Eurozóna nyní zvažuje až padesátiprocentní odpis řeckých dluhopisů. Ilustrační snímek.

Eurozóna nyní zvažuje až padesátiprocentní odpis řeckých dluhopisů. Ilustrační snímek. | foto: Evropská komise.

Eurozóna řeší krizi, jedná o záchranném fondu i řeckých dluhopisech

  • 17
Ministři financí eurozóny začali další kolo jednání o dluhové krizi, která ohrožuje euro i světovou ekonomiku. Německý ministr Wolfgang Schaüble podotkl, že situace je vážná.

Podle jeho slovenského kolegy Ivana Mikloše je jasné, že odpisy řeckých dluhů v rukou soukromých investorů musí být výraznější než 21 procent dohodnutých v červenci.

"Nyní se ukazuje, že ta míra restrukturalizace bude potřebná ještě větší, pokud má být situace udržitelná," řekl Mikloš při příjezdu na jednání.

V eurozóně se teď podle zdrojů hovoří až o padesátiprocentních odpisech u privátního sektoru. Podle Mikloše je už delší dobu jasné, že restrukturalizace řeckého dluhu je nevyhnutelná. Situace bez řízeného bankrotu by prý nebyla řešitelná.

Od pátečního jednání i nadcházejících summitů, které se chystají na neděli a zřejmě i na středu, Mikloš očekává, že přijde jasné a komplexní řešení. "Možnosti jsou různé, diskutuje se o nich, zatím ne ve všech je shoda," připustil.

"Peníze ze záchranného fondu nevystačí"

Problém je například ohledně navýšení záchranného fondu eurozóny, takzvaného eurovalu. Podle Mikloše jsou totiž potřeby zadlužených států vyšší než kapacita eurovalu. "Je evidentní, že dalším navyšováním je to neprůchodné jak časově, tak politicky," dodal Mikloš.

Nyní se zvažuje buď možnost využití pákového efektu pomocí napojení Evropské centrální banky nebo tím, že by se do určité míry pojistily první ztráty u dluhopisů problémových zemí.

"Krátké a lehké to asi nebude," řekl o dnešním jednání, po kterém je možné, že nebude žádná oficiální tisková konference.

Šéf euroskupiny Jean-Claude Juncker před jednáním také prohlásil, že doufá, že eurozóna schválí uvolnění odkládané další části pomoci z prvního záchranného balíku pro Řecko. Jde o v pořadí již šestou tranši, jejíž výše dosahuje osmi miliard eur.

,