Energetický štítek na pračce (ilustrační foto)

Energetický štítek na pračce (ilustrační foto) | foto: Koláž - iDNES.cz

Konec A+++. Energetické štítky začnou ukazovat i spotřebu v korunách

  • 185
Štítkování domácích spotřebičů čekají další velké změny. Evropská komise plánuje sjednocení štítků zpět k písmenům bez znaménka plus, někteří prodejci navíc začínají se štítkováním podle skutečné roční spotřeby.

V praxi se už v několika obchodech začaly objevovat výrobky, které mají kromě energetické třídy uvedenou na štítku i částku, kolik ročně bude provoz spotřebiče stát. Jde o zprůměrované údaje, realita se tak může lišit.

Do projektu Yaeci, který platí Evropská unie, se zatím zapojilo několik obchodníků, například Euronics či Kasa.cz, o zapojení dalších prodejců se jedná. „Náš projekt umožňuje spotřebitelům zjistit provozní náklady spotřebiče v korunách a díky tomu se lépe rozhodnout mezi úspornými a méně úspornými modely,“ uvedl odborný poradce Střediska pro efektivní využívání energie (SEVEn) Michal Staša.

Podle průzkumu si totiž jen třetina zákazníků spočítá sama spotřebu. Nově uvidí mnohem názorněji, jak se jim například investice do úspornější pračky vyplatí.

Podle obchodníků zájem o takové spotřebiče roste, hlavní je však stále cena. „Zájem o úsporné spotřebiče se v České republice za poslední rok výrazně zvedl,“ řekl mluvčí Euronics Bohuslav Komín. Podle něj je to patrné hlavně u sušiček prádla, kde se už loni prodalo 40 % všech sušiček v nejlepší energetické třídě. Podle něj zatím neroste pouze prodej nejúspornějších chladniček, kde brání rozvoji nejmodernějších technologií relativně vysoká cena a pomalá návratnost investice.

Energetické štítky musí být od ledna i na odsavačích par či plynových a elektrických troubách, od září pak budou povinně i na nových kotlech a bojlerech.

Systém se sjednotí, pluska zmizí

Evropská unie plánuje i změnu v samotném štítkování. Zmizet by měla znaménka plus u kategorie A, známkou pro nejúspornější spotřebiče bude jen samotné písmeno A. Tak je to už nyní například u vysavačů. Podle ředitele SEVEn Juraje Krivošíka se tak zákazníci dočkají sjednocení systémů u různých spotřebičů, sušiček a myček nádobí.

„Zásadně to zvýší přehlednost celého systému a odstraní různé systémy klasifikace, které vznikly postupným zaváděním štítkování v posledních letech,“ dodal Krivošík. V některých kategoriích výrobků je podle něj rozdíl mezi nejúspornějším a úsporným až 60 %. 

Lidé, kteří chtějí vybírat spotřebiče i podle spotřeby, mohou využít i novou nezávislou mobilní aplikaci ecoGator. Díky tomu, že její vývoj zaplatila EU, je aplikace ecoGator zdarma ke stažení v Google Play a App Store. „Nabízí možnost naskenovat energetický štítek spotřebiče a tím získat podrobnější informace o jeho energetické náročnosti a správné obsluze,“ dodal Staša. Zároveň ho mohou porovnat s ostatním produkty.