Euro opět stojí více než 32 korun

  • 25
Vývoj kurzu koruny se ve středu po dvou bouřlivých dnech stabilizoval. Měna ztratila část svých zisků a dostala se opět nad hranici dvaatřiceti korun za euro. Od začátku obchodování koruna oslabila o téměř čtyřicet haléřů na 32,03 za euro.

„I v případě, že by ve čtvrtek centrální banka intervenovala a snížila úrokové sazby o 0,25 nebo 0,5 procenta, na kursu by se to nijak výrazně neprojevilo,“ řekl ČTK dealer Société Générale Peter Chorvatovič.

Dohoda s korunou nepohnula
Koruna si podle dealerů mnoho nedělá ani z úterní dohody ministerstva financí a České národní banky o opatřeních, která mají zamezit dalšímu posilování měny.

Počítá s použitím příjmů z privatizace na úhradu závazků v zahraničních měnách a také tím, že případná směna euro na koruny se nebude provádět na trhu, ale přímo s centrální bankou.

Co zřejmě čeká příjmy z privatizace
- Část příjmů v euro získaných z prodeje elektroenergetiky, plynárenství a Unipetrolu vláda rovnou použije na úhradu závazků v cizích měnách - buď starších dluhů nebo čerstvých investic (například nákupu stíhaček).

- Některé privatizační projekty se z části uhradí v korunách. Zahraniční investor by si v takovém případě musel půjčit koruny na českém trhu (buď bankovní úvěr nebo emise korunových dluhopisů).

- Pokud se vláda rozhodne utratit část euro z privatizace, nepřemění je na koruny na devizovém trhu, ale odprodá je přímo centrální bance, která euro začlení do svých devizových rezerv a vládě nebo vládní agentuře (například Fondu národního majetku) vydá koruny. Tento postup má zabránit tomu, aby příliv zahraniční měny na devizový trh jednorázově posílil českou korunu.

„Nedosáhli jsme explicitní dohody, ale odsouhlasili si, jak postupovat dál,“ uvedl guvernér centrální banky Zdeněk Tůma.

Společný materiál ČNB a ministerstva financí by měla vláda projednat na některém z lednových zasedání. Pokud jej ministři odsouhlasí, čeká příjmy z privatizace, kvůli nimž v posledních dnech koruna posiluje, osud uvedený v tabulce.

Přímé devizové intervence na oslabení měny, jež ČNB naposledy použila koncem října, zůstávají podle guvernéra Tůmy i nadále nástrojem, ke kterému může banka sáhnout. „V daném okamžiku ale považujeme za klíčové ty nástroje, na nichž jsme se dohodli s ministerstvem. Pokud je pravda, že současný vývoj je dán očekáváním trhu, že se na něm objeví euro za privatizaci, mělo by stačit, že tyto prostředky na trh nepustíme,“ míní Tůma.

Zeman chce směnit kurs za úrokové sazby
O osudu příjmů z privatizace, silné koruně a úrokových sazbách jednali v úterý nejmocnější muži české ekonomiky - předsednictvo vlády a guvernér centrální banky.

Premiér Zeman zkoušel guvernéra Tůmu přesvědčit, aby banka snížila úrokové sazby a podpořila tak hospodářský růst. Výměnou nabízel zmrazení části privatizačních příjmů na zvláštním účtu, což má zabránit dalšímu posilování koruny. Ta během první hodiny úterního obchodování vytvořila nový rekord 31,320 korun za euro.

Podle Zemana se s guvernérem ČNB Zdeňkem shodli na nutnosti společného postupu vlády a centrální banky ve snaze zbrzdit příliš prudké posilování koruny. „I když by pro tuto vládu půl roku před volbami bylo velmi populární veškeré výnosy z privatizace okamžitě rozpustit, neučiní to,“ uvedl Zeman pro ČTK. Žádné detaily spolupráce však neupřesnil.

Premiér dodal, že vláda bude respektovat nezávislost centrální banky.

Koruna na novém rekordu
Za necelých šedesát minut od otevření devizového trhu tak přidala koruna vůči společné evropské měně dalších 55 haléřů. Nové historické maximum 31,32 za euro odpovídá 16,02 korun za marku.

Rychlé posilování koruny, která už během pondělí poskočila o více než sedmdesát haléřů, znepokojilo vládu. Ta se obává, že by silný kurs mohl ohrozit postavení českých exportérů na zahraničních trzích. „Jediným větším smítkem, které vnímá podnikatelská veřejnost, je neustále posilující kurs české koruny, což samozřejmě česká národní banka a bankovní kruhy vnímají velice pozitivně. Čeští exportéři jsou však tímto způsobem znevýhodňováni,“ říká ministr průmyslu a obchodu Miroslav Grégr.

REKORDY KORUNY

Euro padlo pod 32 korun

Proto se Miloš Zeman rozhodl dnešní zasedání předsednictva vlády rozšířit. „Pozval jsem guvernéra Tůmu, abych s ním ve vší dobrotě projednal možnost dohody mezi vládou a centrální bankou. Přicházím s návrhem sterilizace části privatizačních výnosů výměnou za další snížení úrokových sazeb,“ uvedl Zeman.

V dohodu o zmrazení příjmů z privatizace věří i centrální banka. „V poslední době se jednání zrychlila a podle mého by bylo optimální v brzké době přijít s něčím věrohodným. Myslím, že k určité dohodě dojde,“ prohlásil minulý týden v rozhovoru pro MF DNES viceguvernér Luděk Niedermayer. Zemanův obchod - tedy výměnu kursu za nižší úrokové sazby - však ČNB dosud jasně odmítá.

,