Těžba břidlicového plynu - ilustrační snímek.

Těžba břidlicového plynu - ilustrační snímek. | foto: Profimedia.cz

Evropa potřebuje obří investice do elektráren. Hrozí tma, varuje expert

  • 207
Mezinárodní agentura pro energii doporučuje, aby Evropská unie v následujících dvou dekádách investovala obrovské prostředky do výstavby nových elektráren. V opačném případě hrozí výpadky v zásobování elektřinou. Podle hlavního ekonoma agentury Fatiha Biroly EU nezvládla svou energetickou politiku.

Mezinárodní agentura pro energii (IEA) proto doporučuje, aby Evropská unie do roku 2035 do výroby elektřiny investovala zhruba 2,2 bilionu dolarů (přes 44 bilionů korun). Z většiny by se postavily větrné, solární, vodní a další elektrárny o výkonu 740 tisíc megawatt.

Evropě se totiž nepodařilo zmírnit svou závislost na dovozu energií včetně plynu z Ruska a země EU nebyly schopny se dohodnout na jasné energetické koncepci.

Temné vyhlídky

Podle Biroly nejde o "plácnutí do vody", ale vážné varování. "Evropský trh s elektřinou se ocitl v nebezpečných vodách. Musí se uspořádat zcela novým způsobem, jinak se ponoříme do tmy. Opravdu nežertuji," varoval expert v rozhovoru pro rakouský list Kurier. Investiční potřeba Evropy v elektroenergetice je podle IEA druhá nejvyšší na světě, hned po Číně.

Energetickým koncernům se ale do rozšiřování stávajících elektráren z ekonomických důvodů moc nechce. Zejména proto, že kvůli štědrým dotacím obnovitelných zdrojů klesla velkoobchodní cena elektřiny.

Naděje v břidlicích?

Dalším problémem je plyn. EU zhruba 30 procent své spotřeby zajišťuje z Ruska, významné množství odebírá i z Norska, kde se však zásoby ztenčují. Po krachu projektu plynovodu Nabucco, který měl přivézt do Evropy přes Turecko plyn z Ázerbájdžánu, by měla Evropa brzy přijít s projekty nových plynovodních tras.

Některé země už hledají nový alternativní zdroj - břidlicový plyn. Průzkumné vrty plánuje Británie a Rumunsko, pustily se do nich už Ukrajina a Polsko. Naproti tomu Francie a Bulharsko vyhlásily na břidlicový plyn striktní moratorium. "Má-li se opravdu zmírnit závislost Evropské unie na dovozu plynu a energie vůbec, je využívání břidlicového plynu naprosto nezbytné," je přesvědčen Birol.

Boom břidlicového plynu se odehrál v USA, kde je nyní energie výrazně levnější než v Evropě.