Euro se dočkalo silné podpory

Evropská centrální banka včera zaskočila světové obchodníky, když společně s národními bankami USA a Japonska podnikla intervenci na podporu kursu eura. K podpoře eura se podle britského ministra financí připojila i Bank of England. Účinnost intervence byla okamžitá, kurs evropské měny výrazně posílil a po třech týdnech se poprvé dostal přes hranici 90 centů. "Každý si myslel, že společná intervence nebude ani po schůzce G7, takže na trhu vznikla trochu panika," řekl Minoru Ozawa z londýnské Sakura Bank.

O možnostech koordinovaných intervencí budou dnes v Praze diskutovat ministři sedmi nejvyspělejších zemí světa (G7) a intervence před touto schůzkou byla překvapením. Moment překvapení je ovšem podle centrálních bankéřů základním předpokladem, aby intervence byly účinné. "Překvapilo to každého," potvrdil Jeffrey Yu z newyorské Sanwa Bank.

"Nejpozoruhodnější bylo to, že se do intervence proti dolaru zapojila i americká centrální banka. Trhy teď budou pečlivě sledovat, nakolik je tato koordinace pevná," soudí šéfdealer ČSOB Petr Korous. Z posílení eura, které se v závěru tuzemského obchodování pohybovalo zhruba dva centy pod hranicí 0,90 USD, těžila i tuzemská koruna. Ta posílila téměř o jednu korunu na 40,40 za dolar.
Společná intervence centrálních bank USA, Japonska a hlavních zemí západní Evropy se naposledy odehrála v roce 1995.

Zásah USA vycházel podle Korouse z obav, že silný dolar by mohl srážet konkurenceschopnost americké ekonomiky, pokud by euro stále padalo a ceny ropy rostly. "Oba tyto faktory již měly negativní dopady i na americkou burzu," řekl.
Euro od svého startu v lednu 1999 ztratilo proti dolaru zhruba 30 procent své hodnoty. Podpora eura tak například podle evropského komisaře pro hospodářské otázky Pedra Solbese vrací věrohodnost dosavadní verbální podpoře ze strany evropských činitelů.

Ještě více důvěry by euro podle nositele Nobelovy ceny za ekonomii z loňského roku Roberta Mundella získalo, pokud by Evropská centrální banka stanovila pásmo, v kterém by se euro vůči dolaru pohybovalo. "Začal bych na rozpětí 85 až 115 centů, ale časem by bylo žádoucí toto pásmo zúžit," řekl včera v Praze na zasedání měnového fondu Mundell.

Korous však soudí, že uzavření eura do fluktuačního pásma by zřejmě nepodpořila americká centrální banka (FED). "Je to něco, co je zcela v rozporu s uvažováním FED," řekl.

Současně nositel Nobelovy ceny navrhl, aby Evropská unie využila rozsáhlých zlatých rezerv k výrobě zlatých mincí, což by podle něj zvýšilo zájem o euro, rezervy by tak byly dobře využité.

Bývalý prezident Bundesbanky Hans Tietmayer však tento nápad zpochybnil otázkou, zda si je Mundell jist, že ceny zlata zůstanou na stejné úrovni, na jaké jsou nyní.