Burza v Pekingu zažívá velký propad.

Burza v Pekingu zažívá velký propad. | foto: AP

Na burzách se kvůli Číně šíří děs, investoři prodělali za den biliony

  • 189
Čínská ekonomika prudce zpomaluje, akciový trh v pondělí zaznamenal pokles o osm procent. Negativní výsledky a pasivní přístup čínské vlády vyvolávají obavy na asijských i světových trzích. Evropské a americké burzovní výsledky vykazují rekordní ztráty.

Evropské akciové trhy v pondělí zrychlily propad kvůli obavám ohledně vývoje na čínských burzách. Panevropský index FTSEurofirst 300 uzavřel se ztrátou 5,4 procenta. Zaznamenal tak nejprudší jednodenní pokles od listopadu 2008.

Tržní hodnota podniků v tomto indexu se snížila o zhruba čtyři sta padesát miliard eur (přes dvanáct bilionů korun).

FTSEurofirst 300 v jednu chvíli odepisoval až 7,8 procenta. To představovalo nejvýraznější průběžný pokles od října 2008, tedy od období po krachu americké banky Lehman Brothers, který se stal symbolem globální finanční krize. V závěru obchodování sice index ztráty zmírnil, stále je však na cestě k nejprudšímu měsíčnímu poklesu od roku 2002.

V pátek index FTSEurofirst 300 odepsal přes tři procenta a za celý minulý týden ztratil sedm procent. Zaznamenal tak nejprudší týdenní propad za čtyři roky.

Na konci minulého týdne globální burzy srazily obavy ze zpomalování hospodářského růstu v Číně. V pondělí hlavní indexy čínských akcií ztratily přes osm procent. Investoři kvůli rostoucí nejistotě kolem Číny utíkají od rizikovějších aktiv, tedy zejména z akcií a komodit, a stahují peníze z rozvíjejících se tržních ekonomik.

„Další těžký výprodej v Asii znovu šíří na finančních trzích strach,“ řekl agentuře Reuters analytik Craig Erlam z makléřské firmy OANDA. „Vývoj v Číně je zjevně vážný,“ prohlásil analytik Mark Evans ze společnosti Taube Hodson Stonex Partners. Dodal však, že výprodej na evropských akciových burzách je možná přehnaný.

Analytici z banky Société Générale nicméně varovali, že pokles akcií firem se silnými aktivitami v Číně, jako jsou například automobilky, by se mohl ještě prohloubit.

Americké akcie padají po vzoru Číny

V pondělí kvůli obavám investorů ohledně vývoje čínské ekonomiky oslabily také americké akciové trhy. Dow Jonesův index, který zahrnuje akcie 30 předních amerických podniků, se snížil o 3,57 procenta na 15.871,35 bodu. Zaznamenal tak nejvýraznější pokles za čtyři roky.

Širší index S&P 500 odepsal 3,94 procenta a uzavřel na 1893,21 bodu. Index technologického trhu Nasdaq Composite zakončil den se ztrátou 3,82 procenta na 4526,25 bodu.

Dow Jonesův index si v úvodu obchodování odepisoval přes 1000 bodů, ztrátu však nakonec zredukoval na necelých 600 bodů.

Ke zmírnění počátečních ztrát přispělo oživení akcií technologického gigantu Apple. Akcie Applu se nejprve propadly o více než 13 procent, uzavřely však se ztrátou pouhých 2,5 procenta. Šéf podniku Tim Cook totiž uklidnil investory prohlášením, že firma si v Číně nadále vede dobře.

Index šanghajské akciové burzy se v pondělí snížil o 8,5 procenta na 3209,91 bodu a zažil nejhlubší jednodenní ztrátu od února 2007. Přišel tím už o všechny letošní vysoké zisky. Investory zklamalo, že Peking o víkendu neoznámil žádná nová opatření na podporu trhu.

Magazín The Economist srovnává současnou krizi čínského trhu s vybranými finančními krizemi z minulosti:

24.srpna 2015 v 20:25, příspěvek archivován: 24.srpna 2015 v 20:28

The great fall of China: how bad is this stockmarket collapse compared with others? http://t.co/MfkYtRL9by pic.twitter.com/KvGWR4u9O0

,