Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Euro ohrožují prasata: Portugalsko, Itálie, Řecko a Španělsko

  10:30aktualizováno  10:30
Slovník světových financí má nový termín. Problémovým zemím eurozóny se začalo zkráceně říkat PIGS, což je v angličtině pojmenování pro prasata. Zkratka vznikla z počátečních písmen zemí, které mohou ohrozit stabilitu eurozóny. Do nelichotivého spolku patří Portugalsko, Itálie, Řecko a Španělsko.

Pigs | foto: Koláž iDNES.cz

Termín PIGS poprvé použili američtí a britští novináři v roce 2008. V posledních týdnech se začali ke zkratce vracet v souvislosti s vyhrocenou situací v Řecku.

Podle amerického tisku trpí tyto země "finanční rakovinou", která může postihnout i zbytek eurozóny. Jako první by se mohly nakazit ostatní státy jižní Evropy.

Strach z tohoto scénáře mají především velké ekonomiky jako Německo a Francie, které nyní vymýšlejí, jak Řekům pomoci. Řecké problémy totiž mohou oslabit euro a tím pádem i ostatní země eurozóny.

Hlavní problém: veřejné finance

Evropská "prasata" mají několik společných jmenovatelů. Vysoké deficity běžného účtu platební bilance (obchod se zahraničím), nízkou konkurenceschopnost a ve srovnání s ostatními státy eurozóny alarmující nezaměstnanost. Ta se týká především Španělska, kde je bez práce téměř pětina lidí.

Kromě toho jsou země PIGS vysoce zadlužené. V Řecku a Itálii přesáhl veřejný dluh 100 procent HDP, přestože je stropem pro přijetí do eurozóny 60 procent HDP. Tuto podmínku nedodržují ani zbylé dva státy.

Maastrichtská kritéria porušují země PIGS také v případě deficitu státního rozpočtu. Ten by měl činit maximálně tři procenta HDP. V Řecku však přesáhl 12 procent HDP, ve Španělsku a Portugalsku činil schodek 11,4, respektive 9,3 procenta.

ITÁLIE NEBO IRSKO?

Přezdívka PIGS má několik obměn. V jedné variantě se za písmenem "i" namísto Itálie skrývá Irsko. Jindy se používá PIIGS, které zahrnuje oba státy.

Podle ekonomů UniCredit Bank by měla stát Itálie mimo skupinu, protože na tom není ekonomicky tak špatně jako její zbytek. Čeští analytici si však myslí opak.

"Irsko nemá dlouhodobé problémy s veřejnými financemi, naopak patří mezi nejvýkonnější členy Evropské unie," myslí si Jan Jedlička z České spořitelny. Aktuální problémy podle něj pramení z přehřátí ekonomiky, které provázel pokles poptávky na trhu nemovitostí.

Totéž si myslí David Marek, hlavní ekonom investiční banky Patria. "Země jihovýchodní Evropy mají řadu podobných charakteristik, které Irsko nesdílí, proto bych ho do jednoho pytle s nimi neházel," říká pro iDNES.cz.


Odlišné jsou země PIGS, především co se týče vývoje před krizí. Zatímco Portugalsko, Řecko a Itálie rostly méně než průměr EU a nebyly schopné konkurovat vyspělejším ekonomikám, Španělsku se dařilo. "Před vypuknutím krize vykazovalo velice úspěšné roky doprovázené přebytky veřejných financí," komentuje analytik České spořitelny Jan Jedlička.

Hlavní hrozba pro eurozónu? Španělsko

V současné době však může právě Španělsko zasadit ekonomice eurozóny smrtelnou ránu. Zemi sužuje vysoká nezaměstnanost a rozpočtový schodek, který nemá daleko k řeckému.

"Řecko je v porovnání se Španělskem menší ekonomikou, jejíž problémy jsou snáze zvládnutelné," řekl Jedlička. Zatímco HDP Řecka se na eurozóně podílí 2,7 procenta, v případě Španělska je to 11,3 procenta.

"Pokud by mělo čelit Španělsko stejným problémům jako Řecko, otřásala by se v základech existence celé eurozóny a společné evropské měny," myslí si analytik Patria Finance David Marek. Záchrana by se navíc prodražila mnohem více než v případě Řecka.

Podle analytika X-Trade Brokers Jiřího Tylečka ovšem nehrozí, že by se situace v krátkodobém horizontu vyhrotila natolik, aby se Španělsko dostalo do situace Řecka.

Rozhodující roli bude podle něj hrát, jak se státy ke svým problémům postaví. "Na jihoevropských zemích je vidět laxnost a vágnost k řešení problémů," říká pro iDNES.cz.

DALŠÍ ZKRATKY - peklo nebo hlupáci

V posledních dvou letech nemá světová ekonomika o akronymy nouzi. Pozitivní význam získala pouze BRIC, která označuje rychle rostoucí trhy Brazílie, Ruska, Indie a Číny.

Pod přezdívkou HELL (česky "peklo") se skrývají Maďarsko, Estonsko, Lotyšsko a Litva, které se ocitly na pokraji státního bankrotu. Další zkratka STUPID (česky "hloupý", "pitomý") je složená z počátečních písmen anglických názvů Španělska, Turecka, Velké Británie, Portugalska, Itálie a Dubaje.

Do podobných skupin by se snadno mohly dostat také Česká republika nebo Polsko. Podle analytika Davida Marka se země pohybují na velmi tenkém ledě.
Nejčtenější

Nová dálnice obkrouží Česko po obvodu a spojí krajská města, plánuje stát

Propojení krajských měst dálnicemi, rychlostními silnicemi, a silnicemi I.tříd

Stovky kilometrů nových dálnic mají spojit krajská města. Na rozdíl od dnešní sítě, která často končí nebo začíná v...

Skupina J&T odvolala představenstvo CEFC Europe, Číňané nezaplatili dluhy

Jaroslav Tvrdík na stadionu v Edenu

Československá finanční skupina J&T ztratila trpělivost s čínskou společností CEFC Group (Europe). Do firmy, kterou v...Řetězec nabízel v akci falšované uzené. Maso vidělo sotva z půlky

Slavnosti moravského uzeného na hradě Veveří nedaleko Brna.

Česko má další případ falšování masných výrobků, inspektoři Státní zemědělské a potravinářské inspekce zjistili...

Tvrdík lže, místo peněz dává předběžná opatření, vzkázal Tkáč z J&T

Generální ředitel finanční skupiny J&T Patrik Tkáč

Spolumajitel J&T banky Patrik Tkáč veřejně uvedl, že někdejší člen představenstva CEFC Europe Jaroslav Tvrdík „klame.“...

Místo peněz rum? Američané si utahují z Česka kvůli splátce komunistického dluhu

Kubánský rum Ron.

Američtí filmaři si vystřelili z České republiky ohledně vyjednávání ministerstva financí o možném splácení kubánského...

Další z rubriky

Švýcaři zničili hodinky za půl miliardy eur, aby zabránili poklesu ceny

Model Ballon Blanc od Cartiera je ze zlata osmnáctikarátového, pouzdro je navíc...

Švýcarský výrobce hodinek Richemont zničil v posledních dvou letech designové hodinky v hodnotě zhruba pěti set milionů...

Každá pátá kryptoměna může být falešná. I tak je investoři zběsile kupují

(Ilustrační snímek)

V posledních dvou letech využívá řada firem nového a kontroverzního způsobu, jak si opatřit kapitál – vytvoří digitální...

Na trhu roste zájem o odpad z kávy. Firmy z něj připravují čaj i sirup

Cascara je ovoce kávovníku – slupka a dužina samotného nepraženého kávového...

Cascara, tedy slupka a dužina třešní z kávovníku, se stává cennou komoditou. Dokonce hodnotnější než samotná kávová...

Najdete na iDNES.cz