Pokladní systém Dotykačka. | foto: iDNES.cz

Lobbing u Babiše začíná. Někteří podnikatelé chtějí výjimky z EET

  • 157
Evidence tržeb ještě nezačala platit, ale část podnikatelů už cítí příležitost, jak se jí vyhnout. Objednali se k ministrovi financí Andreju Babišovi (ANO). O vyjmutí usilují například školní a nemocniční jídelny nebo dobírkové služby.

Firmy z asociace se od začátku postavily za Babišův projekt – asociace zřídila internetovou poradnu a vysvětlovací web a ve spolupráci s finanční správou od začátku května objíždí krajská města a podnikatelům vše vysvětlují a sbírají od nich praktické připomínky. Teď doufají, že jim ministerstvo na oplátku vyjde vstříc a některé věci ještě upraví.

„Vzešlo z toho několik bodů, které chceme projednat s ministrem financí příští týden,“ říká za Asociaci malých a středních podniků a živnostníků ČR její šéf Karel Havlíček. Plánují, že by šlo změny rychle udělat přes vyhlášku. K té stačí souhlas vlády, ne parlamentu.

Miliardový byznys s EET se roztáčí. Šanci větří hlavně operátoři

Nejvíc se podnikatelé obávají toho, že když budou několik dní bez počítače, například protože se jim rozbil, a budou nuceni vydávat papírové paragony, následně je pak budou muset přeťukávat do počítače. „Myslíme si, že to je nesmysl – navrhujeme to sečíst do jednoho balíku a poslat to jako jednu částku,“ vysvětluje Havlíček.

Ministerstvo financí se tomuto návrhu nebrání. „Daná problematika bude obsažena v metodickém pokynu,“ uvedl mluvčí Michal Žurovec. Chce se prý vyhnout tomu, aby úlevu mohl někdo zneužít a účtenky záměrně neposílat.

Kontroverznější je návrh vyjmout některé druhy podnikání z evidence. To se nelíbí těm, kteří mají evidenci jistou. Například přepravním firmám vybírajícím peníze od zákazníků, kteří si objednali zboží v e-shopech. Kurýři budou muset vozit s sebou přenosné pokladny pro tisk účtenek. „Ministerstvo nevidí v tuto chvíli důvod pro vyjmutí některých druhů podnikání z působnosti zákona o evidenci tržeb formou nařízení vlády,“ uvedl Žurovec.

Na výjimku stačí vyhláška

Výjimku si zatím vymohly prodejní automaty, veřejné toalety, prodej v osobních vlacích a na palubě letadel, prodej jízdenek na palubě prostředků hromadné dopravy a poštovní služby. Uspěly i jídelny provozované školami – k nim by se rády přidaly i jídelny ve školách a nemocnicích s externím provozovatelem. Další výjimky zákon připouští, ale jen pokud by evidování tržeb „znemožnilo nebo zásadně ztížilo plynulý a hospodárný výkon činnosti“. Vyhláškou o tom rozhodne vláda.

Ministerstvo začne vysvětlovat EET, účtenkovou loterii spustí příští rok

Havlíček doufá, že v průběhu zavádění evidence by se mohlo podařit prosadit další zmírnění. „Například by se evidence nezavedla na řemesla nebo by firmy zanedbatelného obratu do určitého limitu nemusely EET aplikovat,“ říká.

Nyní se pro evidenci tržeb vytváří infrastruktura – firmy začínají podnikatelům nabízet pokladny a aplikace na evidenci a ministerstvo s finanční správou připravuje metodiku pro praktické fungování.

Jako první spadne v prosinci letošního roku povinnost evidovat tržby přes internet na hostinské, restauratéry a majitele ubytovacích kapacit. Příští rok v únoru k nim přibudou maloobchodníci a velkoobchodníci. A rok nato i svobodná povolání, doprava či zemědělství. Od poloviny roku 2018 také řemeslníci a výrobci.

Příští rok na podzim však proběhnou parlamentní volby, takže se uvidí, jak bude EET pokračovat. Nebylo by to poprvé, co nová vláda zastaví záměr, který rozjela ta předchozí – posledním příkladem je druhý pilíř důchodové reformy. TOP 09 a ODS chtějí, aby zákon zrušil Ústavní soud – kvůli údajně nepřiměřené kontrole podnikatelů.

Archivní video: Jak budou vypadat účtenky po zavedení EET: