Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Evropa se rozděluje, Merkelová ale označila jednání za dobrý kompromis

  11:38aktualizováno  13:30
Evropští lídři druhý den jednají o vyvedení Evropy z dluhové krize. Čtvrteční večeře se protáhla do pozdních ranních hodin, takže na politicích je znát zřetelná únava a rozčarování z toho, že Velká Británie odmítla plány na společný postup všech 27 členů Unie. Německá kancléřka však předsummitové jednání označila jako úspěch.

Německá kancléřka Angela Merkelová | foto: Reuters

"Udělali jsme důležité rozhodnutí pro euro. Jednali jsme o fiskální unii a stabilizaci Evropské unie. Hodně jsme postoupili kupředu a vyhnuli jsme se špatnému kompromisu," uvedla Angela Merkelová.

Pozitivně večerní jednání zhodnotila také litevská prezidentka Dalia Grybauskaitéová. "Jsme velmi šťastni, že se členské státy konečně dohodly na tom, že musí být odpovědnější a postupovat rychleji dopředu," uvedla.

Summit v kostce

ČR a dalších osm států dohodu zvažuje

Z těchto vyjádření by plynulo, že se na společném postupu dohodly všechny státy kromě Spojeného království. Ve skutečnosti však na ně kývlo všech 17 členů eurozóny a dalších 9 včetně České republiky svůj postoj ještě zváží.

K odmítnutí Velké Británie připojit se ke změně unijní smlouvy německá kancléřka uvedla, že se to dalo čekat, ale že to není překážka pro evropskou cestu z krize. "Britové se nikdy k euru nepřipojili. Od počátku stáli mimo eurozónu, takže jejich postoj nebyl ničím novým. My ale musíme nastavit taková pravidla, která Evropu neodradí od toho dělat důležitá rozhodnutí," uvedla Merkelová.

Cameron pak po jednání uvedl, že jeho země nikdy společnou měnu nepřijme.

Ve vyjádření dalších státníků je náznak rozpaků nad výsledky nočního jednání znát citelněji. "Domnívám se, že někteří kolegové potřebují ještě více zapracovat na rozpočtových úsporných opatřeních. Musí ale také zapracovat na větší solidaritě s ostatními," uvedl belgický premiér Elio Di Rupo.

I z vyjádření slovenské premiérky je jasné, že ambice EU dohodnout se jako celek zůstala nenaplněna. "Snaha byla najít dohodu 27 zemí. Když to ale nejde v jediném konkrétním státě, není důvod, aby ostatní nedělali protikrizová opatření. To by byla katastrofa pro nás všechny. Proto jsme hledali způsob, jak dospět k dohodám, i když to nebude pro všech 27 zemí," řekla MF DNES Iveta Radičová.

Evropská unie se drolí

Že desetihodinová večeře nebyla příjemným dýchánkem, nasvědčuje také to, že se všichni politici ráno tvářili vážně a moc spolu nemluvili. Za zavřenými dveřmi se prý hádali a francouzský prezident Nicolas Sarkozy po schůzce označil za viníka krachu společného postupu britského premiéra Davida Camerona.

Evropské deníky označily dosaženou dohodu za rozdělení EU na dvě části a ptají se, jak chce Evropa stanovit společná fiskální pravidla, když je nehodlají respektovat všichni. Kladou také otázky na to, jak bude nové seskupení moci v rámci EU využívat evropské instituce, jako je například Evropská komise či Soudní dvůr EU.

Řekům a Italům může tato situace zhoršit postavení na finančních trzích (investoři budou požadovat vyšší úrok).

Autoři: , ,


Nejčtenější

Falešný „smažák“, pangas místo candáta. Restaurace dál klamou zákazníky

Smažené sýry restaurace občas nahradí takzvanými analogy, které se méně...

Klamání hostů náhražkami potravin z restaurací nemizí. Místo Plzeňského Prazdroje dostávají zákazníci pražského podniku...

Dostanu o 5 Kč na hodinu navíc? Beru. Firmy tápou nad odchody zaměstnanců

Ilustrační snímek

Potravinářské řetězce, sklady nebo pošta mají jedno společné: až třetina zaměstnanců tam nevydrží déle než rok. Nemají...10 LET OD KRIZE: Místo práce jsme stříleli vrtulníky, říká bývalý bankéř Lehmanů

Nik Storonsky, zakladatel a šéf britského bankovního start-upu Revolut.

Před deseti lety oběhly celý svět fotky bankéřů, jak s papírovými krabicemi vyklízejí své kanceláře na Wall Streetu....

KVÍZ: Maturita z piva. Vyzkoušejte se, jak znáte značky, hospody i pijany

Šikovný hospodský umí načepovat hladinku, šnyt i mlíko.

V předchozím pivním kvízu jsme vás zkoušeli hlavně z výroby piva, tentokrát to bude více ze života - co pijeme, jak to...

Pojištění proti pokutám je přitěžující okolnost, rozhodl Nejvyšší správní soud

policie radar měření rychlost celostátní akce

Uzavření pojistky proti pokutám může být ve správním řízení bráno jako přitěžující okolnost, upozornil deník Právo na...

Další z rubriky

Brusel pod palbou gigantů ze Silicon Valley. Nechtějí platit za obsah na internetu

Sídlo společnosti Google v Mountain View v Kalifornii (ilustrační snímek)

Europoslanci budou přesně za týden hlasovat o podobě směrnice o autorském právu, která má změnit pravidla pro toky...

Britští výrobci sladkostí vrší hromady cukru. Děsí je brexit

Firma Kraft kupuje britského výrobce cukrovinek Cadbury.

Výrobce cukrovinek firma Cadbury se začala chystat na to, že by Velká Británie mohla opustit Evropskou unii bez dohody....

Halogenové žárovky definitivně končí, nastává doba LEDová

LED žárovka (ilustrační snímek)

V Evropské unii právě dnes končí jedna éra, členské země už totiž nebudou smět vyrábět ani dovážet halogenové žárovky....

Najdete na iDNES.cz