Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Evropská unie kývla na regulaci odměn pro bankéře

  21:56aktualizováno  22:14
Evropská unie se na summitu v Bruselu dohodla na omezení odměn bankéřům. Stejný postoj bude prosazovat i na následujícím summitu G20 v americkém Pittsburghu. Vyplácení odměn tak může v budoucnosti omezit i Česko.
Ilustrační foto.

Ilustrační foto. | foto: Profimedia.cz

"Je to trochu předčasná otázka. Když to přijde, tak Česká republika na to určitě zareaguje. Jak, to vám v tuto chvíli neumím říct," řekl ČTK a Českému rozhlasu premiér Jan Fischer před začátkem summitu.

Případná omezení manažerských odměn nemají zatím ještě konkrétní obrysy. Ale text, na němž se lídři členských států dohodli, podle diplomatických zdrojů jako jednu z možností zásahu proti značným finančním bonusům zmiňuje i zákaz vyplácení odměn v podobě akcií.

Stejná praxe se přitom stala v minulosti terčem kritiky i v Česku, kde stejnou formu odměn získávali například vedoucí pracovníci energetického gigantu ČEZ.

Na regulaci vyplácení bonusů v EU tlačí především Německo a Francie; obě země však mají podporu většiny členských států. Celá řada z nich totiž patří mezi ty, jejichž banky se dostaly v uplynulých měsících do vážných problémů.

Stát jim nakonec musel pomoci obrovskými částkami z kapes daňových poplatníků. Později se ale ukázalo, že někteří manažeři, kteří přispěli k problémům finančních ústavů, si vypláceli prémie ze státních peněz.

"Věřím, že dnes v noci splaskne bublina manažerských odměn," řekl před začátkem vrcholné schůzky švédský premiér Fredrik Reinfeldt, jehož země Unii v současnosti předsedá.

Podle společné pozice EU pro jednání na summitu G20 chtějí lídři členských států stanovit jednotná evropská pravidla pro vyplácení odměn a budou prosazovat, aby se výše bonusů odvíjela od dlouhodobých výsledků jednotlivých finančních institucí.

"Nemůžeme se vracet ke struktuře odměn, která platila v minulosti. Věřím, že se budeme schopni dohodnout, jak by na tyto prémie mělo být nahlíženo v budoucnosti. Jsem přesvědčený, že na summitu v Pittsburghu bude existovat vůle k dohodě o problému, který rozzlobil obyvatele téměř každé země," uvedl britský premiér Gordon Brown.

Podle německé kancléřky Angely Merkelové zase není možné, aby finanční instituce v budoucnosti mohly "vydírat" jednotlivé státy.

Ke konkrétním opatřením je nicméně stále daleko. V Evropské unii by cestu k regulaci manažerských odměn mohla otevřít novela směrnice o kapitálové přiměřenosti. Tu již schválily členské státy i Evropský parlament, ale platit by měla začít až v roce 2011.

Při tvrdých vyjednáváních si však europoslanci vymohli, že směrnice bude novelizována ještě předtím, než začne platit. A právě úprava manažerských platů má být jednou ze základních změn.

Osud případného návrhu tak zatím není možné odhadnout. Lze však očekávat, že legislativa by mohla kopírovat nedávná doporučení Evropské komise, která se týkala právě odměn.

Komise mimo jiné doporučila, aby zaměstnanci museli bankám vrátit odměny v okamžiku, pokud jejich pracovní výkon nedosahuje očekávaných výsledků. Odměňování musí podle výkonného orgánu Unie také záviset na hospodářských výsledcích společnosti.

Součástí doporučení komise jsou ovšem i pravidla pro odstupné a odměny při odchodu ze zaměstnání. Ty by banky nemohly udělovat v případě, že zaměstnanec nemá dobrý individuální výkon, nebo když je firma ve ztrátě. Doporučení také mají vyvážit vyplácení běžného platu a prémií. Prémie by podniky měly vyplácet jen na základě měřitelných kritérií pracovního výkonu zaměstnance.

Autor:Nejčtenější

Sázka na menu dle vaší chuti dělá obsluze v McDonald’s z práce peklo

V blízké budoucnosti si budou moci zákazníci objednávat své občerstvení vedle...

Za veselým zákazníkem nemusí automaticky stát i šťastný zaměstnanec. Alespoň ne v McDonald’s, kde s technologickými...

Letuška přinutila ženu, aby dala psa do prostoru nad hlavou. Let nepřežil

Francouzský buldoček (ilustrační snímek)

Americký dopravce United Airlines řeší další problém. Jedna z jeho letušek přinutila cestující, aby uložila svého psa...KOMENTÁŘ: Bohatneme, protože jiní si na euru vylámali zuby

Vypadá to, že další kapitola řecké krize je u konce. Lídři eurozóny se dohodli...

Nezaměstnanost se v Česku drží na rekordně nízkém čísle, platy rostou. Paradoxně za to můžeme děkovat i jižním státům,...

Česká ekonomika se přehřívá. Rosteme nad potenciál, říká Rusnok

Guvernér České národní banky Jiří Rusnok hostem pořadu Rozstřel. (11. dubna...

Česká ekonomika roste poměrně robustně na svoje možnosti a je nad takzvaným potenciálem. Do jisté míry se přehřívá,...

Obchodní řetězce ztrácejí zaměstnance, nouzi o lidi nemá pouze Lidl

(Ilustrační snímek)

Počet zaměstnanců zahraničních obchodních řetězců v Česku až na výjimky stagnuje či klesá. Přispívá k tomu především...

Další z rubriky

Konec kliček technologických gigantů, Unie jim zdaní obrat

Logo společnosti Facebook

Brusel připravuje nařízení, které uvalí na obrat velkých technologických firem jako Google, Facebook, Apple či Amazon...

Další nepříjemnost pro Mayovou. Unilever je na úprku z Británie

Do konglomerátu Unilever patří například značka Hellmann's (ilustrační snímek)

Potravinářský a drogistický gigant Unilever po téměř sto letech opustí své sídlo ve Velké Británii a přesune se do...

Daň za daňové kejklířství. Apple i Google mají odvést tři procenta tržeb

(Ilustrační snímek)

Evropská unie už nechce být dojnou krávou technologických online gigantů, jako je Apple, Google a Facebook. Navrhla,...

Najdete na iDNES.cz