Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: SXC.hu

Evropané se upíjejí k smrti. Spotřebují o 20 % více alkoholu než Američané

  • 129
Průměrný Evropan vypije mezi jedním až čtyřmi alkoholickými nápoji denně. Už i to ho klasifikuje do skupiny, u které je zvýšená pravděpodobnost vzniku rakoviny, píše se ve zprávě evropské gastroenterologické společnosti. „Většina lidí si neuvědomuje, že alkohol je rizikovým faktorem nádorů jícnu a tlustého střeva,“ uvedla profesorka Helena Cortez-Pintoová z Lisabonu.

Skupina odborníků analyzovala data publikovaná Světovou zdravotnickou organizací. Evropané se umístili na první příčce žebříčku, co se pití alkoholických nápojů týče. V průměru vypijí zhruba 11,2 litrů čistého alkoholu za rok, což vychází přibližně na dvě skleničky denně, informovala agentura Bloomberg. „Skleničkou“ se přitom rozumí buď třetinka piva, nebo 1,5 dcl vína, či panák tvrdého alkoholu (40ml).

Američané toho vypijí o 20 procent méně, Afričané dokonce jen polovinu. Experti uvedli, že každý pátý Evropan starší 15 let je těžký alkoholik - zkonzumuje více než čtyři „drinky“ minimálně jednou týdně. Naprostými krály spotřeby alkoholu jsou pak Litevci. Každý z nich vypije 18,2 litrů čistého alkoholu za rok.

Litevská vláda kvůli znepokojivým výsledkům nedávno schválila rozsáhlé reformy zákonů týkajících se požívání alkoholu. V zemi bude od 1. ledna platit zákaz reklamy na alkohol a minimální věk legální konzumace alkoholu se zvýší z 18 na 20 let.

Zákaz alkoholu nepomůže

Sedmnáctiletá Litevka Egle Leskauskaite si tak bude muset počkat až do roku 2020. Už teď je ale dívka názoru, že posunutí hranice pouze zvýší atraktivnost alkoholu pro mladé. „Litevcům tohle nepomůže k tomu, aby přestali pít. Je to akorát otravné. Pokud lidé budou chtít, najdou si i jiný způsob, jak si alkohol obstarat.“

Americká onkologická společnost na svých webových stránkách uvádí, že už i omezení alkoholu na maximálně dvě skleničky denně u mužů a jednu u žen, zlepší zdravotní stav. Sníží se hlavně riziko onemocnění rakovinou tlustého střeva.

Téměř jednu čtvrtinu úmrtí na gastrointestinální onemocnění lze připsat za vinu příjmu alkoholu, uvádí zpráva Světové zdravotnické organizace z roku 2014. Ta také uvádí, že očekává nárůst případů onemocnění rakovinou ze 14 milionů lidí v roce 2012 na 22 milionů do roku 2030.

Skupina odborníků se dále domnívá, že vzroste i úmrtí na rakovinu - z 8,2 milionu na 13 milionů. „Alkohol má karcinogenní účinky, které postihují především gastrointestinální trakt,“ řekl Richard Gardner, generální ředitel Britské společnosti pro gastroenterologii. „Pokud pijete, je v zásadě nemožné vyhnout se těmto rizikům,“ dodal.