Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Evropa se rozděluje, Merkelová ale označila jednání za dobrý kompromis

  11:38aktualizováno  13:30
Evropští lídři druhý den jednají o vyvedení Evropy z dluhové krize. Čtvrteční večeře se protáhla do pozdních ranních hodin, takže na politicích je znát zřetelná únava a rozčarování z toho, že Velká Británie odmítla plány na společný postup všech 27 členů Unie. Německá kancléřka však předsummitové jednání označila jako úspěch.

Německá kancléřka Angela Merkelová | foto: Reuters

"Udělali jsme důležité rozhodnutí pro euro. Jednali jsme o fiskální unii a stabilizaci Evropské unie. Hodně jsme postoupili kupředu a vyhnuli jsme se špatnému kompromisu," uvedla Angela Merkelová.

Pozitivně večerní jednání zhodnotila také litevská prezidentka Dalia Grybauskaitéová. "Jsme velmi šťastni, že se členské státy konečně dohodly na tom, že musí být odpovědnější a postupovat rychleji dopředu," uvedla.

Summit v kostce

ČR a dalších osm států dohodu zvažuje

Z těchto vyjádření by plynulo, že se na společném postupu dohodly všechny státy kromě Spojeného království. Ve skutečnosti však na ně kývlo všech 17 členů eurozóny a dalších 9 včetně České republiky svůj postoj ještě zváží.

K odmítnutí Velké Británie připojit se ke změně unijní smlouvy německá kancléřka uvedla, že se to dalo čekat, ale že to není překážka pro evropskou cestu z krize. "Britové se nikdy k euru nepřipojili. Od počátku stáli mimo eurozónu, takže jejich postoj nebyl ničím novým. My ale musíme nastavit taková pravidla, která Evropu neodradí od toho dělat důležitá rozhodnutí," uvedla Merkelová.

Cameron pak po jednání uvedl, že jeho země nikdy společnou měnu nepřijme.

Ve vyjádření dalších státníků je náznak rozpaků nad výsledky nočního jednání znát citelněji. "Domnívám se, že někteří kolegové potřebují ještě více zapracovat na rozpočtových úsporných opatřeních. Musí ale také zapracovat na větší solidaritě s ostatními," uvedl belgický premiér Elio Di Rupo.

I z vyjádření slovenské premiérky je jasné, že ambice EU dohodnout se jako celek zůstala nenaplněna. "Snaha byla najít dohodu 27 zemí. Když to ale nejde v jediném konkrétním státě, není důvod, aby ostatní nedělali protikrizová opatření. To by byla katastrofa pro nás všechny. Proto jsme hledali způsob, jak dospět k dohodám, i když to nebude pro všech 27 zemí," řekla MF DNES Iveta Radičová.

Evropská unie se drolí

Že desetihodinová večeře nebyla příjemným dýchánkem, nasvědčuje také to, že se všichni politici ráno tvářili vážně a moc spolu nemluvili. Za zavřenými dveřmi se prý hádali a francouzský prezident Nicolas Sarkozy po schůzce označil za viníka krachu společného postupu britského premiéra Davida Camerona.

Evropské deníky označily dosaženou dohodu za rozdělení EU na dvě části a ptají se, jak chce Evropa stanovit společná fiskální pravidla, když je nehodlají respektovat všichni. Kladou také otázky na to, jak bude nové seskupení moci v rámci EU využívat evropské instituce, jako je například Evropská komise či Soudní dvůr EU.

Řekům a Italům může tato situace zhoršit postavení na finančních trzích (investoři budou požadovat vyšší úrok).

Autoři: , ,Nejčtenější

Česká pošta se chtěla zalíbit na Facebooku, sklidila výsměch

Česká pošta na svém Facebookovém profilu vyhlásila soutěž o modré reklamní...

Po pošťácké internetové televizi, kterou loni Česká pošta rozjela na kanále YouTube, nyní rozpačitě baví své zákazníky...

Žena v letadle dostala jablko, po přistání jí za něj napařili pokutu

Boeing 767 společnosti Delta

Na svou cestu z Paříže do amerického Denveru společností Delta Air Lines jen tak nezapomene Crystal Tadlocková. Žena...KVÍZ: Kolik chmele je v půllitru a co je spilka? Otestujte se, co víte o pivu

(Ilustrační snímek)

Jsme národ pivařů. Alespoň to platí o spotřebě na hlavu. Každý Čech do sebe za rok otočí v průměru pár set půllitrů....

To by stačilo. Šéf Korean Air odvolal své dvě dcery, firmě dělaly ostudu

Dcery ředitele Korean Air Emily Cho (vlevo) a Heather Cho

Šéf korejských aerolinek Čo Jang-ho v minulých dnech vyhodil z firmy své dvě dcery. Důvodem bylo jejich nedůstojné...

Ceny pozemků pro dům vyskočily na dvojnásobek. Kolik stojí ve vašem kraji?

Inženýrské sítě

Ceny stavebních pozemků stoupaly nejstrměji v posledních sedmi letech na Vysočině, v Královéhradeckém kraji a ve...

Další z rubriky

KOMENTÁŘ: Češi uspěli v Evropě. Už nebudou jíst hůře než Němci

Ilustrační snímek

Evropská komise představila nová pravidla boje proti dvojí kvalitě potravin. Brzy si snad koupíme čokoládu jako na...

Digitální smyčka se utahuje. Technologičtí giganti budou muset danit z obratu

(Ilustrační snímek)

Velké společnosti s významnými příjmy v digitální oblasti v Evropské unii by měly platit daň z obratu tři procenta....

Internet zdarma do každé vesnice. Brusel podpoří bezplatné wifi

Nové umístění chytré wi-fi. lavičky v olomoucké Rožňavské ulici. Původně stála...

Evropská komise v úterý otevřela přihlášky do programu, ve kterém chce finančně podporovat obce a města při instalaci...

Najdete na iDNES.cz