout u soudu.

Krajský soud v Praze řekl, že důležitější než cena úvěru je v úvěrové smlouvě údaj o tom, kolik klient celkem zaplatí. Navíc prý zákon neříká, že cena půjčky má být ve smlouvě správně, ale jen to, že ve smlouvě má být.

Finanční arbitryně Monika Nedelková tvrdí, že se ve svých rozhodnutích vypořádala i s názory soudů, o kterých se dověděla. Přesto rozhodla zatím jen ve zmíněných třech případech. Ostatním desítkám lidí, kteří na její rozhodnutí teprve čekají, doporučila čekat dál, až jak dopadnou případné soudy.

„Finanční arbitr bude samozřejmě respektovat judikaturu obecných soudů, která k případům RPSN bude známa. Prozatím se však soudy zabývaly RPSN a správností jeho výpočtu jen okrajově a bez jakéhokoli odůvodnění,“ uvedla mluvčí arbitra Nelly Dederová.

„Finanční arbitr nikdy nežene navrhovatele do soudních sporů. Naopak, snaží se dosáhnout smírného řešení sporu tam, kde je to na místě, nebo odradí navrhovatele od soudního sporu zamítavým nálezem,“ doplnila.

Ke kauze si nepřímo řeklo své i ministerstvo financí. V jeho návrhu zákona o úvěru pro spotřebitele, který byl nedávno předložen vládě, je trest za chybu v ceně půjčky daleko mírnější než dosud.

Přeúročit půjčku téměř nulovou sazbou a vrátit všechny poplatky bude muset úvěrová firma nově tehdy, když RPSN bude ve smlouvě úplně chybět. Pro přepočet se však nepoužije tzv. diskontní sazba ČNB jako dnes, ale repo sazba. Ta bývá obvykle o něco vyšší než diskontní.

„S cílem omezit klamavé praktiky poskytovatelů spočívající v tom, že buď vůbec nesdělují údaje o nákladech úvěru, nebo že je podhodnocují vůči jejich skutečné výši, upravujeme v zákoně příslušné sankce.

Pokud poskytovatel úvěru uvede RPSN nižší, než jaká ve skutečnosti je, bude muset celý úvěr přepočítat právě podle tohoto údaje, tj. snížit celkové náklady úvěru,“ vysvětluje náměstkyně ministra financí Lenka Jurošková.

Tedy, když úvěrář RPSN uvede nižší, bude muset zákazníkovi snížit i splátky půjčky.