KOMENTÁŘ: Dotace z EU? V systému už brzy nastane průvan

  11:00
V Unii se připravuje rozpočet, který má začít platit po roce 2020. A Česko by se mělo připravit, že dojde k omezení přílivu peněz do zanedbané infrastruktury. Tyto příjmy jsou přitom pro naši zemi zásadní, píše v komentáři Petr Zahradník, ekonom České spořitelny a člen Evropského hospodářského a sociálního výboru.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto:  Michal Růžička, MAFRA

Financování projektů z rozpočtu EU je u nás vnímáno značně rozporuplně, byť důvody a příčiny tohoto stavu bychom měli ponejvíce hledat v nás samých. 

Připouštíme, že ze společných zdrojů Evropské unie dostáváme výrazně více, než kolik tam dáváme (za necelých 14 let v EU to představuje v čistém více než 700 miliard korun). Nicméně jedním dechem dodáváme, že tyto prostředky svádějí ke korupci, pokřivují tržní podmínky či se poskytují na věci, které ne nutně potřebujeme. Krom toho se na ně nabaluje obří byrokracie.

Ekonom České spořitelny Petr Zahradník

Právě teď vrcholí diskuse o tom, jak bude financování EU vypadat po roce 2020. A jindy velmi specializované téma najednou vyvolává velkou mediální pozornost. Dobře, že se o tom mluví, ale ještě důležitější je, aby Česko otisklo svou stopu v budoucích pravidlech tak, aby se minimalizovaly možné důvody ke stížnostem. Ona budoucnost však nespočívá v pouhé nápravě průvodních jevů, které se nám nemusejí líbit a na nichž máme navíc sami dost velkou porci viny.

Vše nasvědčuje tomu, že vstupujeme do období, kdy z nynějšího systému unijního rozpočtu nemusí zůstat kámen na kameni. Zmiňme ve zkratce pár nových prvků, které by v něm měly být zavedeny, a jiné, které by měly daleko silněji rezonovat než v nedávné minulosti.

Budoucí rozpočet by měl být daleko pružnější na své příjmové i výdajové straně. Nedávná zkušenost, kdy měl reagovat na řetězec krizí, jimž Evropa čelila, odhalila jeho neschopnost mobilizovat v krátkém čase velký objem prostředků v případě urgentní potřeby.

Rezervy na horší časy

I proto se hovoří nejen o možnosti přeskupovat částky mezi jednotlivými rozpočtovými kapitolami, ale též o vytvoření rezervy „na horší časy“. Příjmová flexibilita se týká potřeby navýšit objem unijního rozpočtu z nynějšího 1 procenta unijního HDP alespoň kamsi k 1,3 procenta, což zatím ochotně podporuje většina členských států. 

Tato potřeba zesílí odchodem Velké Británie z Unie a výpadkem jejího čistého příspěvku, který činí okolo 13 miliard eur ročně v rámci přibližně 160 miliardového rozpočtu. Zásadní nový prvek budoucího financování v rámci EU se jmenuje evropská přidaná hodnota (EVA). Podle ní by se společné unijní prostředky měly používat převážně tak, aby z nich měla přínos nejen lokalita či region v rámci jednoho členského státu, ale aby to mělo i výrazný přeshraniční kontext. To může zásadně ovlivnit charakter podpořených projektů s celoevropským dosahem v oblasti mobility, rozvoje infrastrukturních sítí, výzkumu a vývoje či ekonomické konkurenceschopnosti.

KOMENTÁŘ: Bohatneme, protože jiní si na euru vylámali zuby

A současně to může omezit prostor pro čistě lokální projekty rekonstrukčního charakteru či nápravy zanedbané infrastruktury z minulosti, na které bylo doposud dost času. Lze očekávat velký tlak na omezení podpory v zemědělství. Taktéž kohezní politika se svými strukturálními fondy již zřejmě nemusí být z našeho pohledu tak velkorysá jako dosud.

Škrtat se nejspíš nebude v oblasti výzkumu a vzdělávání. Testem EVA prošla úspěšně tzv. nová témata, mezi která lze zařadit bezpečnostní opatření či řešení projevů migrační krize. V daleko větší míře lze předpokládat využití tzv. návratných finančních nástrojů na úkor dominantních dotací. I tato změna, která v sobě obsahuje implicitní tržní test, by měla zásadním způsobem přispět ke smysluplnosti projektů, které rozpočet Unie financuje.

Průvan ve způsobu financování EU s sebou však nese dvě výzvy. Zaprvé musí odpovídat na budoucí, nikoliv minulé potřeby Unie. Proto lze předvídat tuhý souboj mezi zastánci minulosti, kteří jsou ochotni tolerovat jen kosmetické změny v podobě úpravy parametrů rozpočtu, a stoupenci do budoucna orientovaného nástroje, jehož podoba, výše i způsob financování budou nesrovnatelné s nynějškem.

Docela jsme zbohatli

Druhou výzvu představuje to, že si každý členský stát musí zformulovat vlastní priority, které s onou obecnou konstrukcí nejlépe ladí. Česká republika by jich neměla předložit příliš mnoho a u těch vybraných zajistit robustní finanční podporu, jež vykáže lavinový efekt v dalších oblastech. A měly by být pečlivě zdůvodněné a projektově připravené, aby se skutečně zrealizovaly a zmenšilo se riziko, že by nepřipravenost mohla ohrozit průběh čerpání.

KOMENTÁŘ: Czexit? To se střelíme do nohy a nic za to nedostaneme

Lze uvažovat o propojení s celoevropskou dopravní infrastrukturou, kde máme ještě řadu rezerv, využití obrovské kapacity výzkumných zařízení k aktivitám, které by se daly aplikovat především ve zpracovatelském průmyslu či energetice, kde máme značný rozvojový potenciál založený na výborných výchozích předpokladech. Při formulaci těchto priorit bychom měli respektovat, že jsme za čtrnáct let v Unii docela zbohatli a ekonomickou vyspělostí se dostali na úroveň Španělska či Itálie.

Každopádně bychom v postoji k prioritám financování EU měli uplatnit kreativní, asertivní a pozitivní přístup a maximálně utlumit destruktivní nálady spojené se zvažováním možnosti, že bychom mohli Unii opustit.

Autor:
  • Nejčtenější

Výrazně zpomalte rychlovlaky, vzkazují obce k nové trati. A koleje chtějí skrýt

12. března 2024

Postavte rychlotrať v tubusu, a nebo na ní výrazně snižte rychlost. Tak by se daly zjednodušeně...

Konec nadvlády programátorů. Pozic ubývá, na jednu se hlásí stále víc lidí

16. března 2024

Premium Ochota firem splnit uchazečům skoro jakýkoli požadavek a velmi nízká konkurence. Tak by se ještě...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Pořád Big Mac, ale už spíše Big Tech. Co ukázal výpadek u fastfoodového obra

16. března 2024

Když McDonald’s ve 40. letech minulého století poprvé otvíral, zákazníci vybírali menu z papírových...

Soláry, kam se podíváš. Elektrárnám dochází místo, musí být kreativní

17. března 2024  10:52

Elektřina ze slunce bude podle Mezinárodní agentury pro energii (IEA) v příštích několika...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Kofola sáhla do svého loga. Nově v něm bude hranaté srdce

13. března 2024  13:48

Nápojářská skupina Kofola po devíti letech sáhla k úpravě loga. Ikonický lísteček lékořice na svých...

VIDEO: Střílej po mně! Kameraman natočil téměř celý útok v centru Prahy

Premium Ve čtvrtek zemřelo rukou střelce Davida K. 14 obětí, 25 lidí je zraněných, z toho deset lidí těžce. Jedním z prvních na...

Máma ji dala do pasťáku, je na pervitinu a šlape. Elišku čekají Vánoce na ulici

Premium Noční Smíchov. Na zádech růžový batoh, v ruce svítící balónek, vánoční LED svíčky na baterky kolem krku. Vypadá na...

Test světlých lahvových ležáků: I dobré pivo zestárne v obchodě mnohem rychleji

Premium Ležáky z hypermarketů zklamaly. Jestli si chcete pochutnat, běžte do hospody. Sudová piva totiž dopadla před časem...

Cena elektřiny bude příští rok nižší než letos, říká analytik Matoušek

19. března 2024

Premium Dobrá zpráva: v příštím roce bude celková cena elektřiny nižší než v tomto roce. Ta méně dobrá zní,...

Irové svolili k nemyslitelnému. Na trh začali dodávat whiskey s příchutěmi

19. března 2024

Ochucené whisky vyrábějí palírny ve Spojených státech i Kanadě již několik desítek let a nejsou tak...

Musk přiznal užívání ketaminu. Je v zájmu investorů, abych pokračoval, tvrdí

18. března 2024  21:48

Miliardář Elon Musk v rozhovoru s bývalým moderátorem CNN Donem Lemonem přiznal, že užívá ketamin....

Přestaňte snít o konci ropy a plynu, prohlásil šéf saúdského těžebního obra

18. března 2024  20:29

Transformace energetického průmyslu selhává a svět by měl přestat snít o postupném odchodu od ropy...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Nutný výchovný pohlavek, souhlasí Bouček i Havlová s přerušením projevu na Lvu

Moderátor Libor Bouček ostře zareagoval na kauzu ohledně délky proslovu režisérky Darji Kaščejevové na předávání cen...

Švábi, vši a nevychované děti. Výměna manželek skončila už po pěti dnech

Nová Výměna manželek trvala jen pět dní, přesto přinesla spoustu vyhrocených situací. Martina ze Znojma se pokoušela...

Vyzkoušeli jsme podvod z Aliexpressu. Může vás přijít draho, i po letech

Nakoupili jsme na Aliexpressu a pěkně se spálili. Jednu USB paměť, dvě externí SSD a jeden externí HDD. Ve třech...

Chtěli, abych se vyspala s Baldwinem kvůli jeho výkonu, říká Sharon Stone

Herečka Sharon Stone (66) jmenovala producenta, který jí řekl, aby se vyspala s hercem Williamem Baldwinem (61). Měla...

Byla to láska na první pohled, říká hvězda Gilmorek o manželství s modelkou

Milo Ventimiglia (46), představitel Jesse ze seriálu Gilmorova děvčata nebo Jacka Pearsona ze seriálu Tohle jsme my, je...