Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Lobbing u Babiše začíná. Někteří podnikatelé chtějí výjimky z EET

  5:00aktualizováno  5:00
Evidence tržeb ještě nezačala platit, ale část podnikatelů už cítí příležitost, jak se jí vyhnout. Objednali se k ministrovi financí Andreju Babišovi (ANO). O vyjmutí usilují například školní a nemocniční jídelny nebo dobírkové služby.

Pokladní systém Dotykačka. | foto: iDNES.cz

Firmy z asociace se od začátku postavily za Babišův projekt – asociace zřídila internetovou poradnu a vysvětlovací web a ve spolupráci s finanční správou od začátku května objíždí krajská města a podnikatelům vše vysvětlují a sbírají od nich praktické připomínky. Teď doufají, že jim ministerstvo na oplátku vyjde vstříc a některé věci ještě upraví.

„Vzešlo z toho několik bodů, které chceme projednat s ministrem financí příští týden,“ říká za Asociaci malých a středních podniků a živnostníků ČR její šéf Karel Havlíček. Plánují, že by šlo změny rychle udělat přes vyhlášku. K té stačí souhlas vlády, ne parlamentu.

Miliardový byznys s EET se roztáčí. Šanci větří hlavně operátoři

Nejvíc se podnikatelé obávají toho, že když budou několik dní bez počítače, například protože se jim rozbil, a budou nuceni vydávat papírové paragony, následně je pak budou muset přeťukávat do počítače. „Myslíme si, že to je nesmysl – navrhujeme to sečíst do jednoho balíku a poslat to jako jednu částku,“ vysvětluje Havlíček.

Ministerstvo financí se tomuto návrhu nebrání. „Daná problematika bude obsažena v metodickém pokynu,“ uvedl mluvčí Michal Žurovec. Chce se prý vyhnout tomu, aby úlevu mohl někdo zneužít a účtenky záměrně neposílat.

Kontroverznější je návrh vyjmout některé druhy podnikání z evidence. To se nelíbí těm, kteří mají evidenci jistou. Například přepravním firmám vybírajícím peníze od zákazníků, kteří si objednali zboží v e-shopech. Kurýři budou muset vozit s sebou přenosné pokladny pro tisk účtenek. „Ministerstvo nevidí v tuto chvíli důvod pro vyjmutí některých druhů podnikání z působnosti zákona o evidenci tržeb formou nařízení vlády,“ uvedl Žurovec.

Na výjimku stačí vyhláška

Výjimku si zatím vymohly prodejní automaty, veřejné toalety, prodej v osobních vlacích a na palubě letadel, prodej jízdenek na palubě prostředků hromadné dopravy a poštovní služby. Uspěly i jídelny provozované školami – k nim by se rády přidaly i jídelny ve školách a nemocnicích s externím provozovatelem. Další výjimky zákon připouští, ale jen pokud by evidování tržeb „znemožnilo nebo zásadně ztížilo plynulý a hospodárný výkon činnosti“. Vyhláškou o tom rozhodne vláda.

Ministerstvo začne vysvětlovat EET, účtenkovou loterii spustí příští rok

Havlíček doufá, že v průběhu zavádění evidence by se mohlo podařit prosadit další zmírnění. „Například by se evidence nezavedla na řemesla nebo by firmy zanedbatelného obratu do určitého limitu nemusely EET aplikovat,“ říká.

Nyní se pro evidenci tržeb vytváří infrastruktura – firmy začínají podnikatelům nabízet pokladny a aplikace na evidenci a ministerstvo s finanční správou připravuje metodiku pro praktické fungování.

Jako první spadne v prosinci letošního roku povinnost evidovat tržby přes internet na hostinské, restauratéry a majitele ubytovacích kapacit. Příští rok v únoru k nim přibudou maloobchodníci a velkoobchodníci. A rok nato i svobodná povolání, doprava či zemědělství. Od poloviny roku 2018 také řemeslníci a výrobci.

Příští rok na podzim však proběhnou parlamentní volby, takže se uvidí, jak bude EET pokračovat. Nebylo by to poprvé, co nová vláda zastaví záměr, který rozjela ta předchozí – posledním příkladem je druhý pilíř důchodové reformy. TOP 09 a ODS chtějí, aby zákon zrušil Ústavní soud – kvůli údajně nepřiměřené kontrole podnikatelů.

Archivní video: Jak budou vypadat účtenky po zavedení EET:

Autor:Nejčtenější

Brity pobouřila cibule v plastu z Lidlu. Mayová vyhlásila odpadu válku

Lidl začal prodávat loupané cibule v plastu. Zákazníci krok kritizují.

Britové na sociálních sítích kritizují diskontní řetězec Lidl za to, že začal prodávat loupanou cibuli v plastových...

Diesely nikdo nechce. V britských automobilkách hrozí masivní propouštění

(Ilustrační snímek)

Pracovníci automobilového průmyslu ve Velké Británii mají důvod k obavám. Snaha o ukončení provozu dieselových vozidel...PŘEHLEDNĚ: Bankovní účty pod kontrolou. Startuje revoluce v bankovnictví

internetové bankovnictví, platba, internet, účet, banka, počítač, peníze

Bankovní trh se o víkendu výrazně promění. V sobotu totiž začíná platit nový zákon o platebním styku, který finančním...

Ceny bytů rapidně vzrostly. Za cenu jednoho v Praze jich v Ústí koupíte osm

(Ilustrační snímek)

Ceny bytů v Česku za tři roky zdražily o čtvrtinu. Průměrná cena za byt o výměře 65 metrů čtverečních se vyšplhala...

Spodničkáři Jejího Veličenstva přišli o licenci. Kvůli pikanteriím v knize

Britská královna Alžběta II. na garden party v zahradách Buckinghamského paláce...

Společnost Rigby & Peller měla výsadní postavení – dodávala luxusní spodní prádlo přímo do Buckinghamského paláce. S...

Další z rubriky

Ministr velí do zbraně: Evropa by měla prudce snížit počty divočáků

(Ilustrační snímek)

Evropa by kvůli africkému moru prasat měla prudce snížit stavy divočáků, myslí si český ministr zemědělství Jiří Milek....

Dodavatelé energií se přetahují o zákazníky. Kdo vytápí plynem, ušetří

(Ilustrační snímek)

Uprostřed topné sezony větší hráči s energiemi přicházejí se slevami o několik procent. Innogy zlevní v průměru o 4,5...

Stavby chceme urychlit, spoustu jich však brzdí aktivisté, říká Ťok

Ministr dopravy Dan Ťok (ANO) ve volebním štábu strany v Praze. (21. října 2017)

Ministrovi dopravy Danu Ťokovi kritici vyčítají postup v zakázce na provoz mýta či pomalou dostavbu dálniční sítě. „Bez...

Najdete na iDNES.cz