Euro pomalu vytlačuje dolarové úspory

  • 8
Ještě v 90. letech byla polovina devizových úspor uložena na dolarových kontech. Tehdy se však dolar prodával za 40 korun. Od té doby americká měna oslabuje až na současných 26 korun a čím dál více lidí v Česku dává přednost euru. V zelených bankovkách mají domácnosti na účtech v bankách asi 25 miliard korun.

V eurech je to téměř dvakrát více. "Pokud nebude s eurem nějaký průšvih, bude se podíl eurových úspor pomalu zvyšovat k 70 procentům," říká Mojmír Hampl z České spořitelny.

Popularita dolaru padá s jeho klesající hodnotou. Jen v porovnání se začátkem roku, kdy se na finančních trzích prodával za 30,2 koruny, je teď levnější téměř o čtyři koruny. Ve směnárně už za jeden dolar vyplatí méně než 26 korun.

Na tisícovce dolarů uložených v lednu do banky tak člověk za letošní rok prodělal 3,5 tisíce korun. Tím přitom nevýhody dolarového vkladu nekončí. Kvůli nízkým úrokovým sazbám jsou i výnosy z takového vkladu téměř nulové.

Euro vynáší díky vyšším úrokovým sazbám více. "Za poslední dobu jsme zaznamenali úbytek vkladů na dolarových účtech. Hlavně klesá počet lidí, kteří by chtěli dolarové účty zakládat," říká Markéta Dvořáčková z Komerční banky. Tam tvoří vklady v eurech tři čtvrtiny, v dolarech jen jednu čtvrtinu uložených peněz.

Euro vyhrává i při investicích do podílových listů, ve kterých měli Češi koncem září 148 miliard korun. Dopad kurzu měn na úspory ve fondech však není tak přímočarý, i když řada fondů investuje do amerických akcií, dluhopisů či přímo do dolaru.

Fondy zhodnocují peníze mnoha způsoby najednou, mění investice a reagují podle toho, když se nějaké cenné papíry či měny propadají. "Slábnoucí dolar ubírá na výkonnosti dolarových vkladů ve fondech," říká předseda Asociace pro kapitálový trh Martin Fuchs.

Dodává však, že detailní čísla nejsou k dispozici, protože statistiky o tom, kolik úspor ve fondech je investováno právě do nich, nejsou. A řada fondů se navíc proti kurzovým rozdílům zajišťuje.

Když se dnes Češi rozhodují nakoupit podílové listy fondů v cizí měně, sáhnou spíš po těch eurových. "Dělají to s vědomím, že to jednou bude naše měna," doplňuje Fuchs. Jsou však i tací, kteří si zaspekulují. "Existuje malá skupina lidí, která zvolí dolar. Věří, že už se nyní dostal tak nízko, že teď má zaručený potenciál růstu," říká Fuchs.