EU: Musíte zlepšit práci úřadů

  • 11
U českých úřadů přetrvávají "politováníhodné" nedostatky, vzkazuje Brusel rok před tím, než se bude rozhodovat o vstupu do EU. Příčiny tkví v politicích. V České republice chybějí některé klíčové zákony, které nebyly přijaty. Otevřenou kritiku obsahuje jak hodnotící zpráva, tak shrnující Strategický dokument, který problémy uchazečů obvykle zakrývá.

"Je politováníhodné, že České republice nadále chybí zákon o státní službě: tento zákon má zásadní význam pro zajištění nezávislosti, stability a profesionality veřejné správy," uvádí dokument.

"Hledáme-li nejvíce kritizovaný bod, je to právě tento," připustil český velvyslanec při EU Libor Sečka.

Celkově vyznívá zpráva příznivěji než v loňském roce, přesto Brusel upozorňuje českou vládu na řadu dalších problémů, které musí odstranit.

Za rok už unie nebude pouze hodnotit a doporučovat, ale vydá také klíčový verdikt, zda Česko či některá další kandidátská země jsou na vstup do EU připraveny, či nikoli.

Hlavní úkoly pro příští rok:

- přijmout zákon o státní službě
- pokročit v reformě soudů
- omezit korupci
- dohodnout se na reformě rozpočtu

Vstup sice nikdo nemá jistý, ale unie s rozšířením počítá. "Komise doufá, že v roce 2003 dokončí členské státy proces ratifikace (vstupních smluv)," říká poprvé Strategický dokument unie. Ten uvádí, že od jara 2002 začne příprava textu vstupních smluv a že unie zahájí i rozsáhlé zkoumání, nakolik jsou uchazeči připraveni na vstup. "Je to znamení, že jsme blízko uzavření vstupních jednání," uvedl Sečka.

Unie však nejprve chce vidět pokrok v řadě oblastí. Velmi důrazně vyzývá též k reformě soudů. "Je politováníhodné, že jisté klíčové prvky reformy nebyly ještě přijaty." Tím unie upozorňuje zejména na stále odkládanou reformu trestního soudnictví.

Špatné poměry ve státní správě či na soudech dává Brusel do souvislosti s korupcí, která je podle zprávy v Česku též neúnosně vysoká. "Boj s korupcí a hospodářským zločinem byl dosud nedostatečný" a pro EU je "vážnou příčinou znepokojení".

Na úplatnost úředníků však unie upozorňuje též Poláky a Slováky.

Čeští vyjednavači si nedostatky ve státní správě, na soudech či v boji s korupcí uvědomují.

"Podstatné jsou hodnotící formule zejména v těchto třech oblastech," uvedl Sečka.

Otázku státní správy je podle českých vyjednavačů potřeba vyřešit co nejdříve. "Bylo by dobře, aby zákon schválen byl. Je to zásadní otázka, i když komise by ji neměla chápat jako alfu a omegu všeho v rámci reformy státní správy," řekl hlavní český vyjednavač Pavel Telička. Nepodaří-li se zákon schválit do voleb, měla by podle Teličky normu ve zkrácené proceduře schválit nová Poslanecká sněmovna bezprostředně po svém ustavení.

Opozice je podle stínového ministra zahraničí Jana Zahradila ochotna zákon podpořit, pokud vláda přijme kompromisy.

Vysočina dostala vánoční dárek od EU

Lepšího hodnocení proti loňsku se Česká republika dočkala v ekonomických kritériích. Česká republika letos už "je fungující tržní ekonomikou", zatímco loni za ni pouze mohla být považována.

Tato drobná změna znamená důležitý pokrok - loni se kvůli této formulaci ocitla Česká republika až za Polskem či Estonskem.

Kritika se však týká též neprůhledného zadávání veřejných zakázek, slabého dohledu nad rozdáváním státní pomoci či pomalé restrukturalizace podniků.

,