Euromince: sbírat, či nechat být?

aktualizováno 
Sběratelé mincí asi nezaváhají a do euromincí budou investovat. "Každá nová emise oběžných mincí je vítaným zpestřením každé sbírky, zvláště když není nominální hodnota mincí vysoká," říká sběratel mincí Evžen Škňouřil. Celá sada euromincí jedné země je k mání za 3,88 eura, tedy zhruba 135 korun.

To je méně, než podle Škňouřila sběratelé zaplatí za oficiální sadu českých mincí, které se dají v České mincovně pořídit za 250 korun, nebo dokonce za 450 korun v některé pražské směnárně.

Při kalkulování nákladů na kompletní sbírku euromincí je však třeba počítat se všemi dvanácti stávajícími členskými zeměmi - každá z nich má svou "národní" stranu.

"Podle posledních informací z italského odborného tisku budou mít také San Marino a Vatikán mince s vlastními motivy na rubové straně, říká Evžen Škňouřil. Roční komplet 14 sad všech mincí by pak přišel na necelé dva tisíce korun. Jaká je šance, že se euromince zhodnotí?

"Ucelená sbírka všech nominálních hodnot a typů mincí má všechny znaky sbírky moderních mincí. U nich každoročně na sběratelském trhu narůstá sběratelská hodnota o deset až dvacet procent nominální hodnoty.

Prodejní hodnotu mincí má možnost si každý sběratel ověřit v renomovaných katalozích světových mincí, které vycházejí alespoň jednou ročně, nebo v nabídce obchodníků s mincemi," vysvětluje Evžen Škňouřil.

Co dělat se starými evropskými mincemi? Rada je jednoduchá - utratit je. Pokud se to nepodaří do začátku příštího roku, kdy začnou platit nové mince, nevadí. Souběžně bude totiž možné platit národními i europlatidly maximálně do konce února a poté lze mince národních měn vyměnit po několik dalších let v bankách jednotlivých zemích.

V tuzemsku to však s největší pravděpodobností nebude s výměnou mincí po Novém roce jednoduché, protože ani v současnosti se banky a směnárny nepředhánějí v jejich výkupu. Většinou se podaří odprodat jen "větší" mince, často však se ztrátou, která může dosahovat až padesát procent jejich nominální hodnoty.

Autoři:

Nejčtenější

Hygienické peklo v čínských hotelech. Personál usvědčila skrytá kamera

Na každý povrch dnes existují specializované přípravky, někdy si však poradíte...

Čínské luxusní hotely se musely omluvit poté, co se na sociální síti objevilo video, ve kterém jejich zaměstnanci...

Obchody si akcemi Black Friday utahují smyčku kolem krku, říká odborník

Black Friday

Od pondělí 19. listopadu začnou u některých obchodníků výprodeje na tzv. Černý pátek. Řada e-shopů však ve snaze zvýšit...

Dráhy nevědí, co s historickými vlaky. Prodělávají jim 40 milionů ročně

Lokomotiva řady 750.356 přezdívaná Brejlovec je jednou z těch, kterou chtějí...

Na ministerstvech dopravy a kultury vzniká plán na záchranu parních lokomotiv a dalších historických vozidel, o které...

Cigarety bez dýmu. Firma láká Čechy na zahřívaný tabák, lékařka varuje

Americká společnost Philip Morris představila novou generaci zahřívaných...

Společnost Philip Morris ČR v úterý představila novou generaci zahřívaných cigaret bez kouře iQOS 3. Vedle ní přišla i...

Zemřel majitel výrobce optiky Meopta. Přezdívalo se mu přerovský Baťa

Úspěšný byznysmen Čechoameričan Paul Rausnitz, který v 90. letech zachránil...

V neděli zemřel podnikatel a válečný veterán Paul Rausnitz, který ze dna přivedl ke globálnímu úspěchu výrobce...

Další z rubriky

Mexičané chrání svou pálenku, Muskova Teslaquila se setkala s odporem

Elon Musk

Plány Elona Muska na výrobu alkoholického nápoje značky Teslaquila narážejí. Podle mexických regulátorů tento název až...

Vyplatí se vyměnit steak za fazole? Ušetří jednotlivec i celý systém

Ilustrační snímek

Různé studie tvrdí, že z pohledu nákladů na výrobu potravin je vegetariánství a veganství výhodnější než produkce masa...

Slavný díky brexitu. Hrnčíř vyrobil tematický hrnek, zájemců jsou tisíce

Keramický hrnek na památku Brexitu vyrobil zaměstnanec společnosti Bentham...

Zatímco v mnoha společnostech vyvolává blížící se brexit pocit nejistoty, britská keramická firma se díky němu...

Najdete na iDNES.cz