Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Evropský soud napadl regulaci nájmů

  1:00aktualizováno  1:00
Českým majitelům domů svitla naděje, že uspějí v boji proti už tři roky zamrzlému regulovanému nájemnému. Regulace nájmů, která v některých středoevropských zemích přežila z dob socialismu, začíná narážet u Evropského soudu.

Vlastníci domů, již se léta marně domáhají narovnání nájemného v Česku, teď věří, že stejně jako Poláci najdou zastání ve Štrasburku.

"Konečně někdo pochopil a dal za pravdu lidem, kterým stát brání rozhodovat o svém majetku. Nejpozději do deseti dnů podáme žalobu ke stejnému soudu," říká česko-italský podnikatel Girolamo Giormani, vlastník činžovního domu v Praze známý jako zakladatel Hnutí na obranu majitelů realit.

"Nemůže se stát, že neuspějeme. Tady je situace ještě horší. V Polsku se alespoň nájemné hýbe," věří si.

Evropský soud pro lidská práva ve Štrasburku se před třemi dny zastal majitelky domu v polském Gdaňsku. Stěžovala si na to, že ji stát omezuje, když diktuje, jak rychle smí zvedat nájemné vybírané ve svém domě.

Regulace nájmů v Polsku měla skončit loni, parlament ji však prodloužil. Do zákona prosadil, že nájemné smí růst nejvíce o deset procent ročně. Podobné úvahy krotit zákonem tempo růstu nájmů vede i český kabinet. Návrh nového zákona však ještě ani neprojednal.

"Je to jen důkaz, že musíme nový zákon předložit co nejdříve a že velmi podstatné bude, aby nájemné vyrostlo minimálně na ekonomicky opodstatněné náklady na údržbu bytů," říká náměstek ministra pro místní rozvoj Ivan Přikryl.

Právníci, kteří sledují dění u Evropského soudu, říkají, že Česko by velmi pravděpodobně čekal podobný debakl. "Závaznost tady v širším slova smyslu je. Pokud by se podobná kauza z Česka dostala do Štrasburku, rozhodl by velmi pravděpodobně stejně," myslí si Zdeněk Kühn, který přednáší na pražské právnické fakultě.

Případ Marie Hutten-Czapské je průlomový. Mezinárodní tribunál poprvé vzkázal, že regulace nájemného nesmí fungovat na úkor majitelů domů. Stejně rozhodl v Česku už před lety Ústavní soud, ale s nájemným se nic nestalo. Lidé v bytech s nájemními dekrety stále platí činže z roku 2002 a vláda nedokázala prosadit žádné řešení.

V Polsku rozsudek znovu rozhýbal debatu, jak ochránit chudší nájemníky, aniž by zároveň trpěli majitelé domů.

Stamiliardy odškodného
Vláda je tam však nyní pod tlakem mocné instituce. Czapská je jednou ze sta tisíc soukromníků, kteří v Polsku pronajímají byty lidem za ceny, které určila kdysi socialistická administrativa a ani po 15 letech nekryjí náklady na opravy domů.

"Soud považuje za jednoznačné, že byla porušena konvence o lidských právech. Polské schéma regulace nájmů přináší majitelům domů tak nadměrnou zátěž, že jde o porušování vlastnických práv," stojí v úterním rozsudku.

Polští majitelé domů se teď mohou vypravit do Štrasburku znovu a žádat, aby jim stát zaplatil újmu za to, že z bytů vybírají uměle nízké činže.

"Vůbec bych se nedivil, kdyby žalovali stát o odškodnění. V tom je to efektivní na stát. Štrasburk sice přímo neumí nutit nějaký stát, aby přijal nové zákony, ale stát si rozmyslí, aby prohrával jednu žalobu za druhou," nastiňuje Kühn.

Podle úterního verdiktu by Polsko mělo přijít do půl roku s novým způsobem regulace. Požadavek je jediný: na nižší nájmy ať nedoplácejí majitelé domů.

"Máme tu opravdu legislativní problém. Očekáváme, že i náš Ústavní soud v dubnu označí současný stav za protiústavní. Pokud se to stane, strop pro růst nájmů nebude platit," říká tamní vládní zmocněnec pro štrasburský soud Jakub Wolasiewicz.

Polští ekonomové už začali odhadovat, kolik by tamní majitelé domů mohli vysoudit. "Hovoří se až o 200 miliardách zlotých. To je tak neuvěřitelná suma, že by vládě nepomohly ani obligace," říká nejmenovaný diplomat.

Autoři:Nejčtenější

Česká pošta se chtěla zalíbit na Facebooku, sklidila výsměch

Česká pošta na svém Facebookovém profilu vyhlásila soutěž o modré reklamní...

Po pošťácké internetové televizi, kterou loni Česká pošta rozjela na kanále YouTube, nyní rozpačitě baví své zákazníky...

Žena v letadle dostala jablko, po přistání jí za něj napařili pokutu

Boeing 767 společnosti Delta

Na svou cestu z Paříže do amerického Denveru společností Delta Air Lines jen tak nezapomene Crystal Tadlocková. Žena...To by stačilo. Šéf Korean Air odvolal své dvě dcery, firmě dělaly ostudu

Dcery ředitele Korean Air Emily Cho (vlevo) a Heather Cho

Šéf korejských aerolinek Čo Jang-ho v minulých dnech vyhodil z firmy své dvě dcery. Důvodem bylo jejich nedůstojné...

KVÍZ: Kolik chmele je v půllitru a co je spilka? Otestujte se, co víte o pivu

(Ilustrační snímek)

Jsme národ pivařů. Alespoň to platí o spotřebě na hlavu. Každý Čech do sebe za rok otočí v průměru pár set půllitrů....

Ceny pozemků pro dům vyskočily na dvojnásobek. Kolik stojí ve vašem kraji?

Inženýrské sítě

Ceny stavebních pozemků stoupaly nejstrměji v posledních sedmi letech na Vysočině, v Královéhradeckém kraji a ve...

Další z rubriky

ČNB vydá první pamětní bankovku, „stovku“ s Rašínem vybrala v soutěži

První cenu a doporučení k realizaci získal návrh akademické malířky Evy Haškové...

Česká národní banka bude moci vydávat kromě pamětních mincí i pamětní bankovky pro sběratelské účely, schválil ve...

Prodej tvrdého alkoholu v Česku stoupá. Každý čtvrtý panák je tuzemák

Ilustrační foto

Český trh s lihovinami loni vzrostl o tři procenta. Největší tuzemská likérka, Stock Plzeň-Božkov, prodala meziročně...

Otevírací doba obchodů o svátcích

(Ilustrační snímek)

Zákon o prodejní době v maloobchodě a velkoobchodě nařizuje, že obchody s plochou nad 200 m² musí mít zavřeno...

Najdete na iDNES.cz