Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Evropský soud napadl regulaci nájmů

  1:00aktualizováno  1:00
Českým majitelům domů svitla naděje, že uspějí v boji proti už tři roky zamrzlému regulovanému nájemnému. Regulace nájmů, která v některých středoevropských zemích přežila z dob socialismu, začíná narážet u Evropského soudu.

Vlastníci domů, již se léta marně domáhají narovnání nájemného v Česku, teď věří, že stejně jako Poláci najdou zastání ve Štrasburku.

"Konečně někdo pochopil a dal za pravdu lidem, kterým stát brání rozhodovat o svém majetku. Nejpozději do deseti dnů podáme žalobu ke stejnému soudu," říká česko-italský podnikatel Girolamo Giormani, vlastník činžovního domu v Praze známý jako zakladatel Hnutí na obranu majitelů realit.

"Nemůže se stát, že neuspějeme. Tady je situace ještě horší. V Polsku se alespoň nájemné hýbe," věří si.

Evropský soud pro lidská práva ve Štrasburku se před třemi dny zastal majitelky domu v polském Gdaňsku. Stěžovala si na to, že ji stát omezuje, když diktuje, jak rychle smí zvedat nájemné vybírané ve svém domě.

Regulace nájmů v Polsku měla skončit loni, parlament ji však prodloužil. Do zákona prosadil, že nájemné smí růst nejvíce o deset procent ročně. Podobné úvahy krotit zákonem tempo růstu nájmů vede i český kabinet. Návrh nového zákona však ještě ani neprojednal.

"Je to jen důkaz, že musíme nový zákon předložit co nejdříve a že velmi podstatné bude, aby nájemné vyrostlo minimálně na ekonomicky opodstatněné náklady na údržbu bytů," říká náměstek ministra pro místní rozvoj Ivan Přikryl.

Právníci, kteří sledují dění u Evropského soudu, říkají, že Česko by velmi pravděpodobně čekal podobný debakl. "Závaznost tady v širším slova smyslu je. Pokud by se podobná kauza z Česka dostala do Štrasburku, rozhodl by velmi pravděpodobně stejně," myslí si Zdeněk Kühn, který přednáší na pražské právnické fakultě.

Případ Marie Hutten-Czapské je průlomový. Mezinárodní tribunál poprvé vzkázal, že regulace nájemného nesmí fungovat na úkor majitelů domů. Stejně rozhodl v Česku už před lety Ústavní soud, ale s nájemným se nic nestalo. Lidé v bytech s nájemními dekrety stále platí činže z roku 2002 a vláda nedokázala prosadit žádné řešení.

V Polsku rozsudek znovu rozhýbal debatu, jak ochránit chudší nájemníky, aniž by zároveň trpěli majitelé domů.

Stamiliardy odškodného
Vláda je tam však nyní pod tlakem mocné instituce. Czapská je jednou ze sta tisíc soukromníků, kteří v Polsku pronajímají byty lidem za ceny, které určila kdysi socialistická administrativa a ani po 15 letech nekryjí náklady na opravy domů.

"Soud považuje za jednoznačné, že byla porušena konvence o lidských právech. Polské schéma regulace nájmů přináší majitelům domů tak nadměrnou zátěž, že jde o porušování vlastnických práv," stojí v úterním rozsudku.

Polští majitelé domů se teď mohou vypravit do Štrasburku znovu a žádat, aby jim stát zaplatil újmu za to, že z bytů vybírají uměle nízké činže.

"Vůbec bych se nedivil, kdyby žalovali stát o odškodnění. V tom je to efektivní na stát. Štrasburk sice přímo neumí nutit nějaký stát, aby přijal nové zákony, ale stát si rozmyslí, aby prohrával jednu žalobu za druhou," nastiňuje Kühn.

Podle úterního verdiktu by Polsko mělo přijít do půl roku s novým způsobem regulace. Požadavek je jediný: na nižší nájmy ať nedoplácejí majitelé domů.

"Máme tu opravdu legislativní problém. Očekáváme, že i náš Ústavní soud v dubnu označí současný stav za protiústavní. Pokud se to stane, strop pro růst nájmů nebude platit," říká tamní vládní zmocněnec pro štrasburský soud Jakub Wolasiewicz.

Polští ekonomové už začali odhadovat, kolik by tamní majitelé domů mohli vysoudit. "Hovoří se až o 200 miliardách zlotých. To je tak neuvěřitelná suma, že by vládě nepomohly ani obligace," říká nejmenovaný diplomat.

Autoři:


Nejčtenější

Falešný „smažák“, pangas místo candáta. Restaurace dál klamou zákazníky

Smažené sýry restaurace občas nahradí takzvanými analogy, které se méně...

Klamání hostů náhražkami potravin z restaurací nemizí. Místo Plzeňského Prazdroje dostávají zákazníci pražského podniku...

Dostanu o 5 Kč na hodinu navíc? Beru. Firmy tápou nad odchody zaměstnanců

Ilustrační snímek

Potravinářské řetězce, sklady nebo pošta mají jedno společné: až třetina zaměstnanců tam nevydrží déle než rok. Nemají...10 LET OD KRIZE: Místo práce jsme stříleli vrtulníky, říká bývalý bankéř Lehmanů

Nik Storonsky, zakladatel a šéf britského bankovního start-upu Revolut.

Před deseti lety oběhly celý svět fotky bankéřů, jak s papírovými krabicemi vyklízejí své kanceláře na Wall Streetu....

KVÍZ: Maturita z piva. Vyzkoušejte se, jak znáte značky, hospody i pijany

Šikovný hospodský umí načepovat hladinku, šnyt i mlíko.

V předchozím pivním kvízu jsme vás zkoušeli hlavně z výroby piva, tentokrát to bude více ze života - co pijeme, jak to...

Mám obavu, že přijde nová světová hospodářská krize, varuje Zeman

Prezident Miloš Zeman při setkání se zástupci německých firem, které investují...

Prezident Miloš Zeman se obává další světové hospodářské krize. Podle něj za každou takovou krizí stojí „blbost...

Další z rubriky

Vláda kývla na rozpočet a schodek čtyřicet miliard, vzrostou penze i platy

Prezident Miloš Zeman dorazil na středeční jednání vlády Andreje Babiše, která...

Klíčový zákon roku, návrh státního rozpočtu na příští rok se schodkem 40 miliard korun, schválila menšinová vláda ANO a...

Řidič autobusu jako akční hrdina, dopravní podniky lákají nové zaměstnance

Ilustrační snímek

Dopravní podniky osmi českých měst spustily tento týden reklamní kampaň, kterou lákají nové zaměstnance na místa...

Soud zprostil obžaloby představitele ŘSD, billboardy nepronajímali pod cenou

Alfred Brunclík, šéf Ředitelství silnic a dálnic

Obvodní soud pro Prahu 4 dnes zprostil obžaloby dva bývalé představitele Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) Alfreda...

Najdete na iDNES.cz