Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

EU se rozšíří o dva ´chudé příbuzné´

  10:38aktualizováno  10:38
Zřejmě už za dva roky (nejpozději za tři) se trh Evropské unie rozroste o dalších třicet milionů spotřebitelů. K dosavadním 25 členským zemím přibudou dva balkánské státy, jejichž hrubý domácí produkt (HDP) na obyvatele dosahuje pouhé třetiny průměru EU.

Evropský parlament podpořil minulý týden vstup Bulharska a Rumunska do Unie. Členy evropského společenství by se mohly stát v roce 2007.  Přístupové smlouvy by se měly podepsat 25. dubna. - více zde

Zejména u Rumunska panují obavy, že jeho ekonomika by v konkurenci unijního trhu dnes jen těžko obstála. V případě Bulharska jsou experti o něco optimističtější. Obě země podepíšou v pondělí v Lucemburku smlouvu o přistoupení k EU.

Když loni v květnu vstupovalo do unie deset ekonomicky i jinak různorodých zemí, HDP na obyvatele v paritě kupní síly nejchudší z nich (Lotyšska) činil 41 procent unijního průměru.

Rumunská a bulharská ekonomika dosahovala v tomto ukazateli ve stejné době (roce 2004) pouhých 30 procent úrovně EU (o 25 členech). Průměr deseti nováčků se při vstupu blížil polovině průměru unijního.

Rumunské vesnice versus města
Není proto divu, že až loni na podzim se Rumunsku dostalo v posudku Evropské komise označení "fungující tržní ekonomika", ovšem s dodatkem o nedostatečné konkurenceschopnosti.

Velké rozdíly panují i uvnitř této téměř 22milionové země: obyvatelé Bukurešti mají o 140 procent vyšší příjmy než lidé žijící na venkově. Jedním z mála makroekonomických ukazatelů, v němž si Rumunsko nezadá s unií, je nezaměstnanost. V loňském roce bylo bez práce 7,1 procenta Rumunů a devět procent obyvatel EU.

Pozitivně hodnotí ekonomové také nárůst v zahraničním obchodě Rumunska s EU v několika posledních letech. Na unijní trh šlo z této balkánské země v roce 2003 zhruba 68 procent jejího exportu (o osm procent více než v předchozím roce) a na rumunském dovozu se EU v roce 2003 podílela téměř 58 procenty (nárůst o 11,5 procenta oproti roku 2002).

Jako "dobrou fiskální politiku" ocenil Mezinárodní měnový fond nový zákon (platný od letošního ledna), který zavádí rovnou daň z příjmu - 16 procent.

Výsledky se lepší, ale...
V případě Bulharska zaznamenali evropští statistici výrazné zlepšení zejména u nezaměstnanosti, která z 19 procent v roce 2001 klesla na 12 procent loni. Snížit se bulharské vládě podařilo také inflaci, která ještě v roce 2001 činila 7,4 procenta a loni se čtyřmi procenty již přiblížila unijnímu průměru (2,1 procenta). Zhruba 56 procent bulharského vývozu směřovalo v roce 2003 na unijní trh a zhruba 50 procenty se podílely země EU na bulharském dovozu.

V podílu služeb na HDP se Sofia svými 58,5 procenta (v roce 2003) také přibližuje unijnímu průměru 65 procent. V Rumunsku přispěl sektor služeb k hrubému domácímu produktu v roce 2003 jen 49 procenty. Vysoký je však u obou zemí podíl osob zaměstnaných v zemědělství: zatímco unijní průměr se pohybuje kolem šesti procent, v Bulharsku pracuje v zemědělství a lesnictví 28 procent zaměstnané pracovní síly a v Rumunsku 24 procent.

Autor:Nejčtenější

Motýlí efekt a duha na českých bankovkách. Podívejte se na nové prvky

Státní tiskárna cenin představila nové ochranné prvky, které budou na...

Státní tiskárna cenin slaví devadesát let od svého vzniku. Významné jubileum spojila s unikátní výstavou cenin, kde má...

Ceny pozemků pro dům vyskočily na dvojnásobek. Kolik stojí ve vašem kraji?

Inženýrské sítě

Ceny stavebních pozemků stoupaly nejstrměji v posledních sedmi letech na Vysočině, v Královéhradeckém kraji a ve...KLDR čaruje s rozpočtem jak Voldemort. Její lži drásaly i otrlé Sověty

Severokorejský diktátor Kim Čong-un na vojenské přehlídce v Pchjongjangu (15....

Představte si státní rozpočet, který vykazuje stálý růst, notně podporuje rozvoj vědy i technologií, velkou část...

Hladové české firmy posílí tisíc Filipínců, pracantů s dobrou angličtinou

Filipínský dělník

Do Česka má letos prostřednictvím vládního programu na zaměstnávání cizinců přijet tisíc Filipínců. Budou vítanou...

Zuckerbergovo bezpečí podražilo, Facebook denně platí stovky tisíc

Šéf Facebooku Mark Zuckerberg

Facebook loni utratil za bezpečnost Marka Zuckerberga 7,3 milionu dolarů, v přepočtu 150 milionů korun. Vyplývá to ze...

Další z rubriky

KVÍZ: Kolik chmele je v půllitru a co je spilka? Otestujte se, co víte o pivu

(Ilustrační snímek)

Jsme národ pivařů. Alespoň to platí o spotřebě na hlavu. Každý Čech do sebe za rok otočí v průměru pár set půllitrů....

Voda na severu v rukou obcí? Bude to stát 2 miliardy a Veolia zůstane

(ilustrační snímek)

Měl to být přesun hospodaření s vodou od francouzské Veolie zpátky pod kontrolu českých měst a obcí. Jenže není to tak...

Žalobce žádá v kauze privatizace OKD podmínky a zaplacení miliard

Obžalobě kvůli údajně nevýhodnému prodeji OKD do soukromých rukou čelí dva...

Za nevýhodnou privatizaci těžebního podniku OKD navrhl státní zástupce Tomáš Černý třem obžalovaným podmínky. Měli by...

Najdete na iDNES.cz