Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

ETA vyrábí padělek kávovaru, stěžuje si švýcarská firma

  9:31aktualizováno  9:31
ETA Hlinsko včera stáhla z trhu jeden ze svých kávových automatů. Kávovar, který se vyrábí v Číně, totiž výrazně připomíná přístroj značky Jura ze Švýcarska. Švýcarský výrobce považuje praktiky firmy ETA za klamání spotřebitele a na společnost se chystá podat žalobu.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

"Jde o technickou kopii nejen designu, ale i vnitřního technického vybavení. Ovšem materiál není tak kvalitní. To pozná i laik. Znalci by se měli vyjádřit nejen k tomu, jak dalece je to technicky zkopírováno, ale i kvůli bezpečnosti. Z hlediska Jury to ovšem není tak podstatné, firmu tíží to, že se tato čínská napodobenina pod českou značkou prodává," uvedl Petr Dokládal z brněnské firmy Petraco, která švýcarskou společnost v Česku zastupuje.

Žalobu zatím firma nepodala, pouze konzultovala s Generálním ředitelstvím cel, jaké podklady potřebují k tomu, aby se případem mohli dále zabývat. O dalším postupu rozhodne vedení podniku ve Švýcarsku.

Představitelé hlinecké firmy nejprve nařčení z padělání odmítli. "Je zcela běžné, že se některé výrobky sobě hodně podobají a liší se v několika málo detailech," řekl v pondělí večer televizi Nova marketinkový ředitel ETA Jan Šach.

Včera ráno však už tento typ kávovaru z prodejní nabídky na webových stránkách firmy zmizel. A ETA se začala hluboce omlouvat, dokonce přitom neváhala sáhnout i do své kapsy.

"Kávový automat jsme do prodeje uvedli v dobré víře a o existenci podobného výrobku jiné firmy jsme nevěděli. Společnost ETA podnikne nutné právní kroky vůči externímu dodavateli i vůči bývalým zaměstnancům, kteří byli za tuto zakázku zodpovědní," řekl Jan Šach a dodal: "Všem zákazníkům, kteří si přístroj ETA 7180 již zakoupili, nabízíme možnost vrácení peněz po jeho předložení na kterékoliv prodejně ETA. Každému, kdo výrobek vrátí, jako omluvu věnujeme nákupní poukázku v hodnotě 5 000 korun."

"Výrobky jsou téměř shodné"

Petraco si zatím na svém stanovisku stojí. "Soud zváží, jak dalece jsou výrobky shodné. Určitě nejsou shodné na sto procent, ale nejméně na 95 procent. Jura má patentová práva na značku, design patentován není. Takže spíše budeme žalovat porušení ochrany duševního vlastnictví a technický falzifikát," řekl Petr Dokládal.

Podle něj může být výrobek nebezpečný i proto, že se ETA v příbalovém letáku navíc zbavuje jakékoliv zodpovědnosti za škody případně způsobené po připojení kávovaru k elektrické síti. Toto tvrzení však ETA ostře odmítá. "Chceme ubezpečit všechny naše zákazníky, že tento přístroj, stejně jako celý náš sortiment, prošel důkladným testováním ve zkušebně v naší továrně v Hlinsku a splňuje veškerá kritéria z hlediska bezpečnosti provozu i hygieny," uvedl Jan Šach.

Údajná kopie hlinecko-čínského presovaru stála podle internetových stránek 14 999 korun, obdobný švýcarský typ JURA Impressa F 50 o téměř jedenáct tisíc korun více. První model švýcarského výrobku vznikl v roce 2004, následující rok obdržel na veletrhu v německém Frankfurtu ocenění za design roku. Uspěl nejlépe i při soutěžním testu kávovarů. V čínské nabídce se obdobný typ objevil přibližně před rokem, u nás se začal prodávat až v poslední době.

ETA má na trhu spotřebičů pro domácnost podíl 13,5 procenta. Zhruba 60 procent své produkce prodává na domácím trhu, zbytek vyváží.Nejčtenější

Putinův poradce připravil nejbohatší Rusy během dne o miliardy dolarů

Ilustrační snímek

Nejzámožnější Rusové ztratili v jednom jediném dni přes tři miliardy dolarů. Může za to návrh ekonomického poradce...

Uhýbejte vpravo. Pravidla pro průjezd sanitek se změní od října

Nový způsob řazení v jízdních pruzích při průjezdu policie, hasičů a záchranářů.

Řidiči v kolonách budou muset nově uvolnit vozům policie, hasičů a záchranářů prostor mezi levým a přiléhajícím jízdním...Turecká krize se přelévá do Evropy, stahuje s sebou i českou korunu

Současný turecký prezident Recep Tayyip Erdogan se prohlásil za vítěze...

Evropské akcie i euro zůstávají pod tlakem kvůli obavám z ekonomické krize v Turecku. Jednotná evropská měna během...

Konec nočních nákupů, hlásí Tesco. Obchody v Česku zkrátí otevírací dobu

Obchodní dům Tesco. Logo.

Desítky tuzemských supermarketů britského řetězce Tesco zkrátí od září svou otevírací dobu. Místo půlnoci budou obchody...

KOMENTÁŘ: Hrozí další krize? Už na ni může být zaděláno

Zaměstnanci Lehman Brothers

Současné dění na akciových trzích vyvolává vzpomínky na velké krize v letech 2000 a 2008. A je třeba si připomenout, že...

Další z rubriky

Vlci se střílet nebudou, stát za jejich řádění zaplatí farmářům víc

Vlk obecný (Canis lupus).

Farmáři by se mohli dočkat více peněz za škody způsobené vlkem. Ministerstvo životního prostředí nově plánuje hradit i...

Fronty před úřadem. Stát začal přijímat žádosti o levné půjčky na bydlení

Stát půjčí mladým lidem na bydlení až 2 miliony korun s úrokem od 1 %

Mladé rodiny do 36 let mohou od středy žádat o státní půjčku až dva miliony korun na rekonstrukci nebo pořízení nového...

Před suchem nás ochrání nové nádrže a propojení vodovodů, míní hydrolog

Vlivem sucha a snižování hladiny řeky Labe vystoupily hladové kameny.

Nepopulární budování nových nádrží na malých řekách bude muset začít do několika let, jinak bude ještě hůř. „Vodní...

Najdete na iDNES.cz