EU: Špinavé peníze se musí hlásit

Praní špinavých peněz, které financují nejrůznější druhy zločinu, chce EU co nejvíce omezit. Ministři financí členských zemí proto včera rozhodli, že bude výrazně rozšířen okruh lidí, kteří budou nejpozději od roku 2003 povinni informovat o takových praktikách. "Ministři zostřili předpisy o praní špinavých peněz," uvedl po jednání v Lucemburku šéf belgické státní pokladny ministr Didier Reynders, jehož země nyní unii vede.

Podle dohodnutého dokumentu, jímž se mění směrnice z roku 1991, bude muset dlouhá řada profesí hlásit i pouhá podezření na "praní peněz". Patří mezi ně klenotníci, prodejci vzácných kovů a uměleckých předmětů, realitní agenti, makléři, prodavači aut, firmy přepravující peníze, dražitelé i kasina.

Dosud měly tuto povinnost jen finanční instituce, zejména banky, a ani ty ji vždy neplnily dost důkladně. "Ucpáváme nyní důležité díry (v legislativě)," uvedl proto německý státní tajemník Caio Koch-Weser.

Prakticky to bude například znamenat, že zmíněné profese budou nyní od svých klientů požadovat, aby se při koupi auta, obrazu či akcie jasně identifikovali - tak, aby je bylo možné v případě zájmu policie vyhledat. V kasinech se budou muset legitimovat ti, kdo budou hrát s částkami většími než tisíc eur (asi 35 tisíc korun).

Nové znění směrnice nezapomíná ani na advokáty, kontrolory a daňové poradce - i oni jsou za určitých podmínek povinni informovat úřady o "praní" peněz.

Reynders ujistil, že advokáti mají právo na zachování služebního tajemství v rámci normální obrany klienta v soudním procesu. Podle mluvčího Evropské komise Jonathana Todda nemusí podávat informace ani tehdy, pokud mají pouhé podezření.

Jestliže je však někdo vyzve k účasti na takové činnosti nebo pokud se o tom spolehlivě dozví a nejsou vázáni profesním tajemstvím, jsou povinni to hlásit.
Nový dokument proti "praní" peněz má dnes schválit příslušný výbor Evropského parlamentu a v listopadu parlamentní plénum.

Poté budou mít členské země osmnáct měsíců na to, aby dohodnutá ustanovení začlenily i do svého práva. Směrnice by měla začít platit nejpozději v roce 2003, tedy ještě před českým vstupem do EU. Protože je to součást práva unie, bude muset stejná opatření časem zavést i Česká republika.

Tažení proti špinavým penězům však ani v novém znění direktivy nepřekračuje hranice států. Jak uvedl Todd, byla potlačena klauzule ukládající členským zemím, aby sdílely informace o odhalených případech s jinými.

Důvod je jednoduchý: na každém státě závisí, jak bude získané informace používat - zda jen v boji se zločinem, nebo i k jiným účelům, například při stíhání neplatičů daní.