Česko prohrálo spor o pomazánkové máslo. Je to tuk, rozhodl soud

  10:10aktualizováno  10:59
Česká republika definitivně prohrála dlouholetý spor o užívání názvu Pomazánkové máslo. Výrobci budou muset najít jiný název tradičního produktu. Evropský soudní dvůr rozhodl, že český výrobek nemůže mít v názvu máslo, protože má nízký obsah mléčného tuku.
Pomazánkové máslo

Pomazánkové máslo | foto: iDNES.cz

V rámci Evropské unie smí mít název máslo jen výrobky, které obsahují přes 80 procent mléčného tuku.

Soudní dvůr v Lucemburku svým rozsudkem vyhověl žalobě Evropské komise proti České republice. Podle soudu Česko tím, že umožňuje uvádět na trh výrobek pod obchodním názvem "pomazánkové máslo", nesplnilo povinnost vyplývající pro něj z práva Evropské unie.

"Procesně už se s tím nedá nic dělat. Na obnovu řízení je šance, pouze pokud by se změnily podstatné okolnosti. Je otázka, jak tyto okolnosti prokázat," uvedl pro iDNES.cz europoslanec za KDU-ČSL Jan Březina, který se problematice regionálních potravin na půdě EU věnuje dlouhodobě.

Výsledek ankety o nový název pro pomazánkové máslo

"Faktem je, že se pohybujeme na trhu EU, který má svá pravidla. Existují sice výjimky, ale problém je v jejich zdůvodnění. Asi jsme argumentačně soud nepřesvědčili," dodal Březina.

O tom, na co se pomazánkové máslo nyní přejmenuje, rozhodnou jeho jednotliví výrobci. Nastane tak obdobná situace, jako když EU zakázala označení "rum" pro tradiční český destilát. Likérky se poté shodly na novém označení Tuzemák. Unie minulý týden také definitivně zamítla možnost udělení výjimky Česku pro označení "marmeláda" (více čtěte zde). 

Mlékařům se verdikt nelíbí. Největší tuzemská mlékárna Madeta chce vyrábět pomazánkové máslo dál navzdory verdiktu soudu. "Tohle je obraz neschopnosti českého zastoupení v Bruselu, já na to nemohu reagovat slušně," řekl předseda představenstva Madety Milan Teplý (další reakce českých mlékáren čtěte zde).

Nastoupí máslová pomazánka?

Podle čtenářů iDNES.cz by se mělo pomazánkové máslo přejmenovat na máslovou pomazánku. V anketě vyhlášené minulý rok se na druhém místě umístilo označení Pomazánkové m@slo a na třetím název Pomazánkový krém.

Pomazánkové máslo je podle českých norem mléčný výrobek ze zakysané smetany, obohacené sušeným mlékem nebo sušeným podmáslím, obsahující nejméně 31 % mléčného tuku a nejméně 42 % sušiny.

TEST: Pomazánkové máslo? Jen název

Podle evropské legislativy je "máslo" pouze výrobek s obsahem nejméně 80 % mléčného tuku, "třičtvrtětučné máslo" (60 – 62 %) a "polotučné máslo" (39 – 41 %).

Všechny ostatní výrobky mají mít označení "roztíratelný tuk" s udáním procenta tuku. Pomoci by tak mohla jenom unijní výjimka, kterou však komise zamítla.

Domníváte se, že název "pomazánkové máslo" může mást spotřebitele a poškozovat výrobce?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 8. listopadu 2012. Anketa je uzavřena.

Ne 4238
Ano 847

"Rozsudek posuzujeme a je třeba jej respektovat, nicméně dosud nejsme přesvědčeni o správnosti postupu Evropské komise, která v minulosti zamítla zápis označení "pomazánkové máslo" na seznam výjimek, aniž by provedla řádný komitologický postup," okomentoval rozhodnutí soudu ministr zemědělství Petr Bendl.

Ministerstvo bude podle něj rovněž analyzovat, zda ještě nějaké možnosti pro další pokus o uznání názvu tohoto výrobku s více než třicetiletou tradicí existují.

Stížnost přišla ze Slovenska

Název výrobku nevadil ani tak Evropské komisi jako spíš slovenským mlékařům. Tamní výrobci totiž na rozdíl od České republiky název změnili už před lety. Poté, co je Češi nenásledovali, si stěžovali v Bruselu.

"V Evropské unii je zásada, že pokud si nikdo nestěžuje, tak se tím úředník nezabývá. Pak však přišel podnět ze Slovenska, že oni to odstranili, a mají tak konkurenční nevýhodu," vysvětlil v loňském roce deníku MF DNES nedávno zesnulý europoslanec Jiří Havel.

Nejčtenější

V Praze otevírá nevěstinec se silikonovými pannami, inspiruje se cizinou

Realistická silikonová panna Rebeca podniku Naughty Harbor.

Nezávazný sex, který není nevěra. To svým zákazníkům slibuje podnik Naughty Harbor, který ve středu otevřel v Praze....

TEST DNES: V jedné lahvi ochucené vody vypijeme až osmnáct kostek cukru

Ilustrační snímek

Regály v supermarketech se prohýbají pod řadami ochucených vod v PET lahvích. Lidé je kupují ve velkém – lahev denně...

Konec dvojích cen. Evropské e-shopy už Čechům nebudou účtovat přirážku

Ilustrační snímek

Na začátku prosince začne platit nařízení Evropské unie, které zakazuje internetovým obchodům považovat zákazníka z...

Zaměstnanci Ryanair tvrdí, že museli spát na zemi. Podle firmy to jen hráli

Ryanair

Irská nízkonákladová letecká společnost Ryanair dala výpověď šesti zaměstnancům, kteří minulý měsíc zveřejnili...

Dráhy nevědí, co s historickými vlaky. Prodělávají jim 40 milionů ročně

Lokomotiva řady 750.356 přezdívaná Brejlovec je jednou z těch, kterou chtějí...

Na ministerstvech dopravy a kultury vzniká plán na záchranu parních lokomotiv a dalších historických vozidel, o které...

Další z rubriky

Každá pátá česká firma je spící subjekt. Rejstřík je jimi zaplevelený

Pražská společnost Sídlo bez limitu má kancelář v Kaprově ulici.

Pětina z celkového počtu firem je v Česku neaktivních. Takové společnosti nejeví známky podnikání, neposílají výkazy do...

Trend spalování lidem zvedne poplatky za odpad, říká šéf svozové firmy

Roman Mužík, jednatel AVE CZ

Spalování odpadu je efektivnější než skládkování, ale je dražší. Velkou moc teď podle jednatele Romana Mužíka drží v...

Agresivní žirafu museli utratit. Novinky a zajímavosti z českých zoo

Bílý tygr v peruánské zoo. Lima (26. 7. 2018).

Jak se letos dařilo patnácti českým zoologickým zahradám a co pro návštěvníky chystají? MF DNES oslovila všechny hlavní...

Najdete na iDNES.cz