Evropa si účtuje nižší ceny

  • 15
Ceny za propojení do mobilní sítě, z nichž vychází koncová cena hovoru pro každého telefonujícího, jsou u nás větší než ve většině zemí Evropy. V ceně hovoru z jedné telefonní sítě do druhé (například z Eurotelu na Paegas) je započtena cena za propojení těchto sítí, kterou si mezi sebou platí operátoři. Ti tuzemští si mezi sebou platí více, než je běžné ve většině evropských zemí.

Kromě Řecka, Švýcarska a Portugalska jsou jinde tyto ceny nižší. Dnes má o výši poplatků v Česku rozhodovat Český telekomunikační úřad. Jednotliví operátoři se totiž na nižších cenách sami dohodnout nedokázali. Ve většině zemí Evropy je nebo byla podobná situace.

O snižování poplatků mezi telekomunikačními společnostmi začal první mluvit britský regulátor Oftel, který působí na historicky nejstarším otevřeném trhu. Letos chce otevřít otázku snižování cen za propojení znovu. Podle jeho vzoru se řídila většina evropských regulátorů, včetně norského, kde jsou ceny za propojení vůbec nejnižší - pod třemi korunami.

Naprostou výjimkou je Finsko, kde ceny za propojení místní firmy neznají. Prostě si rozdělí platbu od zákazníka mezi sebe. A ten dokonce na svém účtu vidí, kolik každé společnosti za svůj telefonát zaplatil.

O snížení ceny propojení pod tři koruny původně uvažoval i Český telekomunikační úřad, ale při dalších propočtech se bude rozhodovat zhruba mezi cenou od tří do čtyř korun. Dnešní maximální cena je přes sedm korun.

"Musí dojít k výraznému snížení ceny a její regulaci na základě reálných nákladů a přiměřeného zisku," říká předseda Asociace telekomunikačních společností Svatoslav Novák. Na tom se shodují všichni provozovatelé pevných linek. Přidal se k nim i Oskar - jako jediný z tuzemských mobilních operátorů.

Český Telecom, který ovládá většinu pevných linek, snížil cenu za propojení v polovině roku na tři koruny a následně také zlevnil cenu volání na mobilní telefon z patnácti na necelých sedm korun.

Proti všem teď stojí Eurotel s RadioMobilem. Ten navrhoval snížení ceny za propojení zhruba na pět korun. Hlavním argumentem obou nejstarších mobilních společností v Česku, proč nesnižovat více cenu za propojení, je čas.

"Čeští mobilní operátoři jsou v průměru o tři až čtyři roky mladší než jejich západoevropské protějšky. Investice do mobilních technologií tedy ještě zdaleka nejsou splaceny," tvrdí zástupci obou společností. Jejich argumenty zpochybňuje nejmladší mobilní společnost Oskar.

"Již dnes je více než padesátiprocentní rozdíl mezi cenami za propojení, které si účtuje Oskar a ostatní. Přesto věřím, že efektivní operátor by mohl jít s cenou ještě pod tři koruny," míní Karla Stephensová z Oskara.

Šéf ČTÚ David Stádník nechal svůj úřad přepočítat návrh cen podle podkladů operátorů několikrát. Ze všech výpočtů však stále vychází snížení poplatků zhruba pod úroveň čtyř korun.

,