Evropa: nové vinice jen výjimečně

Brusel - Po vstupu do Evropské si sice lidé v České republice budou moci koupit levnější víno, ale vinaře zřejmě čekají nové starosti. Chcete pěstovat vinnou révu a plánujete založení nové vinice? Máte nejvyšší čas, po vstupu České republiky do Evropské unie už vám to nikdo nepovolí.

Domácí vinaři smějí po vstupu do Evropské unie rozšiřovat vinice jen v omezené míře. "Vysadit budou moci nové porosty v rozsahu dvou procent z celkové výměry vinic v době vstupu Česka do unie. Vyplývá to z návrhu zákona o vinohradnictví a vinařství. Ten schválila vláda," uvedla mluvčí kabinetu Anna Veverková.

Pro vinohradnictví a vinařství budou v EU bezezbytku platit evropské předpisy. Schválený návrh zákona pro ně představuje národní právní rámec. Možná bude opětovná výsadba odstraněných keřů. Jinak má platit zákaz zakládání nových vinohradů. Jejich rozloha se v tuzemsku v současnosti blíží dvanácti tisícům hektarů. Česká republika přitom kryje spotřebu vína domácí produkcí asi z poloviny.

Podnikatelé chtěli, aby se s unií vyjednala výjimka pro výsadbu zhruba 500 hektarů nových vinic. Výsledek je asi poloviční.

"Není to to, co jsme chtěli," řekl předseda Českomoravské vinařské a vinohradnické unie Jiří Sedlo. Letos se podle něj podařilo vysadit nově asi 1700 hektarů.

Čeští a moravští vinaři finišují s výsadbou, která musí skončit se vstupem země do Evropské unie v květnu příštího roku. Loni tak vysadili přes tisíc hektarů. V zemi by mělo v roce 2004 být kolem patnácti tisíc hektarů vinic. Výsadba přitom není levnou záležitostí, jeden hektar stojí okolo šesti set tisíc korun. Vysadit nové vinohrady chtějí na jihu Moravy také obce.
Norma dále stanovuje například maximální hektarový výnos, po jehož překročení bude víno moci být uvedeno do oběhu pouze jako stolní. Zavádí také nové kategorie vín. Vinařský fond se do budoucna zaměří na podporu marketinku a nebude již poskytovat podpory na výsadbu vinic. Výše příspěvků do fondu se pravděpodobně sníží a povinnost odvodů se nebude vztahovat na dovoz.

Vláda také schválila nový zákon o rostlinolékařské péči, který zavede v České republice stejnou ochranu proti zavlečení chorob rostlin jako v Evropské unii. Zákon upraví i možnost dovozu vybraných rostlin a podmínky, na jejichž základě lze dovážet určité škodlivé organismy, rostliny, rostlinné produkty a jiné předměty například pro pokusné nebo vědecké účely.

Norma zavede ucelený systém monitoringu škodlivých organismů, včetně soustavného vyhodnocování možných rizik spojených s výskytem nových škodlivých organismů na území České republiky s dopadem na zdraví lidí, zvířat a na životní prostředí.
Zákon stanoví také povinnosti výrobců, obchodníků a dovozců rostlin a rostlinných produktů. Řeší i mimořádná opatření k eliminaci výskytu škodlivých organismů nebo zamezení jejich dalšího šíření.

Co čeká vinaře

Po vstupu ČR do EU začne platit zákaz výsadby nových vinic, bude možná pouze opětovná výsadba již existujících. Čechy budou patřit do vinařské zóny A, zatímco Morava do zóny B. Zóny se vytvářejí na základě klimatických podmínek a podle nich mohou vinaři doslazovat své produkty řepným cukrem či je přikyselovat a dosahovat tak lepší chuťové harmonie. V zóně A se bude smět docukrovat více, v zóně B méně.

Vinice nad městečkem Rüdesheim přehlížejí rozlehlé vody Rýna