ETA žije. I přes požár úspěšně prodává a získává ceny

  19:12aktualizováno  19:12
Před dvěma lety společnost ETA skončila s výrobou v Hlinsku a přesunula ji do firmy E-Technik v Miloticích nad Bečvou. A jejím majitelem se stala zlínská společnost HP Tronic. Značka vyrábějící většinu zboží v Asii má však stále dobrý zvuk, o čemž svědčí cena, kterou ve čtvrtek firma obdržela.

V zlínském skladu shořelo Etě zboží za 200 milionů korun. | foto: HZS Zlínského kraje

Proslulý výrobce elektrospotřebičů ETA skomírá. Tedy z pohledu Hlinska, kde z bývalých tisícovek pracovníků Ety dnes zbyly jen dvě desítky. V Hlinsku nadále zůstala certifikovaná zkušebna, projektová dílna a vývojové a projektové centrum.

Obecně se však značka ETA vůbec neztratila. Moravský majitel HP Tronic může stále těžit z její značky. Ta dokonce nyní obdržela od expertů cenu Superbrands Award.

"Zařazení mezi značky Superbrands je uznáním naší snahy a důkazem, že česká značka může uspět v silné zahraniční konkurenci, Jsem velmi potěšen, že ETA je v Čechách a na Slovensku opravdu doma," komentoval úspěch předseda představenstva ETA Jiří Pathy.

Ocenění odráží image značky ETA

Cena Superbrands Award vyzdvihuje už přes 15 let národní značky a je uznávána jako speciální ocenění v dalších 88 zemích na pěti kontinentech. Je vlastně výrazem uznání za dlouhodobou kvalitu, kterou nabízí svým zákazníkům.

Společnost ETA

Výroba elektrických spotřebičů v Hlinsku začala v roce 1943. V roce 1948 ji vláda znárodnila a začlenila do koncernu Elektro-Praga.

V roce 1993 byla zprivatizována. Od roku 2001 společnost ovládla firmu Plastkov Marka Rybáře. Od června 2008 byla v rukách společnosti Benson Oak Capital. Od 5. října 2011 patří Eta zlínské společnosti HP Tronic, její oficiální sídlo je v Praze. V Hlinsku zůstaly jen dvě desítky zaměstnanců.

ETA v minulém roce získala mnoho ocenění. Například Dobrá značka 2012 – kategorie Malý domácí spotřebič, IEA – ocenění nejefektivnější marketingové kampaně na internetu a v letošním byla zařazena mezi značky Superbrands. Také zvítězila v průzkumu Reader ´s Digest "Dobrá značka" v kategorii "Vysavače". ETA potvrdila pozici nejsilnější značky mezi vysavači před Electroluxem a značkou Vorwerk.

Nosnou kategorií pro značku ETA i nadále zůstávají vysavače. Velký důraz klade také na kuchyňské spotřebiče - zejména kvůli módnímu zdravému vaření. Na podzim připravuje novinky v kategorii žehličky.

Vítěze vybírá odborná porota, Brand Council, v níž zasedli uznávaní čeští odborníci na komunikaci a marketing. Jednotlivé značky jsou nominovány výhradně na základě odborných kritérií, přičemž společnosti na samotnou volbu nemají žádný vliv. Cena odráží image značky.

ETA dostala tuto cenu jako dárek k letošnímu jubileu sedmdesát let trvání. "Pro nás Hlinečáky to bude hořké jubileum, protože ETA už dva roky nemá v Hlinsku sídlo firmy," říká Alena Šírová. Jako předsedkyně odborů má ve své agendě také odesílání blahopřejných dopisů bývalým pracovníkům ETA pokud dosáhnou 70, 80 či 90 let. A z jejich reakcí vidí, co pro ně firma znamenala.

Staří "Eťáci" se s odchodem na Moravu nesmířili

"Zrovna nedávno mně přišlo velmi emotivní poděkování za gratulaci, bývalý pracovník byl velice smutný z toho, jak ETA v Hlinsku dopadla. Patří ke generaci Eťáků srdcařů, kteří se podíleli na rozvoji firmy třeba až 45 let a nikdy se se současným stavem nesmíří," dodala Alena Šírová.

Megatech, jedna z nástupnických firem, má v Hlinsku 450 pracovníků, další Backer Elektro CZ 200 a Etafilter 15 zaměstnanců. Samotná ETA zaměstnává v České republice 55 lidí. A většinu zboží vyrábí v Asii.

Její ekonomická situace se už stabilizovala, loňský rok dopadl oproti plánům lépe, než vedení firmy čekalo. ETA rozšiřuje počet výrobků a více jich prodává. Nyní je druhou nejsilnější značkou na trhu drobných spotřebičů v České republice.

S následky požáru se dosud nevypořádali

Nebýt lednového požáru skladu ve Zlíně, kde v budově číslo 103 v baťovském areálu shořelo zboží za 200 milionů korun, byl by letošek ještě lepší.

"Zničeno bylo více než dva tisíce kusů úplně nových modelů žehličky a kuchyňských robotů ETA," upřesnil mluvčí HP Tronic Bohuslav Komín.

Nové zboží, které mělo přijít v únoru na trh, se pomalu opět dostává do oběhu. V květnu budou podle Komína zásoby kompletně obnovené. HP Tronic zatím marně hledá náhradní prostory za vyhořelý sklad ve Zlíně. "Mohlo by se začít v červnu," dodal Komín.

Hledání nových prostor pro sklad je složité. Ve 103. budově měla firma 20 tisíc čtverečních metrů skladu, u toho stálo osm nákladních ramp a uvnitř byly kanceláře. Tato kombinace dělá z výběru nové haly velký problém.

Ve skladu pracovalo asi čtyřicet lidí. Část z nich vedení přesunulo do skladu v Týništi nad Orlicí.


Autoři: ,


Nejčtenější

Z prošlého jídla a miliard much udělali dva Britové v Jižní Africe byznys

Od roku 2008, kdy firma vznikla a přijala první zaměstnance, se jejich počet...

Miliardy much a hnijící jídlo jsou pro bratry Jasona a Davida Drewovy z Velké Británie jádrem podnikání. V Jižní Africe...

Mileniálové všech zemí, spojte se. Mladá generace se odvrací od kapitalismu

Socha Karla Marxe v německém Trieru

Popularita kapitalismu mezi mladými Američany klesá. Přibližně polovina z nich by raději žila v socialistické zemi,...Zůstane huť bez proudu? Ústup Mittalu z Ostravy připomíná taktiku spálené země

Pohled na závod ArcelorMittal v Ostravě-Kunčicích.

Pozvolné odpoutávání společnosti ArcelorMittal od ostravské hutě připomíná ty nejdrsnější pohádky bratří Grimmů, kde se...

Smrt novináře ničí saúdskou reputaci na trzích, investoři se zbavují akcií

Saúdskoarabský novinář Džamál Chášakdží (1. února 2015)

Zahraniční investoři se během minulého týdne ve velkém zbavovali saúdských akcií. Čistá hodnota jejich prodeje činila...

„Zemanův vodní kanál“ se vyplatí, tvrdí studie. Vyjde nejméně na 281 miliard

Kanál Dunaj - Odra - Labe, severní větev, Poodří, DOL,

Megalomanský vodní projekt Dunaj–Odra–Labe má ekonomický smysl, tvrdí studie proveditelnosti, která se zpracovávala dva...

Další z rubriky

Říkali nám, že e-shop s kytarami je hloupost, tvrdí největší prodejce

„Lidé nám říkali, že prodávat hudební nástroje přes internet je hloupost. Jeli...

Jedna kytara muzikantům nestačí, říká spolumajitel e-shopu Kytary.cz Vladimír Myslík. Největší prodejce v Česku, který...

Módní trh na roztrhání. Česko si vyhlédl další německý e-shop

Čísla by nám měli usnadnit orientaci ve velikostech, občas to bývá ale naopak....

Nové e-shopy dál vstupují na český trh s módou. Krátce po vstupu německého Zalanda expanduje do České republiky další...

Samoobslužné pokladny ověří u Britů jejich věk. Kvůli alkoholu a cigaretám

Samoobslužná pokladna firmy NCR vybavená systémem na rozpoznávání věku z...

V některých supermarketech ve Velké Británii zákazníci již brzy nebudou muset při nakupování alkoholu a cigaret u...Najdete na iDNES.cz