Ilustrační foto.

Ilustrační foto. | foto: Koláž - iDNES.cz

Evropská komise vtrhla do sídel ČEZ a J&T, prověří blokování konkurence

  • 832
Zaměstnanci ČEZ a finanční skupiny J&T zažili krušné ráno. Do jejich kanceláří vtrhli inspektoři Evropské komise, kteří hledali důkazy o porušování pravidel soutěže a omezování konkurence. Brusel totiž podezřívá české firmy z kartelu. Razii zřejmě vyvolal konkurenční boj.

"Předpokládané nezákonné spolčení mohlo vést k vytěsňování konkurence a k růstu cen na českém energetickém trhu," zdůvodnil  razii mluvčí antimonopolní komise z Bruselu Jonathan Todd.

V čem podnikají

Skupina J&T

Zabývá se privátním a investičním bankovnictvím a podniká rovněž v turistickém ruchu, energetice či médiích. V České republice vlastní například J&T Banku, fotbalový klub AC Sparta Praha, Plzeňskou energetiku či digitální zpravodajskou televizi Z1.

Skupina ČEZ

Patří mezi deset největších energetických uskupení v Evropě. Sdružuje více než 90 českých i zahraničních společností. ČEZ loni hospodařil s čistým ziskem 47,4 miliardy korun, což bylo téměř o 11 procent více než v roce 2007. Majoritním akcionářem je stát, který drží téměř 70 procent akcií.

Evropská komise provádí šetření v případě, kdy může být zasažen trh více zemí. Podle informací MF DNES bylo v sídle obou společností několik zaměstnanců komise, kterým asistovali pracovníci tuzemského antimonopolního úřadu.

Pokud by se podezření z porušení hospodářských pravidel potvrdilo, hrozí oběma firmám pokuta, která může dosahovat citelné části mnohamiliardových tržeb. Razie ale ještě nemusí znamenat, že společnosti skutečně pochybily.

Za razií stojí zřejmě konkurenční boj. Skupina J&T ve spojení s ČEZ totiž koupila letos v červenci od britské firmy International Power druhou největší tuzemskou energetickou International Power Opatovice. To se nelíbilo těžební firmě Czech Coal, za níž stojí miliardář Pavel Tykač, který měl o Opatovice také zájem, a transakci napadl u tuzemského i evropského antimonopolního úřadu.

Czech Coal připouští, že dnešní události mohou se stížností souviset, oficiálně se k tomu ale firma vyjadřovat nechce.

Český antimonopolní úřad obchod schválil 6. listopadu.

Komisaři zabavovali telefony

Inspekce z Bruselu vtrhla na pražskou centrálu ČEZ a do Severočeských dolů. Podle informací MF DNES inspektoři kopírovali z počítačů vedení společnosti data a manažerům měli zabavit také mobilní telefony.

Podobný zmatek zavládl i v J&T. Mluvčí finanční skupiny iDNES.cz řekl, že kontroloři nečekanou návštěvu provedli v sídle Energetického a průmyslového holdingu, který ovládá J&T se skupinou PPF. Tento společný holding vznikl v polovině října a zastřešuje dvacet energetických a průmyslových podniků. - více o společném projektu čtěte zde

Firmy jsou přesvědčeny, že nijak nepochybily. "Jsme přesvědčeni, že veškeré naše kroky na trhu s elektřinou jsou v souladu se všemi zákony, pravidly i dobrými mravy," uvedl mluvčí ČEZ Ladislav Kříž.

Zda se důkazy o údajném kartelu podařilo najít, zatím není jasné. Termín, kdy EK výsledky šetření zveřejní, ještě není znám. I když kontroly byly nenahlášené, firmy na ně zřejmě byly připraveny. Informace o chystané razii totiž pronikly na veřejnost už v pondělí.

Podobný zátah Komise v Česku provedla potřetí. V předchozích případech ale vždy šlo o součást obří razie i v jiných zemích. Naposledy se bruselští úředníci pokoušeli najít důkazy o porušení hospodářské soutěže u kosmetických firem v polovině loňského roku.

"Toto šetření, které proběhlo i v řadě jiných států Evropské unie, se týkalo společností ze skupin Henkel, Reckitt-Benckiser, Procter and Gamble a L´Oreal," uvedl mluvčí antimonopolního úřadu Chalupa.

, , ,