Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Euro zdobí špičková ochrana

  19:49aktualizováno  19:49
Předposlední srpnový den znamenal pro občany Evropské měnové unie konec tajností kolem konečné podoby bankovek a mincí jejich nové jednotné měny. Teprve čtyři měsíce před zavedením do oběhu je Evropská centrální banka ukázala ve snaze zabránit jejich padělání. Podle prvních ohlasů se to může snadno podařit, protože evropské bankovky nesou ochranné prvky vytvořené na základě nejmodernějších poznatků o schopnostech falzifikátorů.

To, že na eurobankovkách budou zobrazeny fiktivní brány, okna a mosty z různých historických období, znázorňující otevřenost a propojenost Evropy, se již vědělo.

Stejně tak, že na rubu euromincí bude znak Evropské měnové unie a na líci si každá z dvanácti členských zemí zvolí své vlastní motivy. Nově se však mohla veřejnost poprvé podívat, jaké bezpečnostní prvky budou nové bankovky obsahovat. U mincí zase byla upřesněna jejich přesná hmotnost a rozměry.

Šéf ECB Wim Duisenberg slíbil, že nové eurobankovky budou patřit k nejsofistikovanějším na světě. Na rozdíl od nejčastěji falšované měny, amerického dolaru, budou proto podle něj mnohem hůře padělatelné.

Jeho slova potvrdil iDNES i předseda komise pro evropskou integraci Bankovní asociace Michal Tomášek. "Euro je zabezpečeno mimořádně kvalitně. Byly použity nejmodernější poznatky o ochraně bankovek," míní.

Dodal, že veřejnosti byly představeny pouze některá základní místa na bankovkách, která identifikují jejich pravost. "Další prvky jsou rozeznatelné pouze v bankách pomocí speciálních strojů."

Vysoký stupeň ochrany bankovek zdůvodňuje Tomášek také faktem, že 500 euro je vedle "tisícovky" švýcarských franků nejhodnotnější bankovkou na evropském kontinentu.

Papír s bavlnou a vodoznaky
K bezpečnostním prvkům patří kromě speciálního papíru obsahujícího bavlnu zejména vodoznaky a syntetické bezpečnostní pásky. Nahoře ve středu bankovky budou varianty názvu Evropské centrální banky v pěti základních evropských jazycích.

Dole na bankovkách bude zase napsáno euro latinkou a cyrilicí. Kromě značky na copyright budou na bankovkách také holografické prvky. Nižší nominální hodnoty mají mít proužek, na kterém se po celé jeho délce opakuje hodnota bankovky, vyšší budou mít holografický obdélník s jediným vyjádřením nominální hodnoty.

Na bankovkách na rozdíl od mincí chybí jakékoliv národní symboly, je na nich však vlajka Evropské unie. Chybět samozřejmě nemůže ani podpis šéfa ECB. Slepcům mají pomoci velké číslice a také zvětšující se rozměr bankovek s jejich rostoucí nominální hodnotou. Některé prvky mají být také plastické.

Čtyři měsíce předem - hodně nebo málo?
Kritici Evropské centrální bance vyčítali, že příliš dlouho otálela s informováním veřejnosti o podobě nového platidla, které má začít platit již za 123 dní. ECB však tvrdí, že nejefektivnější bude právě krátká, ale intenzivní "masáž" těsně před nástupem nové měny.

"Nemyslím si, že by lidé potřebovali vidět euro dříve. Beztak se s ním seznámí až na poslední chvíli," řekl iDNES Tomášek. "Navrhoval jsem, aby například profesionální pokladní měli možnost seznamovat se s novou měnou od 1. ledna 2001, ale nebylo to umožněno. Nicméně určitě personál proškolit stihneme," uzavírá Tomášek.

Bankovka 100 euro - lícová strana.

Bankovka 100 euro - rubová strana.

Bankovka 10 euro - lícová strana.

Bankovka 10 euro - rubová strana.

Bankovka 200 euro - lícová strana.

Bankovka 200 euro - rubová strana.

Bankovka 200 euro - lícová strana.

Bankovka 200 euro - rubová strana.

Bankovka 500 euro - lícová strana.

Bankovka 500 euro - rubová strana.

Bankovka 50 euro - lícová strana.

Bankovka 50 euro - rubová strana.

Bankovka 5 euro - lícová strana.

Bankovka 5 euro - rubová strana.

Bankovky euro mají několik bezpečnostních prvků.
1. Na lícové straně vpravo je hologramový proužek, který při pohybu na světle mění barvu. 2. Uprostřed proužku je stříbrné pole s hodnotou bankovky - viditelné při pohybu na světle. 3. a 5. Některá místa bankovek jsou pokryta snadno hmatatelnou reliéfní vrstvou. 4. Při pohledu proti světlu z lícové strany se nalevo ukáže pokračování motivu mostů z pravé části bankovky. 6. Z rubové části uprostřed je další proužek, který při pohybu na světle mění barvu duhového spektra.

Autoři: ,


Nejčtenější

Putinův poradce připravil nejbohatší Rusy během dne o miliardy dolarů

Ilustrační snímek

Nejzámožnější Rusové ztratili v jednom jediném dni přes tři miliardy dolarů. Může za to návrh ekonomického poradce...

Uhýbejte vpravo. Pravidla pro průjezd sanitek se změní od října

Nový způsob řazení v jízdních pruzích při průjezdu policie, hasičů a záchranářů.

Řidiči v kolonách budou muset nově uvolnit vozům policie, hasičů a záchranářů prostor mezi levým a přiléhajícím jízdním...Turecká krize se přelévá do Evropy, stahuje s sebou i českou korunu

Současný turecký prezident Recep Tayyip Erdogan se prohlásil za vítěze...

Evropské akcie i euro zůstávají pod tlakem kvůli obavám z ekonomické krize v Turecku. Jednotná evropská měna během...

Konec nočních nákupů, hlásí Tesco. Obchody v Česku zkrátí otevírací dobu

Obchodní dům Tesco. Logo.

Desítky tuzemských supermarketů britského řetězce Tesco zkrátí od září svou otevírací dobu. Místo půlnoci budou obchody...

KOMENTÁŘ: Hrozí další krize? Už na ni může být zaděláno

Zaměstnanci Lehman Brothers

Současné dění na akciových trzích vyvolává vzpomínky na velké krize v letech 2000 a 2008. A je třeba si připomenout, že...

Další z rubriky

Cla na hliník a ocel platí i pro EU. Budeme se bránit, kontruje šéf Komise

V roce 2038 nás čeká komplikovanější svět s chřadnoucími USA a těsnější EU

Spojené státy začnou od pátku uplatňovat cla ve výši 25 procent na ocel a deset procent na hliník také na dovoz z...

Výrobce letadel Airbus kvůli brexitu zvažuje odchod z Británie

Airbus A380

Evropský výrobce letecké techniky Airbus varoval, že by se mohl stáhnout z Británie, pokud země opustí jednotný trh a...

Uvěznění na Rhodosu: 180 českých turistů se dostalo domů o den později

Dráha 26 letiště Rhodos pře přistáním

Stovky cestujících zůstaly uvězněny na letišti na řeckém ostrově Rhodos, kde v neděli zkolaboval odbavovací systém....

Najdete na iDNES.cz