Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


EU chce zarazit oddělené účtování tax k letenkám

  18:41aktualizováno  18:41
Letenka za pár korun a k tomu letištní a palivové taxy a rázem zaplatíte i desetinásobek toho, co inzerují letecké společnosti. Tak s tím by měl být brzy konec. Evropský parlament má totiž v nejbližší době rozhodnout o tom, aby letecké společnosti uváděly ceny letenek včetně všech tax.
Letenka za pár set, poplatky za dalších tisíc. S tím má být konec. Ilustrační foto

Letenka za pár set, poplatky za dalších tisíc. S tím má být konec. Ilustrační foto | foto: David VotrubaiDNES.cz

"Změna už prošla Evropskou komisí a nyní je v Evropském parlamentu," řekl iDNES.cz Tomio Okamura z Asociace českých cestovních kanceláři a agentur. "My tuhle věc stoprocentně podporujeme, protože cestovní kanceláře jsou na tom často bity. Letecké společnosti totiž často na poslední chvíli mění palivové příplatky a kanceláře mají jen minimální prostor na to, aby mohly změnit konečnou cenu zájezdu," uvedl Okamura s tím, že to ani nepůsobí na klienta příliš seriózně.

Na českém trhu není účtování letenek "all inclusive" příliš obvyklé. To je podle muvčí ČSA Daniely Hupákové důvod, proč s ním České aerolinie otálejí.

Taxy přitom zvyšují cenu letenky dost výrazným způsobem, někdy o pár set korun, může to ale být i víc. Jen palivový příplatek činí na příklad na letech ČSA 25 dolarů (550 Kč) na evropských linkách, u dálkových letů je to dokonce 67 dollarů (1474 Kč). K tomu je ještě třeba připočíst letištní poplatky. I ty se pohybují v řádech stokorun.

"Na zahraničních trzích účtujeme letenky včetně poplatků. Na českém trhu je ale především kvůli konkurenci zatím zvykem uvádět je zvlášť," uvedla Hupáková s tím, že aerolinky mají zájem, aby jejich cenová politika byla pro zákazníka co nejčitelnější. 

Mluvčí dodala, že s uváděním ceny letenek včetně všech poplatků jsou spojeny i další problémy týkající se kurzových rozdílů. Například tolik diskutované palivové příplatky ČSA vyčíslují v amerických dolarech a konečná cena v korunách by se tedy nakonec mohla od skutečnosti lišit.

"Je to věc, která je na pořadu dne, i když žádný termín pro zavedení změny zatím nemáme," řekla Hupáková.

Konečnou cenu včetně poplatků inzeruje britský easyJet. V případě on-line koupě se ale i v případě této společnosti zákazník dozví konečnou cenu až během rezervace.

Okamura odhaduje, že se schávelním nebudou v Evropském parlamentu větší problémy.

"Změna by měla určitě projít, jelikož na ní dost tlačí Evropská komise.  Odhadujeme , že schvalovací procedura v Evropském parlamentu bude trvat několik měsíců, takže by Nařízení mohlo vstoupit v platnost během roku 2007," řekl Okamura iDNES.cz.

Autoři: ,Nejčtenější

Válka o prodavačky pokračuje. Nástupní mzda v Lidlu bude 28 tisíc

Nová prodejna v Berouně se otevře v následujících týdnech.

Diskonty Lidl v Česku zvýší od března nástupní mzdu pokladních a prodavaček na 28 tisíc korun, tedy o pětinu. V Praze a...

Fronty i na půl hodiny. Kaufland má málo pokladních, lidé si stěžují

(Ilustrační snímek)

V Kauflandu na pražském Bohdalci je 25 pokladen, v posledních dnech je však běžné, že fungují jen čtyři. Nakupujících...Diesely v Německu už nikdo nechce. Ceny ojetin srážejí čachry s emisemi

(Ilustrační snímek)

V Německu za poslední rok výrazně klesl prodej nových naftových aut, ceny těch ojetých šly znatelně dolů. Vývoj souvisí...

Bílý prášek není z mléka. Místo sušené smetany si do kávy sypete chemii

Sypaná smetana do kávy

Lidé, kteří si do kávy sypou instantní smetanu, by se měli mít na pozoru. Coffee creamer, bělidlo do kávy, instantní...

Prodávat kostku másla za 90 korun byla zlotřilost, říká majitel Madety

Předseda představenstva a generální ředitel Madeta a. s. Milan Teplý.

Majiteli českobudějovické Madety Milanu Teplému sice bude příští rok v březnu 70 let, ale podnik stále řídí pevnou...

Další z rubriky

Rizikové půjčky vévodí českému úvěrovému trhu. Banky ztrácí podíl na trhu

(Ilustrační snímek)

Rizikovým způsobem si půjčuje peníze 28 procent Čechů. Dvě třetiny dlužníků si vzalo půjčku od nebankovních společností...

Válka o prodavačky pokračuje. Nástupní mzda v Lidlu bude 28 tisíc

Nová prodejna v Berouně se otevře v následujících týdnech.

Diskonty Lidl v Česku zvýší od března nástupní mzdu pokladních a prodavaček na 28 tisíc korun, tedy o pětinu. V Praze a...

Co Češi tolik nekupují. CD a DVD už jsou mrtvá i pro statistiky

CD - ilustrační foto

Statistici udělali pořádek ve spotřebním koši a vyhodili, co už Češi tolik nekupují. Přestali tak sledovat ceny...

Najdete na iDNES.cz