Vlajky zemí Evropské unie.

Vlajky zemí Evropské unie. - Vlajky EU. | foto: Profimedia.cz

Evropa otestuje po vzoru USA banky

  • 1
Evropská unie v září podobně jako Spojené státy otestuje stabilitu evropských bank v takzvaném zátěžovém testu. Zkouška by měla ukázat, zda banky mají dostatek kapitálu, aby přestály případné další zpomalení hospodářství. S odvoláním na důvěryhodné zdroje o tom dnes informovala agentura Reuters.

Zátěžové testy podle zdroje provedou národní regulátoři, v Česku tedy Česká národní banka. Budou se přitom řídit stejnými pravidly a metodologií, které připraví Výbor evropských orgánů bankovního dohledu (CEBS).

"Rozhodnutí (o testu) přijali ministři financí EU. Rozhodli se, že požádají Výbor evropských orgánů bankovního dohledu, aby uspořádal zátěžovou zkoušku," uvedl zdroj agentury Reuters. Podle něj nepůjde o test jednotlivých bank jako ve Spojených státech, ale o hodnocení celého bankovního sektoru.

"Celoevropská diskuse o parametrech a detailech zátěžových testů není zatím definitivně uzavřena, o bližších detailech je proto zatím předčasné hovořit. ČNB má se zátěžovými testy dlouhodobou praxi a díky tomu má znalostní výhodu. Případné testování v rámci celoevropské iniciativy pro ni proto nebude něčím výjimečným," sdělil ČTK mluvčí ČNB Marek Petruš.

Výsledky odolnosti českého finančního systému, založené na zátěžových testech finančních institucí včetně bank, ČNB zveřejní 16. června ve své Zprávě o finanční stabilitě.

Zároveň zopakoval, že domácí finanční sektor je stabilní, dobře kapitalizovaný a má důvěru veřejnosti. "Podle dosavadních analýz ČNB by měl být finanční systém schopen přicházejícím šokům ve vysoké míře odolávat," dodal.