ETA žije. I přes požár úspěšně prodává a získává ceny

  19:12aktualizováno  19:12
Před dvěma lety společnost ETA skončila s výrobou v Hlinsku a přesunula ji do firmy E-Technik v Miloticích nad Bečvou. A jejím majitelem se stala zlínská společnost HP Tronic. Značka vyrábějící většinu zboží v Asii má však stále dobrý zvuk, o čemž svědčí cena, kterou ve čtvrtek firma obdržela.

V zlínském skladu shořelo Etě zboží za 200 milionů korun. | foto: HZS Zlínského kraje

Proslulý výrobce elektrospotřebičů ETA skomírá. Tedy z pohledu Hlinska, kde z bývalých tisícovek pracovníků Ety dnes zbyly jen dvě desítky. V Hlinsku nadále zůstala certifikovaná zkušebna, projektová dílna a vývojové a projektové centrum.

Obecně se však značka ETA vůbec neztratila. Moravský majitel HP Tronic může stále těžit z její značky. Ta dokonce nyní obdržela od expertů cenu Superbrands Award.

"Zařazení mezi značky Superbrands je uznáním naší snahy a důkazem, že česká značka může uspět v silné zahraniční konkurenci, Jsem velmi potěšen, že ETA je v Čechách a na Slovensku opravdu doma," komentoval úspěch předseda představenstva ETA Jiří Pathy.

Ocenění odráží image značky ETA

Cena Superbrands Award vyzdvihuje už přes 15 let národní značky a je uznávána jako speciální ocenění v dalších 88 zemích na pěti kontinentech. Je vlastně výrazem uznání za dlouhodobou kvalitu, kterou nabízí svým zákazníkům.

Společnost ETA

Výroba elektrických spotřebičů v Hlinsku začala v roce 1943. V roce 1948 ji vláda znárodnila a začlenila do koncernu Elektro-Praga.

V roce 1993 byla zprivatizována. Od roku 2001 společnost ovládla firmu Plastkov Marka Rybáře. Od června 2008 byla v rukách společnosti Benson Oak Capital. Od 5. října 2011 patří Eta zlínské společnosti HP Tronic, její oficiální sídlo je v Praze. V Hlinsku zůstaly jen dvě desítky zaměstnanců.

ETA v minulém roce získala mnoho ocenění. Například Dobrá značka 2012 – kategorie Malý domácí spotřebič, IEA – ocenění nejefektivnější marketingové kampaně na internetu a v letošním byla zařazena mezi značky Superbrands. Také zvítězila v průzkumu Reader ´s Digest "Dobrá značka" v kategorii "Vysavače". ETA potvrdila pozici nejsilnější značky mezi vysavači před Electroluxem a značkou Vorwerk.

Nosnou kategorií pro značku ETA i nadále zůstávají vysavače. Velký důraz klade také na kuchyňské spotřebiče - zejména kvůli módnímu zdravému vaření. Na podzim připravuje novinky v kategorii žehličky.

Vítěze vybírá odborná porota, Brand Council, v níž zasedli uznávaní čeští odborníci na komunikaci a marketing. Jednotlivé značky jsou nominovány výhradně na základě odborných kritérií, přičemž společnosti na samotnou volbu nemají žádný vliv. Cena odráží image značky.

ETA dostala tuto cenu jako dárek k letošnímu jubileu sedmdesát let trvání. "Pro nás Hlinečáky to bude hořké jubileum, protože ETA už dva roky nemá v Hlinsku sídlo firmy," říká Alena Šírová. Jako předsedkyně odborů má ve své agendě také odesílání blahopřejných dopisů bývalým pracovníkům ETA pokud dosáhnou 70, 80 či 90 let. A z jejich reakcí vidí, co pro ně firma znamenala.

Staří "Eťáci" se s odchodem na Moravu nesmířili

"Zrovna nedávno mně přišlo velmi emotivní poděkování za gratulaci, bývalý pracovník byl velice smutný z toho, jak ETA v Hlinsku dopadla. Patří ke generaci Eťáků srdcařů, kteří se podíleli na rozvoji firmy třeba až 45 let a nikdy se se současným stavem nesmíří," dodala Alena Šírová.

Megatech, jedna z nástupnických firem, má v Hlinsku 450 pracovníků, další Backer Elektro CZ 200 a Etafilter 15 zaměstnanců. Samotná ETA zaměstnává v České republice 55 lidí. A většinu zboží vyrábí v Asii.

Její ekonomická situace se už stabilizovala, loňský rok dopadl oproti plánům lépe, než vedení firmy čekalo. ETA rozšiřuje počet výrobků a více jich prodává. Nyní je druhou nejsilnější značkou na trhu drobných spotřebičů v České republice.

S následky požáru se dosud nevypořádali

Nebýt lednového požáru skladu ve Zlíně, kde v budově číslo 103 v baťovském areálu shořelo zboží za 200 milionů korun, byl by letošek ještě lepší.

"Zničeno bylo více než dva tisíce kusů úplně nových modelů žehličky a kuchyňských robotů ETA," upřesnil mluvčí HP Tronic Bohuslav Komín.

Nové zboží, které mělo přijít v únoru na trh, se pomalu opět dostává do oběhu. V květnu budou podle Komína zásoby kompletně obnovené. HP Tronic zatím marně hledá náhradní prostory za vyhořelý sklad ve Zlíně. "Mohlo by se začít v červnu," dodal Komín.

Hledání nových prostor pro sklad je složité. Ve 103. budově měla firma 20 tisíc čtverečních metrů skladu, u toho stálo osm nákladních ramp a uvnitř byly kanceláře. Tato kombinace dělá z výběru nové haly velký problém.

Ve skladu pracovalo asi čtyřicet lidí. Část z nich vedení přesunulo do skladu v Týništi nad Orlicí.


Autoři: ,

Nejčtenější

Světové burzy rychle ztrácejí, propad akcií může přivolat recesi i v Česku

Newyorská burza (24. 8. 2015)

Finanční trhy zachvátila „blbá nálada“. Burzy po celém světě již několik dnů v řadě ztrácejí a ani vyhlídky nejsou...

Kvůli kolapsu D1 ministerstvo zvažuje zakázat kamiony v levém pruhu

Odstavené kamiony blokovaly dálnici D1 poblíž obce Jiřice mezi Humpolcem a...

Ministr dopravy Dan Ťok viní z kolapsu dopravy na dálnici D1 především řidiče kamionů a dokonce ve spolupráci s policií...

Štědrá nadílka ve Škodovce, zaměstnanci dostali bonus i prémii 12 tisíc

Ilustrační snímek

Zaměstnanci mladoboleslavské automobilky Škoda si před letošními Vánocemi výrazně finančně polepší. Společnost totiž...

Dodavatelé elektřiny maskují její zdražení, neopatrní zákazníci mohou prodělat

Ilustrační snímek

Oznamovat špatnou zprávu není příjemné pro nikoho. A dvojnásob to platí pro obchodníky, kteří musí zákazníky informovat...

Elektřina bude luxusní zboží, řekl energetický expert v Rozstřelu

Energetický expert společnosti ENAS Vladimír Štěpán v diskusním pořadu iDNES.cz...

Emisní povolenky budou výrazně v dalších letech zdražovat elektřinu. Už se to děje, domácnosti si v příštím roce...

Další z rubriky

Karlovarské minerální vody musí kvůli spojení s Pepsi prodat vody Toma

Závod Magnesia společnosti Karlovarské minerální vody uvedl do provozu novou...

Prodej neochucené i ochucené vody značky Toma, včetně zdroje pramenité vody Natura v Adršpašsko Teplických skalách,...

Firma Gucci danila zisky mimo Itálii, má dlužit miliardu eur

Ilustrační snímek

Milánská prokuratura dokončila vyšetřování daňového úniku ve výši jedné miliardy eur (bezmála 26 miliard Kč), kterého...

Automobilka Tesla byla letos na pokraji krachu, přiznal Elon Musk

Elon Musk během prvního představení elektromobilu Tesla Model 3 v americkém...

Největší světový výrobce elektromobilů Tesla přežil letos vlastní smrt. Přiznal to majitel společnosti Elon Musk v...

Najdete na iDNES.cz