(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Reuters

Euro je k dolaru nejslabší za devět let. Kvůli nejistotě v Řecku i EU

  • 250
Euro se propadlo na téměř devítileté minimum vůči americkému dolaru a dostalo se tak pod psychologicky důležitou hranici 1,2 USD. Jednotnou evropskou měnu tlačí dolů ekonomická nejistota v Řecku i obavy z deflace v eurozóně.

Euro je pod tlakem ze dvou důvodů. Za prvé Evropská centrální banka je ze strachu z deflace ochotna uvolňovat měnovou politiku, zatímco USA jde opačným směrem - pravděpodobně zvýší úrokové sazby. Obavy však plynou i z řeckých parlamentních voleb, které se konají 25. ledna a mohou teoreticky skončit vítězstvím levice a neochotou nové vlády pokračovat v současné úsporné politice. Východiskem teoreticky může být odchod Řecka z eurozóny.

Čeká se pokles cenové hladiny

Statistický úřad Eurostat ve středu zveřejní rychlý odhad prosincového vývoje inflace v eurozóně. Ekonomové odhadují, že spotřebitelské ceny v eurozóně v prosinci meziročně klesly o 0,1 procenta po listopadovém nárůstu o 0,3 procenta.

„Ve volbách může vyhrát a možná získat většinu v parlamentu extrémní levicová strana Syriza, která chce zemi u věřitelů zařídit odepsání řeckého vládního dluhu. Vedlejším produktem řeckého defaultu však tentokrát bude i Grexit, tedy opuštění eurozóny,“ stojí v analýze banky ČSOB.

Podle německého listu der Spiegelu je přitom kancléřka Angela Merkelová a s ní i Německo připraveno na možnost, že by Řecko vystoupilo z eurozóny daleko lépe než v roce 2010. Spiegel o víkendu s odvoláním na zdroje z vlády uvedl, že Německo již nehodlá za každou cenu bránit odchodu Řecka z eurozóny. Podle ministra hospodářství Sigmara Gabriela nicméně německá vláda chce, aby Řecko v eurozóně zůstalo.

Kurzovní lístek

  • 1 EUR 27,67 Kč
  • 1 GBP 35,35 Kč
  • 1 HRK 3,60 Kč
  • 1 USD 23,22 Kč

To jsou důvody, proč je nyní euro na nejnižší úrovni od března 2006. Euro sestoupilo až na 1,1864 dolaru. Pod hranici 1,2 USD se dostalo poprvé od léta 2010, píše agentura DPA.

Loni euro vůči dolaru oslabilo o téměř 12 procent. Dolar těží z očekávání, že americká centrální banka (Fed) v příštím roce zahájí zvyšování úrokových sazeb. Od Evropské centrální banky (ECB) se naopak očekává další uvolňování měnové politiky, což tlačí euro dolů.

Šéf ECB Mario Draghi minulý týden německému ekonomickému listu Handelsblatt řekl, že riziko, že ECB nesplní svůj úkol zajistit měnovou stabilitu, je nyní větší než před šesti měsíci. Podle analytiků tak signalizoval, že ECB je kvůli obavám z deflace připravena k radikálnějšímu uvolňování měnové politiky.

,