Evropa pustí chudé země na svůj trh

Evropská unie zareagovala na výzvu Mezinárodního měnového fondu k otevření trhů chudým zemím. Ministři zahraničí evropské patnáctky se shodli na pravidlech, podle kterých mohou rozvojové státy dovážet do unie své výrobky. Na víkendovém summitu v Tanzánii vyzvali představitelé afrických zemí měnový fond a Světovou banku ke krokům, které by jim umožnily zapojit se do globálního obchodu. Prezident Světové banky James Wolfensohn následně apeloval na bohaté země, aby otevřely své trhy.

Evropská unie souhlasí s otevřením svých trhů prakticky všem produktům, které pocházejí z nechudších zemí světa. Osmačtyřicet nejchudších států tak může do EU exportovat vše kromě zbraní bez cla a dovozních kvót.

Spornou iniciativu nakonec podepsala většina šéfů diplomacie EU, které momentálně předsedá Švédsko. Návrh přitom předložil komisař pro obchod Pascal Lamy.

Dovoz tří v něm zahrnutých zemědělských produktů - cukru, rýže a banánů - vyvolalo spor s evropskými farmáři a vládami některých členských zemí. Lamy původně požadoval, aby se opatření u těchto produktů zavádělo postupně v následujících třech letech.

Tanzanský summit zaznamenal úspěch
Třídenní summit v tanzanské metropoli Dáresalámu měl za cíl především vybídnout mocné světové ekonomické organizace k tomu, aby pomohly Africe dostat se z těžké finanční situace a zapojit se do globálního společenství.

"Vedoucí afričtí představitelé hovořili o jasných, konkrétních a praktických způsobech, jak pomoci tomuto kontinentu s ekonomikou a s lepším působením v rámci globálního společenství," sdělil podle agentury Reuters v telefonickém rozhovoru zimbabwský ministr financí Simba Makoni.

Vrcholné schůzky se kromě hostitele, tanzanského prezidenta Benjamina Mkapy účastnili také prezidenti Botswany, Eritrey, Keni, Malawi, Mozambiku, Rwandy, Ugandy, Zambie a Zimbabwe a premiér Etiopie. Přítomni byli také prezident Světové banky James Wolfensohn a výkonný ředitel MMF Horst Köhler.

Afričtí předáci konstatovali, že neustálé dary nejsou klíčem k vyřešení jejich ekonomických problémů.

Jejich země ekonomiky nyní zaznamenávají roční růst jen kolem čtyř procent. Světová banka však říká, že je třeba dosáhnout sedmi až osmi procent a tuto úroveň udržovat minimálně deset let, aby bylo možné začít účinně bojovat s těžkou chudobou.

Köhler a Wolfenson nejvyšším africkým činitelům sdělili, že nejlepší cestou, jak dospět k trvalému ekonomickému růstu, je omezit konflikty, provádět politiku civilizovaným způsobem, zlikvidovat korupci a efektivně vládnout.
 
Pomoc rozvojovým zemím s integrací do světových obchodních struktur byla jedním z hlavních závěrů pražského výročního zasedání obou ekonomických institucí v září loňského roku.

,