Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Est! Est!! Est!!!: víno od vulkanického jezera

  6:49aktualizováno  6:49
Pokud by byla vyhlášena soutěž o nejkurióznější vinařský název, horkým adeptem na hlavní cenu bude víno se jménem Est! Est!! Est!!! z městečka Montefiascone. To se nachází ve středoitalském Laziu, oblasti, které co do slávy vévodí Řím a co do vinařské popularity bílé Frascati.

Vinařských apelací je zde však podstatně více a tu se jménem Est! Est!! Est!!! bychom našli na severní hranici regionu u rozsáhlého vulkanického jezera Lago di Bolsena. Jezero nabízí své čisté, až 150 metrů hluboké vody milovníkům přírody, koupání i sportu včetně těch, kteří vyznávají jeden z jeho neobvyklých druhů - podvodní archeologii. Také díky jezeru je zdejší klima mírnější a krajina působí přece jen méně vyprahlým dojmem.

Vznik jména Est! Est!! Est!!! patří do základní povinné čítanky vinařských historek.
Příběh o vínu z Montefiascone je oblíbený zejména v německých oblastech, kde panuje přesvědčení, že jeho hlavním aktérem byl Johannes Fugger, kanovník z Augsburgu.

Což lze jen potvrdit, ale s tou výjimkou, že nešlo o kanovníka, nejmenoval se Fugger a nebyl z Augsburgu. Jinak je to jistě všechno pravda pravdoucí tak jako u všech příběhů z oněch dávných dob...

Roku 1107 se vydal biskup Johannes Dufuk za papežem do Říma, neboť choval velkou naději, že bude jmenován kardinálem.

Podobná pouť znamenala v tehdejších časech pořádnou dávku strádání a únavy, proto biskup neponechal nic náhodě. Vyslal napřed svého sloužícího, aby se pohyboval po trase jeho budoucí cesty a vyhledával záchytné body v podobě hostinců s dobrým jídlem a především výborným vínem.

V případě úspěšného nálezu pak měl za úkol učinit poblíž dveří viditelný záznam "Est!", což mělo být potvrzením skutečnosti, že vinum est bonum, tedy že víno je dobré - návod pro biskupa, kam má zamířit.

Sloužící zdatně plnil svůj neobvyklý úkol, přičemž jednoho dne dorazil do městečka Montefiascone. V jedné ze zdejších taveren byl natolik uchvácen kvalitou podávaného vína, že mu k vyjádření nadšení jedno est! nestačilo a zeď vedle vchodu opatřil nápisem hned trojnásobným: Est! Est!! Est!!! Když na místo dorazil biskup, zapůsobilo na něj místní víno dokonce tak, že zcela změnil své životní plány.

chutnal, a přestože byl již téměř na dohled od Říma, odhodil lákavou vidinu kardinálské kariéry. Montefiascone již nikdy neopustil, a co živ byl, náruživě zde holdoval jídlu a vínu. Na jeho náhrobku se skvěje výmluvný nápis, který by se dal přeložit takto: "Est! Est!! Est!!! - protože všeho bylo příliš, Johann Dufuk mrtev jest."

Ale ani potom si slavný biskup nemusel stěžovat, protože ještě několik století po jeho smrti se udržel zvyk, při němž se k oslavě výročí jeho narození vyléval na náhrobek soudek s vínem.

Est! Est!! Est!!! di Montefiascone se vyrábí z bílých odrůd Trebbiano a Malvasia a jeho současná kvalita výrazně pokulhává za popularitou uvedeného příběhu.

Tisícovkám převážně německých turistů to však v malebném Montefiascone nikterak nevadí. Stačí, aby víno bylo dostatečně vychlazené, a atmosféra místa se postará o to, že v batohu se vzpomínkami je přibalena i ta na zdejší znamenité víno. Est!

Autoři:Nejčtenější

Česká pošta se chtěla zalíbit na Facebooku, sklidila výsměch

Česká pošta na svém Facebookovém profilu vyhlásila soutěž o modré reklamní...

Po pošťácké internetové televizi, kterou loni Česká pošta rozjela na kanále YouTube, nyní rozpačitě baví své zákazníky...

Žena v letadle dostala jablko, po přistání jí za něj napařili pokutu

Boeing 767 společnosti Delta

Na svou cestu z Paříže do amerického Denveru společností Delta Air Lines jen tak nezapomene Crystal Tadlocková. Žena...To by stačilo. Šéf Korean Air odvolal své dvě dcery, firmě dělaly ostudu

Dcery ředitele Korean Air Emily Cho (vlevo) a Heather Cho

Šéf korejských aerolinek Čo Jang-ho v minulých dnech vyhodil z firmy své dvě dcery. Důvodem bylo jejich nedůstojné...

KVÍZ: Kolik chmele je v půllitru a co je spilka? Otestujte se, co víte o pivu

(Ilustrační snímek)

Jsme národ pivařů. Alespoň to platí o spotřebě na hlavu. Každý Čech do sebe za rok otočí v průměru pár set půllitrů....

Ceny pozemků pro dům vyskočily na dvojnásobek. Kolik stojí ve vašem kraji?

Inženýrské sítě

Ceny stavebních pozemků stoupaly nejstrměji v posledních sedmi letech na Vysočině, v Královéhradeckém kraji a ve...

Další z rubriky

Obchod nutil lidi zaplatit neobjednané sběratelské mince, zaplatí pokutu

„Pozlaceno to být může, nicméně pozlacení je tak tenká vrstva zlata, váha zlata...

Česká obchodní inspekce poprvé potrestala Český mincovní obchod, který minimálně od roku 2012 zasílal spotřebitelům...

Otevírací doba obchodů o svátcích

(Ilustrační snímek)

Zákon o prodejní době v maloobchodě a velkoobchodě nařizuje, že obchody s plochou nad 200 m² musí mít zavřeno...

Klienti zažalují Českou pojišťovnu. Vadí jim, že dělá mrtvého brouka

Česká pojišťovna

Naštvaní klienti pojišťoven zakládají spolek, aby mohli v kauze neplatných životních pojistek podat obdobu hromadné...

Najdete na iDNES.cz