Ilustrační foto

Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Europoslanci schválili liberalizaci energetického trhu v EU

  • 2
Evropský parlament dnes schválil liberalizaci trhu s elektřinou a plynem v zemích Evropské unie. Ta spočívá mimo jiné v rozštěpení energetických společností, tedy v oddělení výroby od přenosové sítě. Jednotlivé země si ale budou moci rozhodnout, jak to konkrétně provést.

Existují tři možnosti. První je založená na tom, že firmy budou muset prodat přenosovou soustavu novému majiteli. To by vedlo k tomu, že by výrobní a dodavatelské firmy nemohly vlastnit většinový podíl v přenosových a distribučních sítích.

Další možností je vznik nezávislého systémového operátora. Ten by měl kontrolu nad přenosovou soustavou. Přenosová soustava by se nemusela prodávat, ale vlastník by nad ní ztratil kontrolu. Poslední alternativou je vznik operátora, který by vládl přenosové soustavě, avšak původní vlastník by si na ni zachoval určitý vliv.

Dnešní rozhodnutí evropského zákonodárného sboru se očekávalo, protože na konkrétní podobě reformy se už předem s europoslanci dohodly členské státy zastupované českým předsednictvím EU.

Elektřiny v Česku se norma nedotkne

Česka by se v případě elektřiny nová norma příliš nedotkla, protože výrobu v tuzemsku vlastní ČEZ, zatímco přenosovou soustavu ČEPS. Obě firmy jsou státní. Liberalizace tak bude znamenat, že každou ze společností musí vláda přesunout pod jiné ministerstvo.

U plynu dosavadní vyjádření českých politiků ukazovala na to, že Praha zřejmě zvolí třetí, "nejmírnější" variantu - tedy model nezávislého provozovatele přenosových soustav, u něhož by si však původní vlastník mohl zachovat určitý vliv.

"Domnívám se, že ČR by si měla zvolit třetí cestu, spočívající v právním oddělení přenosové soustavy a výroby energie zřízením nezávislého operátora přenosové soustavy. V zájmu zajištění naší energetické bezpečnosti bychom neměli oslabovat naše plynárenské podniky a činit z nich tak snadnou kořist ruských dravců, kteří dychtivě čekají na příležitost, aby si mohli evropský trh s plynem podmanit," poznamenal europoslanec Jan Březina.

Třetí varianta bude pro ČR prospěšná i podle plynařů. "V této chvíli se ale musíme seznámit podrobně s posledními úpravami, a tedy konečným zněním energetického balíčku," řekl generální sekretář České plynárenské unie Josef Kastl.