Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Est! Est!! Est!!!: víno od vulkanického jezera

  6:49aktualizováno  6:49
Pokud by byla vyhlášena soutěž o nejkurióznější vinařský název, horkým adeptem na hlavní cenu bude víno se jménem Est! Est!! Est!!! z městečka Montefiascone. To se nachází ve středoitalském Laziu, oblasti, které co do slávy vévodí Řím a co do vinařské popularity bílé Frascati.

Vinařských apelací je zde však podstatně více a tu se jménem Est! Est!! Est!!! bychom našli na severní hranici regionu u rozsáhlého vulkanického jezera Lago di Bolsena. Jezero nabízí své čisté, až 150 metrů hluboké vody milovníkům přírody, koupání i sportu včetně těch, kteří vyznávají jeden z jeho neobvyklých druhů - podvodní archeologii. Také díky jezeru je zdejší klima mírnější a krajina působí přece jen méně vyprahlým dojmem.

Vznik jména Est! Est!! Est!!! patří do základní povinné čítanky vinařských historek.
Příběh o vínu z Montefiascone je oblíbený zejména v německých oblastech, kde panuje přesvědčení, že jeho hlavním aktérem byl Johannes Fugger, kanovník z Augsburgu.

Což lze jen potvrdit, ale s tou výjimkou, že nešlo o kanovníka, nejmenoval se Fugger a nebyl z Augsburgu. Jinak je to jistě všechno pravda pravdoucí tak jako u všech příběhů z oněch dávných dob...

Roku 1107 se vydal biskup Johannes Dufuk za papežem do Říma, neboť choval velkou naději, že bude jmenován kardinálem.

Podobná pouť znamenala v tehdejších časech pořádnou dávku strádání a únavy, proto biskup neponechal nic náhodě. Vyslal napřed svého sloužícího, aby se pohyboval po trase jeho budoucí cesty a vyhledával záchytné body v podobě hostinců s dobrým jídlem a především výborným vínem.

V případě úspěšného nálezu pak měl za úkol učinit poblíž dveří viditelný záznam "Est!", což mělo být potvrzením skutečnosti, že vinum est bonum, tedy že víno je dobré - návod pro biskupa, kam má zamířit.

Sloužící zdatně plnil svůj neobvyklý úkol, přičemž jednoho dne dorazil do městečka Montefiascone. V jedné ze zdejších taveren byl natolik uchvácen kvalitou podávaného vína, že mu k vyjádření nadšení jedno est! nestačilo a zeď vedle vchodu opatřil nápisem hned trojnásobným: Est! Est!! Est!!! Když na místo dorazil biskup, zapůsobilo na něj místní víno dokonce tak, že zcela změnil své životní plány.

chutnal, a přestože byl již téměř na dohled od Říma, odhodil lákavou vidinu kardinálské kariéry. Montefiascone již nikdy neopustil, a co živ byl, náruživě zde holdoval jídlu a vínu. Na jeho náhrobku se skvěje výmluvný nápis, který by se dal přeložit takto: "Est! Est!! Est!!! - protože všeho bylo příliš, Johann Dufuk mrtev jest."

Ale ani potom si slavný biskup nemusel stěžovat, protože ještě několik století po jeho smrti se udržel zvyk, při němž se k oslavě výročí jeho narození vyléval na náhrobek soudek s vínem.

Est! Est!! Est!!! di Montefiascone se vyrábí z bílých odrůd Trebbiano a Malvasia a jeho současná kvalita výrazně pokulhává za popularitou uvedeného příběhu.

Tisícovkám převážně německých turistů to však v malebném Montefiascone nikterak nevadí. Stačí, aby víno bylo dostatečně vychlazené, a atmosféra místa se postará o to, že v batohu se vzpomínkami je přibalena i ta na zdejší znamenité víno. Est!

Autoři:


Nejčtenější

Falešný „smažák“, pangas místo candáta. Restaurace dál klamou zákazníky

Smažené sýry restaurace občas nahradí takzvanými analogy, které se méně...

Klamání hostů náhražkami potravin z restaurací nemizí. Místo Plzeňského Prazdroje dostávají zákazníci pražského podniku...

Dostanu o 5 Kč na hodinu navíc? Beru. Firmy tápou nad odchody zaměstnanců

Ilustrační snímek

Potravinářské řetězce, sklady nebo pošta mají jedno společné: až třetina zaměstnanců tam nevydrží déle než rok. Nemají...10 LET OD KRIZE: Místo práce jsme stříleli vrtulníky, říká bývalý bankéř Lehmanů

Nik Storonsky, zakladatel a šéf britského bankovního start-upu Revolut.

Před deseti lety oběhly celý svět fotky bankéřů, jak s papírovými krabicemi vyklízejí své kanceláře na Wall Streetu....

KVÍZ: Maturita z piva. Vyzkoušejte se, jak znáte značky, hospody i pijany

Šikovný hospodský umí načepovat hladinku, šnyt i mlíko.

V předchozím pivním kvízu jsme vás zkoušeli hlavně z výroby piva, tentokrát to bude více ze života - co pijeme, jak to...

Mám obavu, že přijde nová světová hospodářská krize, varuje Zeman

Prezident Miloš Zeman při setkání se zástupci německých firem, které investují...

Prezident Miloš Zeman se obává další světové hospodářské krize. Podle něj za každou takovou krizí stojí „blbost...

Další z rubriky

Falešný „smažák“, pangas místo candáta. Restaurace dál klamou zákazníky

Smažené sýry restaurace občas nahradí takzvanými analogy, které se méně...

Klamání hostů náhražkami potravin z restaurací nemizí. Místo Plzeňského Prazdroje dostávají zákazníci pražského podniku...

Řidič autobusu jako akční hrdina, dopravní podniky lákají nové zaměstnance

Ilustrační snímek

Dopravní podniky osmi českých měst spustily tento týden reklamní kampaň, kterou lákají nové zaměstnance na místa...

Topná sezóna může začít již příští týden a kominíci nestíhají

(ilustrační foto)

Letošní topná sezóna začne na většině území České republiky již příští týden. Ti, kteří ještě nestihli povinnou revizi...

Najdete na iDNES.cz