Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Evropa povolí Česku vybrat víc za kamiony

  1:00aktualizováno  1:00
Vemte to přes Česko, je to levnější, slýchávají od svých šéfů zahraniční řidiči TIR, když projíždějí s plnými korbami scelenou Evropou. Ve čtvrtek však česká vláda získala možnost silnice zdražit, a tím omezit jeden z nejhorších jevů souvisících s loňským vstupem země do EU.

Zástupci vlád pětadvaceti zemí EU - jeden z nejvyšších orgánů Unie - se ve čtvrtek po dvou letech dohodli na novém režimu dálničních poplatků.

Spor mezi táborem zemí uprostřed kontinentu a mezi zeměmi na okraji skončil kompromisem, který chtějí české úřady rychle využít ke zpřísnění politiky vůči cizím kamionům.

Klid o víkendu?
"Nová dohoda nám dává větší regulační možnosti než stávající stav," uvedla ve čtvrtek náměstkyně českého ministra dopravy Daniela Kovalčíková po jednání v Lucemburku.

Česko podle ní "určitě" poplatky za tranzitní dopravu zvýší a bude moci třeba stanovit jiné ceny za jízdu o víkendu nebo v noci, anebo zdražit pro starší, hlučnější a méně čisté kamiony. Peníze se budou vybírat nejen za dálnice, ale i za normální silnice.

Čtvrteční dohodu ještě bude posuzovat Evropský parlament. To by se mělo povést do konce roku, slíbili britští diplomaté, jejichž země přebírá na druhou polovinu roku předsednictví v EU.

To zhruba odpovídá lhůtám, podle nichž má Česko dotáhnout jednu z největších státních zakázek: nový systém elektronického mýtného, kdy kamiony budou platit podle ujetých kilometrů. Čtvrteční dohoda podle Kovalčíkové umožní tohoto systému plně využít, protože půjde nastavit různé ceny podle typu auta, trasy či denní doby.

Čeští úředníci také věří, že na jednu stranu ceny zvednou, ale nabídnou množstevní slevy, a tím ušetří domácí dopravce. Naopak cizí příležitostně projíždějící kamiony, kterých na českých silnicích přibylo, by měly platit víc. Těžký kamion nad dvanáct tun nyní platí 250 korun za den. Ve čtvrtek se dohodlo, že se smí až o stokorunu (o tři eura) zdražit.

Ale podle vládou schválených záměrů by se mohlo vybírat nejméně 3,50 Kč za kilometr. Přejet republiku z Lanžhota na Rozvadov by tak stálo 1500 korun. Teoreticky má být elektronické mýtné zavedeno už příští rok. Kolem čtyřmiliardového projektu se pohybuje  mnoho zájmových skupin a jasno není ani o technologii, natož o výsledném ceníku.

154 mrtvých
Po vstupu do EU stoupl počet kamionů na českých silnicích bezmála o polovinu, odhaduje ministerstvo dopravy. Vloni jich přes hranice přejelo osm milionů. Řidiči náklaďáků zabili 154 lidí, o 34 více než předloni.

"Doprava stoupla nejméně o polovinu. Jsou chvíle, kdy nepřejdete ulici," říká starosta Českého Brodu Jaromír Fischer.

Evropský komisař pro dopravu Jacques Barrot věří, že nová pravidla umožní "vyhrát boj se zácpami" a pročistit ovzduší, ale ne všichni jsou takoví optimisté. "Hodně kamionů z jiných států jezdí bez platných dálničních známek. I když je policisté zastaví, pokutu většinou nezaplatí a ani později ji z nich nikdo nedostane," tvrdí Antonín Štěch krnovské autodopravy Praděd.

Zácpa s kamiony (2004)

Autoři:Nejčtenější

Prodavači jsou dražší než vysokoškoláci. Anomálie však dlouho nevydrží

(ilustrační snímek)

Současný trh práce zažívá anomálie v odměňování. Kdo hledá práci, může si u dané firmy říct víc, než mají stávající...

Kaufland na pranýři. Zákazníci si stěžují na chybějící zboží i dlouhé fronty

(Ilustrační snímek)

Kaufland prožívá těžké období. Na jedné straně se snaží otočit vnímání lidí, že je „jen levný“, na druhé straně bojuje...Problémy vyřešíme, chce to ale čas, říká finanční ředitel Kauflandu

Finanční ředitel Kauflandu Jan Stupka obsluhoval zákazníky u pokladny na...

Finanční ředitel Kauflandu Jan Stupka (54) působí v tomto německém obchodním řetězci, kde je zvykem rozhovory...

Na jižní Moravě jsou vyšší mzdy než v Praze. Firmy si přetahují lidi

Ilustrační snímek

Platy na jižní Moravě jdou do extrému, firmy totiž dorovnávají nejvyšší platy konkurentů. Hospodářská komora před...

Motýlí efekt a duha na českých bankovkách. Podívejte se na nové prvky

Státní tiskárna cenin představila nové ochranné prvky, které budou na...

Státní tiskárna cenin slaví devadesát let od svého vzniku. Významné jubileum spojila s unikátní výstavou cenin, kde má...

Další z rubriky

Zemědělci dostanou za loňské sucho slíbené dvě miliardy, rozhodla vláda

(ilustrační snímek)

Vláda poskytne zemědělcům dvě miliardy korun jako odškodnění za loňské sucho. Podle materiálu by zároveň měli za jarní...

ČEZ pokračuje ve větrné expanzi, ve Francii postaví své první elektrárny

Větrný park ČEZ v německém Cheinitz-Zethlingenu

Snaha polostátního gigantu ČEZ přebarvit se alespoň zčásti nazeleno pokračuje. Na konci roku by měla firma zahájit...

Čechům chutnají biopotraviny čím dál víc, předloni za ně dali 2,5 miliardy

Byznys s biopotravinami v Česku dál roste. Lidé za ně v roce 2016 utratili 2,55 miliardy korun, obrat firem přesáhl...

Najdete na iDNES.cz