Euromince: sbírat, či nechat být?

Sběratelé mincí asi nezaváhají a do euromincí budou investovat. "Každá nová emise oběžných mincí je vítaným zpestřením každé sbírky, zvláště když není nominální hodnota mincí vysoká," říká sběratel mincí Evžen Škňouřil. Celá sada euromincí jedné země je k mání za 3,88 eura, tedy zhruba 135 korun.

To je méně, než podle Škňouřila sběratelé zaplatí za oficiální sadu českých mincí, které se dají v České mincovně pořídit za 250 korun, nebo dokonce za 450 korun v některé pražské směnárně.

Při kalkulování nákladů na kompletní sbírku euromincí je však třeba počítat se všemi dvanácti stávajícími členskými zeměmi - každá z nich má svou "národní" stranu.

"Podle posledních informací z italského odborného tisku budou mít také San Marino a Vatikán mince s vlastními motivy na rubové straně, říká Evžen Škňouřil. Roční komplet 14 sad všech mincí by pak přišel na necelé dva tisíce korun. Jaká je šance, že se euromince zhodnotí?

"Ucelená sbírka všech nominálních hodnot a typů mincí má všechny znaky sbírky moderních mincí. U nich každoročně na sběratelském trhu narůstá sběratelská hodnota o deset až dvacet procent nominální hodnoty.

Prodejní hodnotu mincí má možnost si každý sběratel ověřit v renomovaných katalozích světových mincí, které vycházejí alespoň jednou ročně, nebo v nabídce obchodníků s mincemi," vysvětluje Evžen Škňouřil.

Co dělat se starými evropskými mincemi? Rada je jednoduchá - utratit je. Pokud se to nepodaří do začátku příštího roku, kdy začnou platit nové mince, nevadí. Souběžně bude totiž možné platit národními i europlatidly maximálně do konce února a poté lze mince národních měn vyměnit po několik dalších let v bankách jednotlivých zemích.

V tuzemsku to však s největší pravděpodobností nebude s výměnou mincí po Novém roce jednoduché, protože ani v současnosti se banky a směnárny nepředhánějí v jejich výkupu. Většinou se podaří odprodat jen "větší" mince, často však se ztrátou, která může dosahovat až padesát procent jejich nominální hodnoty.